21 Janari, shtyhet seanca gjyqësore ndaj Prendit e Llupos

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

21 Janari, shtyhet seanca gjyqsore ndaj Prendit e LluposTIRANE – Shtyhet pr n 4 qershor seanca gjyqsore ndaj ish-kreut t Gards s Republiks, Ndrea Prendi dhe gardistit Agim Llupo, t akuzuar pr vrasjen e demonstruesve m 21 janar.

Trupi gjykues vendosi shtyrjen e seancs pas krkess s avokatve mbrojts, t cilt pretendojn se aktet e ekspertimit jan kryer pa vendim prokurorie dhe si rezultat duhet t konsiderohen t pavlefshme.
Prokurori i shtjes krkoi koh pr t shqyrtuar krkesn dhe seanca u ndrpre pr t rifilluar m 4 qershor.

Prokuroria e Tirans dorzoi pak jav m par n gjykat dosjen e ngjarjeve t dhunshme t “21 janarit” ku n Bulevardin “Dshmort e Kombit”, para godins s Kryeministris humbn jetn katr demonstrues.
I pari q kryeson listn e katr t pandehurve, sht ish-komandanti i Gards s Republiks, Ndrea Prendi, ndaj t cilit rndon akuza e vrasjes n rrethana t tjera cilsuese t demonstruesit Faik Myrtaj.

Agim Llupo, ish-shef i shtabit t Njsis Speciale n Gard, do t prgjigjet para drejtsis pr vrasjet e demonstruesve, Ziver Veizi dhe Hekuran Deda. Margarit Kume, shoferi i ish-shefit t Gards Ndrea Prendi, akuzohet pr veprime q pengojn zbardhjen e s vrtets.

Pr t njjtn akuz sht marr i pandehur dhe Armando Kasaj, specialist i IT n Kshillin e Ministrave, pasi dyshohet se ka kopjuar dhe m pas fshir pamjet e serverit qendror t godins s qeveris.

Prokuroria firmosi edhe pushimin e hetimeve ndaj efektivave t Gards s Republiks, Dashamir Shehi, Alfred Ahmetcenaj, Altin Kollinaku, Fatos Bushati, Aleksandr Deda, Agron Malaj, Gazmend Ahmetaj, Sadik ela dhe Mark Nikolli.

(er.nu/BalkanWeb)

Shqipëria kualifikohet në finalen e Eurosong

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Shqipria kualifikohet n finalen e EurosongShqipria sht kualifkuar pr n finalen e Eurosong, Festivali Europian i Kngs q po zhvillohet n Baku, Azerbajxhan me kngn “Suus” t interpretuar nga Rona Nishliu.

Rona Nishliu kngtarja q prfaqson Shqiprin n kt festival ka marr duartrokitje t gjata t spektatorve printerpretimin e saj. Knga “Suus’ sht renditur e gjashta duke kaluar kshtu n garn pr finalen e Eurovision.

Rona Nishliu, me zrin dhe interpretimin e saj live, ka trhequr vmendjen e t pranishmve me kngn “Suus”.

Kngtarja nga Kosova ashtu si kishte deklaruar m par, kngn ia dedikoi viktimave t tragjedis s Himars. N fund t intrepretimit, Rona Nishliu u largua nga skena e prlotur, pa prshndetur t pranishmit n shenj respekti pr viktimat e tragjedis.

Pr shkak t dits kombtare t zis pr tragjedin e Himars, gjysm finalja e festivalit nuk sht transmetuar nga Radio Televizionin Shqiptar. Nj fakt i till u vu n dukje dhe nga prezantuesja e festivalit.

(ar.si/BalkanWeb)

Shqipëria kualifikohet në finalen e Eurovison

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Shqipria kualifikohet n finalen e EurovisonShqipëria është kualifkuar për në finalen e Eurovison, Festivali Europian i Këngës që po zhvillohet në Baku, Azerbajxhan me këngën “Suus” të interpretuar nga Rona Nishliu.

Rona Nishliu këngëtarja që përfaqëson Shqipërinë në këtë festival ka marrë duartrokitje të gjata të spektatorëve për interpretimin  e saj. Kënga “Suus’ është renditur e gjashta duke kaluar kështu në garën për finalen e Eurovision. 

Rona Nishliu, me zërin dhe interpretimin e saj live, ka tërhequr vëmendjen e të pranishmëve me këngën “Suus”. 

Këngëtarja nga Kosova ashtu siç kishte deklaruar më parë, këngën ia dedikoi viktimave të tragjedisë së Himarës. Në fund të intrepretimit, Rona Nishliu u largua nga skena e përlotur, pa përshëndetur të pranishmit në shenjë respekti për viktimat e tragjedisë. 

Për shkak të ditës kombëtare të zisë për tragjedinë e Himarës, gjysmë finalja e festivalit nuk është transmetuar nga Radio Televizionin Shqiptar. Një fakt i tillë u vu në dukje dhe nga prezantuesja e festivalit.

(ar.si/BalkanWeb)

Aksidenti në Himarë, 3 vajza ende rëndë. Shkak i tragjedisë, dyshohet një defekt në autobus

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Aksidentin Himar,3 vajza ende rnd. Shkak i tragjedis, dyshohet nj defektn autobusTIRANE- Pak ore nga aksidenti tragjik q i mori jetn 13 personave dhe la t plagosur 20 t tjer, nisen edhe hetimet pr t zbuluar shkakun e aksidentit. Ekspertt jan fokusuar n dy drejtime pr t hedhur drit mbi shkakun e aksidentit fatal.
Sipas t dhnave paraprake dyshohet se shkaku m i mundshm i ngjarjes s rnd automobilistike sht nj defekt teknik i mjetit, n sistemin e drejtimit apo at t frenimit, ka pritet t konfirmohet nga raporti i kontrollit auto-teknik. Nuk prjashtohet edhe mundsia e nj gjendje infarkti q mund t ket drejtuesi i autobusit, Pllumb ela, i cili humbi jetn.

Ngaana tjetr, studentt e mbijetuar than se n momentet e fundit, shoferi Pllumb ela tr ankth ka ulritur “ikm, nuk mund ta ndaloj dot”.
Ngjarja e rnd ndodhi dje rreth ors 14:15, ku autobusi me targa t Elbasanit q transportonte studentet e degs s Letrsis n Universitetin “Aleksandr Xhuvani” doli nga rruga dhe prfundoi n nj gremin t thell 80 metra n qafn e Vishs n Himar. Ata ishin nisur pr nj ekspedit 1 ditore n Sarand, por rruga iu pre n mes. T part q dhan ndihm pr t shptuar studentet ishin udhtart e rastit, ndrsa pak minuta m von nj helikopter i Ministris s Shndetsis transportoi dy studente, e m pas edhe t tjera m rnd u transportuan drejt Spitalit Ushtarak me 8 helikopter, pr shkak t terrenit t vshtir.

Me krkes t Kryeministrit Berisha, Kshilli i Ministrave shpalli ditn e sotme datn 22 maj, Dit Zie Kombtare, pr t nderuar kujtimin e viktimave t aksidentit tragjik t Himars, n ku humbn jetn 12 studente. Zyra e shtypit e Kryeministris bri t ditur se “Kryeministri Berisha n emrin e tij personal, t familjes s tij dhe t qeveris shqiptare u shpreh familjeve t viktimave t ktij aksidenti, q ka sjell dhimbje e pikllim t thell n do vatr dhe zemr shqiptare, ngushllimet m t thella, solidaritetin m njerzor.”

