Afganistan, sulmohen komandot shqiptarë, 1 humb jetën, 1 në vdekje klinike

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Afganistan, sulmohen komandot shqiptar, 1 humb jetn, 1 n vdekje klinikeKANDAHAR- Dy komando shqiptar jan sulmuar sot n Afganistan. Ngjarja sht regjistruar n Kandahar, n orn 15:05, ku n drejtim t komandove t Kontingjentit “Eagle-4”, sht hapur zjarr prej efektivve t policis afgane, sic njofton ministria e Mbrojtjes.

Prej sulmit u raportua fillimisht se mbetn t vrar Kapiten Feti Vogli, 31 vjec nga fshati Shpat i komuns Baldushk n Tiran dhe specialisti i armatimit Aleksandr Peci 23 vjec nga Lekbibaj i Tropojs, por pak or m von u deklarua se Peci ndodhej n vdekje klinike, duke ln t hapura shpresat se ai edhe mund t mbijetoj.

Ministria e Mbrojtes sqaron se ngjarja ka ndodhur n fshatin Robat 2, n Kandahar ku Grupi i 1-r Special, i drejtuar nga Kapiten Feti Bedri Vogli, si dhe nj grup nga Bat.2-38 CAV, jan sulmuar teksa ishin n mision patrullimi.

Ata kishin detyr t patrullonin dhe siguronin jetn e “personelit t shrbimit t inteligjencs dhe USAID-it”, t cilt po zhvillonin nj takim pr t br t mundur hapjen e dy shkollave dhe nj qendre shndetsore n kt fshat. Por papritur, n drejtim t tyre sht hapur zjarr nga efektiva t policis lokale.

Po sipas njoftimit t ministris, gjat shkmbimit t zjarrit jan plagosur 3 ushtarak, nj ushtarak i nj vendi aleat dhe dy ushtarak t Kontingjentit “Eagle-4″.
Ndrkoh q msohet se jan arrestuar 11 polict afgan, q hapn zjarr n drejtim t efektivave tona.

Kjo sht hera e par q nj komando shqiptar, pjes e misionit paqeruajts t NATO-s humbin jetn n Afganistan. Komadot ishin pjes e misioni t forcave paqeruajtese “Eagle 4″ i cili sht nisur pr n Afganistan m 16 janar 2012.

Familjart: Aleksandr Peci n vdekje klinike
Ora 20:10- Gazetari i News 24 Erjon Skndaj, i ndodhur pran familjes s komandos Aleksandr Peci, deklaron se aty sht ndezur nj fije shprese se ai mund t jet gjall.
Sipas tij “Dy ushtarak t repartit t Zall Herrit kan sjell nj lajm tjetr n familjen Peci. Sipas tyre 23 vjecari sht n gjendje t rnd, n vdekje klinike. Ai mbahet n jet me aparatura”.

Ministria e Mbrojtjes: FA humbn dy ushtar t zot

Ora 18:30-
N nj konferenc pr shtyp, Ministria e Mbrojtjes sqaroi edhe njher se vrasja e dy komandove shqiptar n Kandahar sht br nga “nj grup personash t veshur me uniformn e policive afgane”.

Ministria e Mbrojtjes ngushllon familjet e tyre duke theksuar se, “Forcat e Armatosura humbn dy ushtarak t zot, t devotshm, t prgatitur m s miri pr plotsimin e detyrave n shkall shum t lart vshtirsie, ndrsa familjet humbn njerzit e dashur. Jan marr t gjitha masat pr riatdhesimin, ceremonialin e ndrimit dhe mbshtetjen financiare t familjeve”, thuhet n njoftim.

“EAGLE 4” u nis n Afganistan n 16 janar
Dy komandot shqiptare q humbn jetn sot n afrsi t Kadaharit ishin pjes e misionit “EAGLE 4” q u nisn nga Tirana drejt Afganistanit n 16 janar t ktij viti.

“EAGLE 4” ishte kontigjenti i 10-t paqeruajts, t cilit iu bashkuan edhe 5 efektiv t Policis s Shtetit, t gjith pjes e kontigjentit OMLT 2, t ekipit trajnues t policis afgane.

Kontingjenti “EAGLE 4” prbhej nga 45 efektive t Batalionit t Forcave Speciale. Ky kontingjent zvendsoi kontingjentin “EAGLE 4”, i cili ndodhej me mision luftimi n terren, n vijn e par t frontit t lufts n Kandahar, Afganistan.

Kontingjenti “EAGLE 4” u atashua pran Komands s Forcave Speciale Amerikane dhe drejtohej nga Nnkolonel Behar Mara. Ky kontigjent esht n prbrje t komands s forcave italiane n Herat dhe drejtohet nga Nnkolonel Arben Kingji.

(ma.ar/BalkanWeb)


Topi: Treguan heroizm pr vlerat e demokracis Rama: Sakrifica e tyre sublime, kontribut i pamueshm 20 janar, ushtari afgan vrau 4 francez, Parisi pezulloi operacionetVIDEO: Ministria e Mbrojtjes: FA humbn dy ushtar t zot

Tags: , , , , , , ,

Trackback from your site.

Leave a comment

Air Kosova
Kosmobile - Kosova Mobile
Shpallje