Sot n t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike, flamuri kombtar do t ulet n gjysmshtiz dhe n orn 12.00 t mbahet nj minut heshtje.
Radio-Televizioni Publik Shqiptar gjat dits t transmetoj muzik funebre. Ministria e Brendshme ngarkohet t prballoj shpenzimet e varrimit t viktimave.

RONA NISHLIU: KENGEN IA DEDIKOJ TRAGJEDISE SE HIMARES
Ora 21:30-Kngtarja kosovare Rona Nishliu prezantoi Shqiprin sonte n Eurovizion me kengen ‘Suus’. N nj intervist pr RTK, paradebutimit, kengetarja thase kngn ia dedikonte tragjedis s Himars. “N rradh t par dua t shpreh ngushllimet pr familjart e viktimave. Nj tragjedi q na ka goditur t gjithve, madje jashtzakonisht shum edhe mua sonte m vshtirson kt prgjegjsi q kam. Jemi t ndikuar dhe t prekur nga ajo q ka ndodhur. Bashkarisht kt performanc do ja dedikojm situats”,– tha Rona n linj telefonike nga Azerbajxhani.

MJEKU KOCEKU: ERISELDA DHE FLORIJA PRESIM T DRGOHEN JASHT
Ora 19:53 Drejtori i Qendres se Politraumes ne Spitalin Ushtarak, Sami Koeku n nj prononcim pr gazetart lidhur me gjendjen e t plagosurave t tragjedis s Himars, bri me dije se studentja Kaltra Pollozhani , Florije Peci dhe Eriselda Guberi po i nnshtrohen nj trajtimi intensiv pr shkak t gjendjes n t ciln ndodhen, sidomos dy t fundit
“Po bjm maksimalen pr t ndihmuar njerzit n nevoj, n rast se kemi nevojdotransportojm jasht vendit Eriseldn dhe Florijen. Eriselda sht politraum e mirfillt. Ka dmtuar mjaft rnd shpretkn. Ka nj veshk unike ne e fusim tek t smurt serioz. Florieje Peci, krahas politraums ka dhe fraktur n shtylln kurrizore. Duke u nisur nga nj sensibilizim i madh meq jan t gjitha vajza t reja mendohet se mundet ti tranportojm”,- deklaroi Koceku.

MJEKU MADANI: 3 VAJZA RENDE
Ora 19:00-Mjeku kirurg Rasim Madani theksoi se 3 prej vajzave jan n gjendje m t rnd.
“Nga 14 vajza t shtruara n Spitalin Ushtarak, 3 prej tyre jan n gjendjen me t rnd. Jan kryer operacione, doln me sukses, por do t jet reagimi i pacientit q do prcaktoj nse ato dalin nga gjendja e rrezikut. Presim t zgjohen nga gjumi dhe t shohim ecurin e tyre”.
Mjeku kirurg Madani theksoi se 5 prej vajzave jan n gjendje m t mir dhe marrin vetm serume.
TvNews24 mson se nj prej vajzave, pasi tek Spitali Ushtarak ishin 15 vajza t shtruara, ka kaluar tek Spitali Amerikan ku u krye nj ndrhyrje.

EKSPERTIZA MJEKO-LIGJORE: DREJTUESI I MJETIT NUK KA QN I ALKOLIZUAR
Ora 18:10- Nga ekspertiza paraprake mjeko-ligjore, pr shkaqet e ktij aksidenti, ka rezultuar se drejtuesi i mjetit nuk ka qn i alkolizuar, si dhe nuk ka psuar atak kardiak. Sipas ekspertve mjeko- ligjore, vdekja e 55 -vjecarit, ka ardhur si pasoj politraumes, pra goditjeve t forta q ka psuar gjat rrzimit t automjetit n gremin.

Kto rezultate megjithse paraprake, prjashtojn mundsin se aksidenti mund t jet shkaktuar nga humbja e kontrollit t mjetit pr shkak se shoferi ishte i alkolizuar, apo t atakut kardiak duke cuar kshtu n dyshimet pr nj tjetr piste, at t nj defekti n mjetin drejtues. Por, ndrkaq rezultatet prfundimtare pritet t dalin pas nj jave, pas kryerjes s analizave toksilogjike.

Ndrkoh, nga t dhnat paraprake t ekspertve mjeko-ligjor, rezulton se nga 11 vajzat e aksidentuara, 10 prej viktimave kan humbur jetn gjithashtu si pasoj e politraums, ndrsa njra prej tyre pr shkak t asfiksimit. Ekspertiza mjeko-ligjore eshte kryer nga 4 eksperte ne morgun e Vlors, ndrsa ekspertiza pr 2 viktimat e tjera t cilat, humbn jetn n spitalin ushtarak sht kryer n Tiran

TIRAN, BERISHA: 2 VAJZA DO TRANFEROHEN JASHT
Ora 18:30
Kryeministri Sali Berisha vizitoi sot pasdite studentet e plagosura n Spitalin Ushtarak n Tiran dhe bri me dije se Ministri i Shndetsis, Petrit Vasili, ka vendosur lidhje me klinika t huaja dhe n momentin e par q ato do t japin dritn jeshile, studentet do t nisen drejt tyre. “Urojm q kto vajza q po trajtohen ta kaprcejn me sukses t plot situatn e krijuar, sikundr dy rastet q prballen me shum vshtirsira uroj q klinika t specializuara t vlersojn se mund t japin nj ndihm m tepr n mbshtjetje t jets s tyre”, tha Berisha.

Kryeministri Berisha garantoi familjart e studenteve t plagosura se qeveria do t bj gjithka q mund t bj mjeksia pr t’u dhn atyre ndihmn m t specializuar

MINISTRI I MBROJTJES, IMAMI, VIZITOI T PLAGOSURIT N SPITALIN USHTARAK
ORA 18:00-
Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami dhe shefi i Shtabit t Prgjithshm i FA-s, gjen/major Xhemal Gjunkshi, t sapo kthyer nga SHBA, ku morn pjes n Samitin e ikagos, vizituan sot pasdite n Spitalin Ushtarak Qendror Universitar n Tiran studentet e plagosura n aksidentin q ndodhi pasditen e djeshme n afrsi t Himars dhe q po trajtohen n kt spital.

Ministri Imami u njoh me gjndjen shndetsore t t gjitha vajzave t plagosura dhe i vizitoi ato n t gjitha dhomat e pavioneve ku po i nshtrohen prej disa orsh rresht terapis intensive.
Me kt rast ai falenderoi personelin mjeksor t ktij spitali pr angazhimin dhe prkushtimin maksimal q kan treguar pr shptimin e jets s studenteve t dmtuara, si dhe dha porosi q t ky angazhim t vazhdoj edhe n ort dhe ditt n vijim, deri n shrimin e plot t tyre.

Duke rinnvizuar edhe njher punn dhe kujdesin e mjekve t Spitalit Ushtarak, ministri Imami theksoi se “gatishmria nga mjekt e Spitalit Ushtarak dhe nga t gjitha instancat e resurset tona ishin dhe vazhdojn t jen n vmndjen maksimale. Mjekt jan t shklqyer dhe shpresojm q gjithka t shkoj sa m mir t jet e mundur”.

ELBASAN, PRLOTT BERISHA: ZOTI JU DHNT FORCˠ
Ora 16: 13
Kryeministri Berisha i prlotur, ka ngushlluar familjarve t studenteve q humbn jetn n aksidentin tragjik q ndodhi nj dit m par n afrsi t Himars, n vendin e quajtur “Qafa e Vishs”. Kryeministri Berisha e cilsoi dram t madhe ngjarjen e djeshme, teksa kreu sot homazhe n Universitetin ‘Aleksandr Xhuvani”, ndrkoh garantoi se qeveria do t bj gjithcka pr t plagosurit.

FABJOLA SHEHU PRCILLET N BANESN E FUNDIT
Ora 16:44 Familja Shehu ka hapur sot dyert e mortit. Fabjola Shehu, studentja nga Brculla do prcillet mes lotve dhe dhimbjes pafund pr n banesn e fundit. Ceremonia e lamtumirs nisi mesditn e sotme, ndrkoh q qindra njerz jan mbledhur n familjen Shehu.

META HOMAZHE N ELBASAN N UNIVERSITETIN A.XHUVANI
ORA 15:45-Kreu i LSI, Ilir Meta kreu sot homazhe n ambientet e universitetit ‘Aleksandr Xhuvani’ n Elbasan n nderim t studenteve viktima t aksidentit n Himar.

ELBASAN, TOPI HOMAZHE N UNIVERSITETIT “ALEKSANDR XHUVANI”
ORA 15:20 -Presidenti Bamir Topi zhvilloi mesditn e sotme homazhe n ambientet e Universitetit ” Aleksandr Xhuvani”, ku edhe jan vendosur 11 fotot e studenteve, viktima t aksidentit tragjik ndodhur nj dit m par n nj fshat n Himar.
Pasi ka ln edhe prshtypjet e tij n form ngushllimi n librin e prshtypjeve, presidenti Bamir Topi tha se, ” jam shum i piklluar pr ngjarjen tragjike dhe pr fatin tragjik t vajzave q humbn jetn”.
“Shpreh ngushllimet m t sinqerta pr familjart, t afrmit, shokt e shoqet e tyre, t cilt kaluan vitet e rinis n kt shkoll. Uroj q ngjarje t tilla t mos ndodhin m. N situata t tilla vrehet edhe nj solidaritet i madh, gj q shikohet kudo”, tha Presidenti Topi.
Gjat homazheve, Presidenti Topi shoqrohej nga kryetari i bashkis, Qazim Sejdini, rektori i universitetit Liman Varoshi dhe stafi pedagogjik.

MIHAJ: 2 VAJZA RND PR JETN
Ora 15:15 Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihaj ka deklaruar se 2 nga 15 vajzat q po trajtohen n Spitalin Ushtark n Tiran jan n gjndje t rnd shndetsore pr jetn. Ndrkoh, konstaton se gjendja e vajzave t tjera sht m e stabilizuar.

PRFUNDON OPERACIONI I STUDENTES FLORIE PECI
Ora 15:10
N Spitalin Ushtarak ka prfunduar operacioni i nj t plagosure nga aksidenti, e paraqitur me dmtime t shtylls kurrizore, me emrin Florije Peci. Kirurgu Fatos Olldashi tha pas operacionit se “operacioni konsiston n prpunimin e nj plage t marr gjat aksidentit n shtylln kurrizore. Gjat dmtimit kishin ndodhur dhe dmtime t kockave dhe t nj pjes t nervave, shpresojm t mos jen t rrezikshme. N t vrtet dmtimi do t konstatohet kur pacientja t zgjohet dhe t dal nga gjendja e koms”.

Olldashi tha se pacientja ndodhet n gjendje kome, pasi sht nj politraum, ka dhe dmtime t tjera n kok dhe kryesisht n gjoks.
Kirurgu Olldashi u shpreh se dy paciente jan duke u mbajtur me frymmarrje artificiale. “E prgjithshmja sht mir, t gjitha vajzat jan m mir sesa kur u pranuan n spital, por nuk mund t themi q jan jasht rrezikut pr jetn”, tha m tej ai

BASHA TEK FAMILJA E ERIOLA XHOIT N ELBASAN
Ora 15.10-Kryetari i Bashkis s Tirans, Lulzim Basha vizitoi sot pasdite familjen e Eriola Xhoit, viktim e aksidentit t Himars. Basha theksoi se ngjarja ka qn nj ngarkes e madhe pr t gjith familjart e viktimave dhe se nga ana e tij shpreh ngushllimet m t sinqerta pr kt tragjedi.

VLOR, 10 VAJZAT AKSIDENTUARA
Ora 15:00
10 or pas aksidentit, q ndodhi nj dit m par n afrsi t Himars, n vendin e quajtur “Qafa e Vishs”, studentet e plagosura, q jan duke u trajtuar n spitalin rajonal t Vlors, jan ende n gjendje “shock”-u. Dy t studente t plagosura rrfejn tragjedin e ndodhur, si e kan prjetuar. Ndrkoh, edhe t afrm dhe mjeku i spitalit t Vlors informojn mbi gjendjen e t plagosurave.

E plagosura Ergita Opingari

“U ngrita me forcat e mia dhe pastaj erdhi nj i moshuar dhe pastaj erdhn t gjith q po na ndihmonin . N fillim shkuam tek spitali i Himars, pastaj na solln n Vlor”,- deklaroi Ergit Opingari.
Ka pasur dhe vajza t tjera?
“Ka pasur dhe vajza q ishin n gjendje t mir dhe thrrisnim njra-tjetrn dhe reagonim”
Njra nga vajzat dje tha se shihte shoferiN q po nxitonte dhe ju krkua t ulte shpejtsin?
“Nuk e di taman se isha nga fundi. Por, prderisa kan thn gocat se ishte me shpejtsi. Se di”,- u shpreh Ergita.

Mamaja e Julians: Vajza sht mir
“Nuk kujton vetm pak sa u rrotullis autobusi. Un jam mamaja e Julians. Doktort thon se sht mir. Nuk ka fraktura n trup”,- tha mamaja Julians.

Flet e plagosura
“Kam qn n gjum gjat udhtimit dhe vetm u zgjova kur po rrzohej autobusi se po brtisnin shoqet e klass. Kam qn n mes t autobusit”,-

Drejtori i Spitalit Vlor, Shklqim Selami: 4 paciente n reanimacion
Drejtori i Spitalit Rajonal t Vlors, Shklqim Selami, thot se aktualisht jan duke u trajtuar 10 vajza, 4 prej t cilave n reanimacion.

“Kemi 10 paciente n spitalin ton, 4 prej tyre jan n reanimacion. Ato t katrta jan n gjendje m t mir se dje. Mjekt t gjith jan aty, kemi br konsultn me t gjith. Gjendja sht nn kontroll dhe i shikojm hap pas hapi. Pr momentin do t rrin t shtruar deri sa t ket nj moment t dyt q t dalim n nj intervist tjetr disa prej tyre ti tranportojm n rrethet prkatse”,- tha mjeku.

“Gjat nats nuk kemi drguar t plagosur n Tiran prvec atyre t treve q u nisn me helikopter. Nuk kemi probleme se i kemi t gjitha t siguruara. Pr momentin nuk e dim se ca i ka ndodhur shoferit”, tha mjeku.

KRYEMINISTRI BERISHA MBRRIN N TIRAN
ORA 14:30 –
Kryeministri Berisha mbrriti rreth ors 14:30 nga ikago n Aeroportin e Rinasit, pas nj udhtimi t gjat, t nisur menjher pasi u informua pr tragjedin e ndodhur n Himar. Shefi i qeveris do t niset drejt Elbasanit pr t marr pjes n homazhet q do t zhvillohen pr nder t 13 viktimave t aksidentit tragjik.
Pas homazheve, kryeministri Berisha do t vizitoj vajzat e plagosura n Spitalin Ushtarak n Tiran. Kryeministri Berisha mori pjes n Samitin e Nato-s n ikago.

HAXHINASTO NGUSHLLON FAMILJART E VIKTIMAVE
ORA 14:00 –
Zv/Kryeministri dhe Ministri i Punve t Jashtme, Edmond Haxhinasto, me hidhrim t thell u shpreh ngushllimet m t sinqerta familjeve t studentve q humbn jetn n aksidentin tragjik t ndodhur ditn e djeshme n Himar.
“N kto momente t vshtira, ai merr pjes n dhimbjen e tyre dhe solidarizohet me familjet dhe t afrmit e tyre. Njkohsisht, ai u uron shrim sa m t shpejt personave t lnduar”, thuhet n njoftimin zyrtar t ministris s Jashtme.

FLAMUJT E INSTITUCIONEVE N GJYSM SHTIZ
ORA 13:25
Shqipria mban sot zi pr humbjen e 13 jetve n aksidentin tragjik t ndodhur nj dit m par n Himar. N t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike flamuri kombtar sht ulur n gjysm shtiz.

SHOFERI I AUTOBUSIT TJETR: TIMONI S’KA BURRRI, T TRADHTON
ORA 13:00
– Drejtuesi i autobusit tjetr q po transportonte grupin e dyt t studentve drejt Sarands rrfeu momentet e para kur u informua pr aksidentin tragjik, teksa ndodhej rreth 200 metra larg vendit t tragjedis.
“Po udhtoja drejt Sarands. N kilometrin e pest nj studente e plagosur leht mori n telefon shokt e vet e tregoi gjithka. Nuk mund t ecja m tej. Sapo u informova pr aksidentit kam gjetur nj vendparkim prball kalas ne Palermo.”, -u shpreh Astrit Kurti.

N fillim, vijon ai, dyshova se mos ishte ndonj shenjtallk rinor, por me pas frenova prball kalas s Palermos, ku ishte nj bar-restorant dhe kishte nj televizor t madh. Tragjedia kishte marr udh, ishte nje fatkeqesi e jashtezakonshme”, – tha Kurti.
Drejtuesi i autobusit theksoi se kolegu i tij, kishte prvoj n drejtim e autobusit. “Edhe tani nuk e kuptoj far ndodhi n Qafn e Vishs. Kolegu im kishte prvojn, por ja q timoni nuk ka burrri, t tradhton”, u shpreh Kurti.

TOPALLI: GJENDJA E VAJZAVE, E QNDRUESHME
ORA 12:55 –
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli vizitoi studentet e plagosura n Spitalin Ushtarak t Tirans. Kryeparlamentarja bri t ditur se gjendja e vajzave paraqitet m e qndrueshme se sa nj dit m par.
“Udhtimi i cili do t ishte por to ndoshta udhtimi m i bukur i jets s tyre prfundoi n nj tragjedi. Kjo ishte nj shokim pr gjith ne shqiptart”,- u shpreh ajo.
Topalli falenderoi mjekt, infiermiert dhe t gjith q si tha ajo, kan br nj pun t jashtzakonshme pr t shptuar jett e studentve t plagosura.

POLICIA RRUGORE: AKSI KU NDODHI AKSIDENTI ME SINJALISTIK T RREGULLT
ORA 12:50-
“Aksi rrugor ku ka ndodhur aksidenti ishte i pajisur me sinjalitikn e duhur paralajmruese. Po kshtu ishte i pajisur dhe me mbrojtsen ansore metalike standarde, ndriues fosforeshent ansor prgjat gjith kthess n t dy ant e rrugs, asfalti ishte i that, i pastr dhe pa mbetje”, deklaroi pr mediat ndr t tjera Drejtori i policis s qarkullimit rrugor, Vullnet Topalli.

Sipas tij, “nga hetimet e kryera rezulton se drejtuesi i mjetit, shtetasi Pllumb ela ishte i pajisur me lejen e drejtimit prkatse, t klasit DE, q n vitin 1999 dhe kjo leje drejtimi ishte rinovuar deri n vitin 2014. Ndrkoh q automjeti n fjal ka rezultuar t ket kryer kontrollin e fundit teknik me dat 26.04.2012”.

POLICIA: IDENTIFIKOHEN T GJITHA VIKTIMAT E AKSIDENTIT TRAGJIK, JA EMRAT
ORA 12:50- Jan identifikuar t gjitha viktimat q gjenden n morgun e qytetit t Vlors, m posht emrat e tyre:
1. Denisa Flamur Guzi, vje 21, banuese n fshatin Mashan, Komuna Kodovjat, Gramsh
2. Ermira Idriz Mana, vje 22, banuese n fshatin Shelcan, Elbasan
3. Aurora Artan Molla, vje 21, nga fshati Verdove i Pogradecit
4. Lindita Hekuran Kabashi, vje 21, banuese n fshatin Shtermen, Komuna Gostime, Elbasan
5. Joana Flamur Debinja, vje 22, nga fshati erm Sektor, Komuna Trbuf, Lushnj
6. Elsa Gzim Daka, vje 22, nga Elbasani banuese n fshatin Kuqan,
7. Juliana Dilaver Tola, vje 21, banuese n fshatin Mirak, Librazhd,
8. Fabiola Mustafa Shehi, vje 22, nga Brxulla Tiran
9. Eriola Sajmir Xhoi, vje 28, nga Elbasani,
10. Eranda Kristaq Baloshi, vje 22, banuese n fshatin Katundi i Ri Bradashesh, Elbasan
11. Dorina Hasan Stafa, vje 21, nga Kruja
12. Armand Halilaga, vje 23, nga Kavaja
13. Pllumb ela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
Po kurohen n Spitalin Ushtarak Tiran:
1. Kaltra Pollozhani
2. Alma Deda
3. Eranda Bato
4. Antoneta Tae
5. Doriana Kumria
6. Anisa obaj
7. Shegushe Haka
8. Elsa Shtylla
9. Ifsjana Karriqi
10. Mirsie Biba
11. Besjana Dani
12. Briselda Gubere
13. Florije Peci
14. Blerina ereni
15. Griselda Zeneli
Po kurohen n Spitalin e Vlors:
1. Elidona Gjinaj
2. Enkela Daja
3. Ticiana Hysa
4. Juliana Kuqi
5. Ergita Opingari
6. Adjola Musaka
7. Liri Hasa
8. Besjana Xheneti
9. Adisa ela
10. Anisa Hysa
Studentja e dmtuar q gjendej n spitalin e Himars Arta Ballabani, pasi ka marr ndihmn e nevojshme sht larguar nga ambientet e spitalit.

VASILI: TRANSPORTIMI JASHT VENDIT, I PAMUNDUR
Ora: 12:15
– Ministri i Shndetsis Petrit Vasili deklaroi nga Spitali Ushtarak se dy prej tyre studenteve t plagosura jan n gjendje kritike pr jetn. Ministri Vasili prjashtoi mundsin q vajzat e plagosura t transportohen n spitale m t specializuara jasht vendit, pr shkak se lvizja e tyre pr momentin sht e pamundur.
“Rastet paraqiten n nj gjendje t qndrueshme. Jan ruajtur t gjith parametrat e arritur dje me shum vshtirsi dhe besoj q pr nj pjes t tyre ka pasur nj ecuri pozitive. Vazhdon t mbetet serioze gjendja e 2 vajzave, t cilat kan psuar trauma t gjra. T gjith jan n terapi intensive dhe transporti i tyre n kt moment sht i pamundur sepse jan t lidhur me aparaturat q i mbajn n jet.”- deklaroi Vasili.

FAMILJART: AURORA NUK DONTE T SHKONTE N EKSPEDIT
ORA 12:00 –
Trupi i pajet i studentes Aurora Molla ka mbrritur n shtpin e saj n Vrdov t Pogradecit mesditn e sotme.
Tezja e vajzs Arta Abazllari deklaroi pr NEWS24 se Aurora nuk donte t shkonte n ekspedit, por u detyrua nga pedagogt, q sipas saj, e kishin krcnuar me mosdhnien e provimeve.
“N orn 2 u nism n mngjes, n 5 arritm n Vlor. Atje gjetm vetm dy kufoma se nuk na tregonin n Tiran, merrni Vlorn n telefon thoshin, nuk sht n list. Me vajzn u takuam n mngjes. Kishte folur dhe me t fejuarin i kishte thn gjall a vdekur un do vi pr ditlindjen tnde, se nesr ai ka ditlindjen. Krkuam shum, merrnim Himarn n telefon. Na merrte nj pedagoge na thoshte vajza sht mir vetm krahun ka thyer. Fajtor jan pedagogt se i detyrojn u thon po nuk erdhe nuk t japim diplomn. I detyrojn se nuk e di nxjerrin para, nuk e di.”- deklaroi tezja e vajzs.

E PLAGOSURA: SHOFERI FRENOI N KTHES
ORA 11:20 – Studentja e plagosur q po mjekohet n Spitalin Amerikan n Tiran, Besiana Dani, rrfeu pr mediat momentet e aksidentit tragjik, t nj dite m par. Vajza shpjegoi se drejtuesi i mjetit nuk kishte konsumuar alkool dhe nuk kishte shfaqur as shenja lodhjeje, apo shqetsime shndetsore gjat udhtimit
“U nisem nga Elbasani, ndaluam n Apoloni dhe m pas do t ndalonim n Porto Palermo. Un isha ulur nga fundi. Shoferi bri nj frenim n kthes dhe automjeti iku jasht kontrollit. Bm 2-3 rrotullime e m pas prfunduam n humner. Shoferi nuk ishte shume shpejt, por n kthes duhet t kishte qen m ngadal mendoj. Nuk dgjova q kishte probleme, shoferi ishte mir.”- u shpreh studentja.

E mbijetuara shpjegoi se vajzat ishin trembur edhe njher tjetr gjat udhtimit, pasi autobusi kishte shmangur nj prplasje me nj tjetr automjet.
“U tembm dhe njher gjat rrugs se desh u prplasem me nj makin. Nuk ishte faji i shoferit ton.”- theksoi ajo.
Besiana Dani i sht nnshtruar nj ndrhyrje kirurgjikale n Spitalin Amerikan dhe mjekt shprehen t bindur se vajza do t bj nj jet normale, sapo thyerjet q ka psuar n trup t shrohen.

AKSIDENTI, REKTORI: SHOQRIA E UDHTIMIT REZULTON M SERIOZJA
ORA-11:00- Pas aksidentit tragjik t ndodhur dje n Himar, vjen edhe reagimi i Rektorit t Universitetit t Elbasanit. Sipas rektorit Liman Varoshi, “shoqria e udhtimit e kontraktuar nga universiteti rezulton m seriozja’. Ai shton se autobust e ksaj shoqrie ishin t koaliduar, ndrsa drejtoheshin prej shoferve me prvoj.
Rektori Varoshi shtoi m tej se sot do t ket n Universitetin Aleksandr Xhuvani edhe nj ceremoni prkujtomore. “Ceremonia zyrtare e homazheve do mbahet n orn 15:30. Do ket nj stend me emrat dhe fotot e viktimave”.

VLOR, GJENDJA E T PLAGOSURAVE DREJT PRMIRSIMIT
ORA 10:45 –
Gjendja shndetsore e 10 vajzave t plagosura n aksidentin e s hns n qafn e Vishs n Himar, t cilat ndodhen pr trajtim mjeksor n spitalin rajonal t Vlors sht drejt prmirsimit.
Drejtori i ktij institucioni , Shklqim Selami, tha se, “me prjashtim t dy vajzave, q kan nevoj pr skaner rezonanc gjendja e 8 t tjerave sht drejt nj prmirsimi t dukshm”. Sipas tij, t gjitha t plagosurat jan jasht rrezikut pr jetn.
Msohet se 4 prej vajzave t plagosura ndodhen n reanimacion, konkretisht: Elidona Gjinaj, Ardiola Musaka, Besjana Xheneti dhe Anisa Hysa. Studentet e tjera, Enkela Daja, Ergita Opingari, Juliana Kuqi dhe Ticiana Hysa mbahen n kirurgji.
Drejtori Selami shtoi se t plagosurat do t mbahen n kt spital dhe n varsi t situats do t gjykohet nse ato do t ken nevoj pr nj mjekim m t specializuar apo do t mbahen n kt institucion shndetsor.

VLOR, PRFUNDON DRGIMI DREJT FAMILJEVE I 11 VIKTIMAVE T AKSIDENTIT T HIMARS
ORA-10:13- Sot rreth ors 06:00 t mngjesit ka prfunduar drgimi i 11 trupave t viktimave n aksidentin tragjik t s hns n Himar.
Drejtori i spitalit t Vlors, Shklqim Selami, tha se, “gjat gjith nats u punua me intesitet dhe u ndoqn t gjitha procedurat pr identifikimin e 11 viktimave, gj q u realizua n bashkpunim me familjart e tyre.T gjitha procedurat prfunduan rreth ors 06:00 t mngjesit , koh kur u nisn edhe dy trupat e fundit t viktimave, q humbn jetn n aksidentin tragjik”.

Sipas tij, pr drgimin e trupave drejt familjes u angazhuan mjetet e shrbimeve shtetrore, funerale si dhe t spitalit, q s bashku me personelin prkats shoqruan familjart. Trupat e pajet t aksidentit t nj dite m par mbrritn n morgun e spitalit rajonal t Vlors rreth ors 01:00 t mngjesit nn shoqrimin e nj personeli t specializuar mjeksor dhe policis.

DREJTORI I SPITALIT: GJENDJA E VAJZAVE E STABILIZUAR
ORA 09: 40 –
Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihja bri t ditur se n spital jan t shtruara aktualisht 14 vajza, ndrsa nj tjetr i sht nnshtruar nj ndrhyrjeje kirurgjikale n Spitalin Amerikan n Tiran.
Sipas drejtorit Mihja 9 vajza jan n terapi intensive dhe 5 t tjera n kirurgji. Dy prej vajzave jan n gjendje m t rnd, por prgjithsisht gjendja e t aksidentuarave konsiderohet e stabilizuar.
“Ne do tja dalim. Sot vajzat nuk do lvizin do mbahen n reanimacion. I kemi nn kontroll. I kemi identifikuar t gjitha vajzat, kartelizuar dhe kemi kontakuar edhe me t afrmit e tyre”- deklaroi Mihja.
Dmtimet e t gjitha rasteve, sipas tij, “jan serioze, por gjendja duket me opetimizm dhe 2 raset q jan m t rnda jan me parametra t stabilizuar, jan vlersuar pozitivisht nga ekipet e mjekve dhe do t vazhdoj ndjekja e tyre pa ndrprer duke u ribr ekzaminimet e nevojshme”.
Mihaj tha se konkluzionet e ekipeve mjeksore jan t tilla q nuk do t ket invaliditet.
Ndrkoh, sipas tij, pas apelit t br pr dhurimin e gjakut, edhe me grup t rrall A- dhe 0-, t Spitalit Ushtarak jan drejtuar shum qytetar dhe nuk ka pasur mungesa t rezervave t gjakut. Dhurimi i gjakut do t vazhdoj ditn e sotme.

BERISHA MBERRIN SOT NE TIRANE

ORA 02:00-
Kryeministri Sali Berisha njoftoi gjate nje interviste televizive nga Cikago se ka lene ne mes Samitin per tu kthyer ne Tirane. “Un po nisem dhe arrij n Tiran nesr paradite”, tha kryeministri.
Kreu i Qeverise theksoi se ishte i pari qe mesoi lajmin e rende.Ai percolli dhe njehere ngushellimet per viktimat.
“Jam pothuaj ndr t part q msova lajmin. M kan informuar njkohsisht disa burime nga Tirana dhe e kam ndjekur dhe jam lidhur me t gjitha agjencit dhe ministrit prkatse: Ministrin e Brendshme, t Mbrojtjes, t Shndetsis, t Arsimit, me Sekretarin e Prgjithshm t Kryeministris, me Kryetaren e Parlamentit dhe e kam ndjekur n mnyrn m konstante, n mnyr t vazhdueshme si nprmjet lidhjeve me ta, por edhe nprmjet live stream t ABC News. Jam prpjekur q t merren t gjitha masat pr nj ndihm emergjente sa m t shpejt dhe sa m eficente. Besoj se ka pasur nj mobilizim e angazhim shum serioz, por aksidenti sht shum tragjik.Me kt rast dua t’u shpreh t gjith t plagosurve urimin tim m t mir, pr nj shrim sa m t shpejt. Kam porositur ministrin e Shndetsis t marr do mas, n mnyr q t’u jepet ndihma m eficente, pr do ndihm q do t ken nevoj, brenda dhe jasht vendit. Familjeve t viktimave u shpreh ngushllimet, solidaritetin tim m t lart njerzor, t familjes sime dhe qeveris shqiptare, i lutem Zotit t gjejn forc, pr t prballuar dhimbjen e ksaj humbjeje t tmerrshme, pr ndarjen nga jeta t fmijve t tyre t dashur. Uroj q shpirti i viktimave t ktij aksidenti kaq tragjik t gjej paqen e merituar”.
(ma.ar/er.nu/d.b/el.me/BalkanWeb)


Kreu i KE, Barroso mesazh ngushllimi pr tragjedin n Himar Ekspertiza mjeko-ligjore: Drejtuesi i mjetit nuk ka qn i alkolizuar Elbasan, Topi homazhe n Universitetit ‘Aleksandr Xhuvani’ Elbasan, prlotet Berisha: Zoti ju dhnt forc pr t prballuar dhimbjen Florie Peci operacion n shtylln kurrizore, Mjekt: 2 vajza rnd Himar, Qafa e Vishs, segmenti rrugor i aksidenteve Imzot Rrok Mirdita: Lutjet tona i bashkohen atyre t prindrve Aksidenti, shoferi ish-basketbollist, 10 vjet n drejtim t autobusit Dashuria e ndrprer, vdes djali nga Kavaja, plagoset e fejuara Tragjedia e Himars pasqyrohet n mediat ndrkombtare 21 Maj/Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Video – Aksidenti, drejtori i spitalit: Gjendja e vajzave e stabilizuar Foto – Elbasan, homazhe pr nder t viktimave Video – Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Foto – Sot zi kombtare, flamuri n gjysm shtiz Video – Familjart: Aurora nuk donte t shkonte n ekspedit Video – Aksidenti, flet e mbijetuara: Shoferi frenoi n kthes Video-Tragjedia e Himars, politikant homazhe pr viktimat Video-Repubblica.it pasqyron aksidentin n Himar

Tragjedia me 13 viktima, 2 vajza rëndë. Shoferi i autobusit tjetër: Timoni s’ka burrëri

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Tragjedia me13 viktima, 2 vajza rnd. Shoferi i autobusit tjetr: Timoni ska burrriTIRANE- Pak ore nga aksidenti tragjik q i mori jetn 13 personave dhe la t plagosur 20 t tjer, nisen edhe hetimet pr t zbuluar shkakun e aksidentit. Ekspertt jan fokusuar n dy drejtime pr t hedhur drit mbi shkakun e aksidentit fatal. Sipas t dhnave paraprake dyshohet se shkaku m i mundshm i ngjarjes s rnd automobilistike sht nj defekt teknik i mjetit, n sistemin e drejtimit apo at t frenimit, ka pritet t konfirmohet nga raporti i kontrollit auto-teknik. Nuk prjashtohet edhe mundsia e nj gjendje infarkti q mund t ket drejtuesi i autobusit, Pllumb ela, i cili humbi jetn.

Ngaana tjetr, studentt e mbijetuar than se n momentet e fundit, shoferi Pllumb ela tr ankth ka ulritur “ikm, nuk mund ta ndaloj dot”.
Ngjarja e rnd ndodhi dje rreth ors 14:15, ku autobusi me targa t Elbasanit q transportonte studentet e degs s Letrsis n Universitetin “Aleksandr Xhuvani” doli nga rruga dhe prfundoi n nj gremin t thell 80 metra n qafn e Vishs n Himar. Ata ishin nisur pr nj ekspedit 1 ditore n Sarand, por rruga iu pre n mes. T part q dhan ndihm pr t shptuar studentet ishin udhtart e rastit, ndrsa pak minuta m von nj helikopter i Ministris s Shndetsis transportoi dy studente, e m pas edhe t tjera m rnd u transportuan drejt Spitalit Ushtarak me 8 helikopter, pr shkak t terrenit t vshtir.

Me krkes t Kryeministrit Berisha, Kshilli i Ministrave shpalli ditn e sotme datn 22 maj, Dit Zie Kombtare, pr t nderuar kujtimin e viktimave t aksidentit tragjik t Himars, n ku humbn jetn 12 studente. Zyra e shtypit e Kryeministris bri t ditur se “Kryeministri Berisha n emrin e tij personal, t familjes s tij dhe t qeveris shqiptare u shpreh familjeve t viktimave t ktij aksidenti, q ka sjell dhimbje e pikllim t thell n do vatr dhe zemr shqiptare, ngushllimet m t thella, solidaritetin m njerzor.”

Sot n t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike, flamuri kombtar do t ulet n gjysmshtiz dhe n orn 12.00 t mbahet nj minut heshtje.
Radio-Televizioni Publik Shqiptar gjat dits t transmetoj muzik funebre. Ministria e Brendshme ngarkohet t prballoj shpenzimet e varrimit t viktimave.

BERISHA MBRRIN N SPITALIN USHTARAK
Ora 17:30 Pas homazheve t kryera n Universitetin “Aleksandr Xhuvani”, kryeministri Berisha mbrriti rreth ors 17:30 n spitalin Ushtarak t Tirans.

MINISTRI I MBROJTJES, IMAMI, VIZITOI T PLAGOSURIT N SPITALIN USHTARAK
ORA 18:00-
Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami dhe shefi i Shtabit t Prgjithshm i FA-s, gjen/major Xhemal Gjunkshi, t sapo kthyer nga SHBA, ku morn pjes n Samitin e ikagos, vizituan sot pasdite n Spitalin Ushtarak Qendror Universitar n Tiran studentet e plagosura n aksidentin q ndodhi pasditen e djeshme n afrsi t Himars dhe q po trajtohen n kt spital.

Ministri Imami u njoh me gjndjen shndetsore t t gjitha vajzave t plagosura dhe i vizitoi ato n t gjitha dhomat e pavioneve ku po i nshtrohen prej disa orsh rresht terapis intensive.
Me kt rast ai falenderoi personelin mjeksor t ktij spitali pr angazhimin dhe prkushtimin maksimal q kan treguar pr shptimin e jets s studenteve t dmtuara, si dhe dha porosi q t ky angazhim t vazhdoj edhe n ort dhe ditt n vijim, deri n shrimin e plot t tyre.

Duke rinnvizuar edhe njher punn dhe kujdesin e mjekve t Spitalit Ushtarak, ministri Imami theksoi se “gatishmria nga mjekt e Spitalit Ushtarak dhe nga t gjitha instancat e resurset tona ishin dhe vazhdojn t jen n vmndjen maksimale. Mjekt jan t shklqyer dhe shpresojm q gjithka t shkoj sa m mir t jet e mundur”.

ELBASAN, PRLOTT BERISHA: ZOTI JU DHNT FORCˠ
Ora 16: 13
Kryeministri Berisha i prlotur, ka ngushlluar familjarve t studenteve q humbn jetn n aksidentin tragjik q ndodhi nj dit m par n afrsi t Himars, n vendin e quajtur “Qafa e Vishs”. Kryeministri Berisha e cilsoi dram t madhe ngjarjen e djeshme, teksa kreu sot homazhe n Universitetin ‘Aleksandr Xhuvani”, ndrkoh garantoi se qeveria do t bj gjithcka pr t plagosurit.

FABJOLA SHEHU PRCILLET N BANESN E FUNDIT
Ora 16:44 Familja Shehu ka hapur sot dyert e mortit. Fabjola Shehu, studentja nga Brculla do prcillet mes lotve dhe dhimbjes pafund pr n banesn e fundit. Ceremonia e lamtumirs nisi mesditn e sotme, ndrkoh q qindra njerz jan mbledhur n familjen Shehu.

META HOMAZHE N ELBASAN N UNIVERSITETIN A.XHUVANI
ORA 15:45-Kreu i LSI, Ilir Meta kreu sot homazhe n ambientet e universitetit ‘Aleksandr Xhuvani’ n Elbasan n nderim t studenteve viktima t aksidentit n Himar.

ELBASAN, TOPI HOMAZHE N UNIVERSITETIT “ALEKSANDR XHUVANI”
ORA 15:20 -Presidenti Bamir Topi zhvilloi mesditn e sotme homazhe n ambientet e Universitetit ” Aleksandr Xhuvani”, ku edhe jan vendosur 11 fotot e studenteve, viktima t aksidentit tragjik ndodhur nj dit m par n nj fshat n Himar.
Pasi ka ln edhe prshtypjet e tij n form ngushllimi n librin e prshtypjeve, presidenti Bamir Topi tha se, ” jam shum i piklluar pr ngjarjen tragjike dhe pr fatin tragjik t vajzave q humbn jetn”.
“Shpreh ngushllimet m t sinqerta pr familjart, t afrmit, shokt e shoqet e tyre, t cilt kaluan vitet e rinis n kt shkoll. Uroj q ngjarje t tilla t mos ndodhin m. N situata t tilla vrehet edhe nj solidaritet i madh, gj q shikohet kudo”, tha Presidenti Topi.
Gjat homazheve, Presidenti Topi shoqrohej nga kryetari i bashkis, Qazim Sejdini, rektori i universitetit Liman Varoshi dhe stafi pedagogjik.

MIHAJ: 2 VAJZA RND PR JETN
Ora 15:15 Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihaj ka deklaruar se 2 nga 15 vajzat q po trajtohen n Spitalin Ushtark n Tiran jan n gjndje t rnd shndetsore pr jetn. Ndrkoh, konstaton se gjendja e vajzave t tjera sht m e stabilizuar.

PRFUNDON OPERACIONI I STUDENTES FLORIE PECI
Ora 15:10
N Spitalin Ushtarak ka prfunduar operacioni i nj t plagosure nga aksidenti, e paraqitur me dmtime t shtylls kurrizore, me emrin Florije Peci. Kirurgu Fatos Olldashi tha pas operacionit se “operacioni konsiston n prpunimin e nj plage t marr gjat aksidentit n shtylln kurrizore. Gjat dmtimit kishin ndodhur dhe dmtime t kockave dhe t nj pjes t nervave, shpresojm t mos jen t rrezikshme. N t vrtet dmtimi do t konstatohet kur pacientja t zgjohet dhe t dal nga gjendja e koms”.

Olldashi tha se pacientja ndodhet n gjendje kome, pasi sht nj politraum, ka dhe dmtime t tjera n kok dhe kryesisht n gjoks.
Kirurgu Olldashi u shpreh se dy paciente jan duke u mbajtur me frymmarrje artificiale. “E prgjithshmja sht mir, t gjitha vajzat jan m mir sesa kur u pranuan n spital, por nuk mund t themi q jan jasht rrezikut pr jetn”, tha m tej ai

BASHA TEK FAMILJA E ERIOLA XHOIT N ELBASAN
Ora 15.10-Kryetari i Bashkis s Tirans, Lulzim Basha vizitoi sot pasdite familjen e Eriola Xhoit, viktim e aksidentit t Himars. Basha theksoi se ngjarja ka qn nj ngarkes e madhe pr t gjith familjart e viktimave dhe se nga ana e tij shpreh ngushllimet m t sinqerta pr kt tragjedi.

VLOR, 10 VAJZAT AKSIDENTUARA
Ora 15:00
10 or pas aksidentit, q ndodhi nj dit m par n afrsi t Himars, n vendin e quajtur “Qafa e Vishs”, studentet e plagosura, q jan duke u trajtuar n spitalin rajonal t Vlors, jan ende n gjendje “shock”-u. Dy t studente t plagosura rrfejn tragjedin e ndodhur, si e kan prjetuar. Ndrkoh, edhe t afrm dhe mjeku i spitalit t Vlors informojn mbi gjendjen e t plagosurave.

E plagosura Ergita Opingari

“U ngrita me forcat e mia dhe pastaj erdhi nj i moshuar dhe pastaj erdhn t gjith q po na ndihmonin . N fillim shkuam tek spitali i Himars, pastaj na solln n Vlor”,- deklaroi Ergit Opingari.
Ka pasur dhe vajza t tjera?
“Ka pasur dhe vajza q ishin n gjendje t mir dhe thrrisnim njra-tjetrn dhe reagonim”
Njra nga vajzat dje tha se shihte shoferiN q po nxitonte dhe ju krkua t ulte shpejtsin?
“Nuk e di taman se isha nga fundi. Por, prderisa kan thn gocat se ishte me shpejtsi. Se di”,- u shpreh Ergita.

Mamaja e Julians: Vajza sht mir
“Nuk kujton vetm pak sa u rrotullis autobusi. Un jam mamaja e Julians. Doktort thon se sht mir. Nuk ka fraktura n trup”,- tha mamaja Julians.

Flet e plagosura
“Kam qn n gjum gjat udhtimit dhe vetm u zgjova kur po rrzohej autobusi se po brtisnin shoqet e klass. Kam qn n mes t autobusit”,-

Drejtori i Spitalit Vlor, Shklqim Selami: 4 paciente n reanimacion
Drejtori i Spitalit Rajonal t Vlors, Shklqim Selami, thot se aktualisht jan duke u trajtuar 10 vajza, 4 prej t cilave n reanimacion.

“Kemi 10 paciente n spitalin ton, 4 prej tyre jan n reanimacion. Ato t katrta jan n gjendje m t mir se dje. Mjekt t gjith jan aty, kemi br konsultn me t gjith. Gjendja sht nn kontroll dhe i shikojm hap pas hapi. Pr momentin do t rrin t shtruar deri sa t ket nj moment t dyt q t dalim n nj intervist tjetr disa prej tyre ti tranportojm n rrethet prkatse”,- tha mjeku.

“Gjat nats nuk kemi drguar t plagosur n Tiran prvec atyre t treve q u nisn me helikopter. Nuk kemi probleme se i kemi t gjitha t siguruara. Pr momentin nuk e dim se ca i ka ndodhur shoferit”, tha mjeku.

KRYEMINISTRI BERISHA MBRRIN N TIRAN
ORA 14:30 –
Kryeministri Berisha mbrriti rreth ors 14:30 nga ikago n Aeroportin e Rinasit, pas nj udhtimi t gjat, t nisur menjher pasi u informua pr tragjedin e ndodhur n Himar. Shefi i qeveris do t niset drejt Elbasanit pr t marr pjes n homazhet q do t zhvillohen pr nder t 13 viktimave t aksidentit tragjik.
Pas homazheve, kryeministri Berisha do t vizitoj vajzat e plagosura n Spitalin Ushtarak n Tiran. Kryeministri Berisha mori pjes n Samitin e Nato-s n ikago.

HAXHINASTO NGUSHLLON FAMILJART E VIKTIMAVE
ORA 14:00 –
Zv/Kryeministri dhe Ministri i Punve t Jashtme, Edmond Haxhinasto, me hidhrim t thell u shpreh ngushllimet m t sinqerta familjeve t studentve q humbn jetn n aksidentin tragjik t ndodhur ditn e djeshme n Himar.
“N kto momente t vshtira, ai merr pjes n dhimbjen e tyre dhe solidarizohet me familjet dhe t afrmit e tyre. Njkohsisht, ai u uron shrim sa m t shpejt personave t lnduar”, thuhet n njoftimin zyrtar t ministris s Jashtme.

FLAMUJT E INSTITUCIONEVE N GJYSM SHTIZ
ORA 13:25
Shqipria mban sot zi pr humbjen e 13 jetve n aksidentin tragjik t ndodhur nj dit m par n Himar. N t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike flamuri kombtar sht ulur n gjysm shtiz.

SHOFERI I AUTOBUSIT TJETR: TIMONI S’KA BURRRI, T TRADHTON
ORA 13:00
– Drejtuesi i autobusit tjetr q po transportonte grupin e dyt t studentve drejt Sarands rrfeu momentet e para kur u informua pr aksidentin tragjik, teksa ndodhej rreth 200 metra larg vendit t tragjedis.
“Po udhtoja drejt Sarands. N kilometrin e pest nj studente e plagosur leht mori n telefon shokt e vet e tregoi gjithka. Nuk mund t ecja m tej. Sapo u informova pr aksidentit kam gjetur nj vendparkim prball kalas ne Palermo.”, -u shpreh Astrit Kurti.

N fillim, vijon ai, dyshova se mos ishte ndonj shenjtallk rinor, por me pas frenova prball kalas s Palermos, ku ishte nj bar-restorant dhe kishte nj televizor t madh. Tragjedia kishte marr udh, ishte nje fatkeqesi e jashtezakonshme”, – tha Kurti.
Drejtuesi i autobusit theksoi se kolegu i tij, kishte prvoj n drejtim e autobusit. “Edhe tani nuk e kuptoj far ndodhi n Qafn e Vishs. Kolegu im kishte prvojn, por ja q timoni nuk ka burrri, t tradhton”, u shpreh Kurti.

TOPALLI: GJENDJA E VAJZAVE, E QNDRUESHME
ORA 12:55 –
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli vizitoi studentet e plagosura n Spitalin Ushtarak t Tirans. Kryeparlamentarja bri t ditur se gjendja e vajzave paraqitet m e qndrueshme se sa nj dit m par.
“Udhtimi i cili do t ishte por to ndoshta udhtimi m i bukur i jets s tyre prfundoi n nj tragjedi. Kjo ishte nj shokim pr gjith ne shqiptart”,- u shpreh ajo.
Topalli falenderoi mjekt, infiermiert dhe t gjith q si tha ajo, kan br nj pun t jashtzakonshme pr t shptuar jett e studentve t plagosura.

POLICIA RRUGORE: AKSI KU NDODHI AKSIDENTI ME SINJALISTIK T RREGULLT
ORA 12:50-
“Aksi rrugor ku ka ndodhur aksidenti ishte i pajisur me sinjalitikn e duhur paralajmruese. Po kshtu ishte i pajisur dhe me mbrojtsen ansore metalike standarde, ndriues fosforeshent ansor prgjat gjith kthess n t dy ant e rrugs, asfalti ishte i that, i pastr dhe pa mbetje”, deklaroi pr mediat ndr t tjera Drejtori i policis s qarkullimit rrugor, Vullnet Topalli.

Sipas tij, “nga hetimet e kryera rezulton se drejtuesi i mjetit, shtetasi Pllumb ela ishte i pajisur me lejen e drejtimit prkatse, t klasit DE, q n vitin 1999 dhe kjo leje drejtimi ishte rinovuar deri n vitin 2014. Ndrkoh q automjeti n fjal ka rezultuar t ket kryer kontrollin e fundit teknik me dat 26.04.2012”.

POLICIA: IDENTIFIKOHEN T GJITHA VIKTIMAT E AKSIDENTIT TRAGJIK, JA EMRAT
ORA 12:50- Jan identifikuar t gjitha viktimat q gjenden n morgun e qytetit t Vlors, m posht emrat e tyre:
1. Denisa Flamur Guzi, vje 21, banuese n fshatin Mashan, Komuna Kodovjat, Gramsh
2. Ermira Idriz Mana, vje 22, banuese n fshatin Shelcan, Elbasan
3. Aurora Artan Molla, vje 21, nga fshati Verdove i Pogradecit
4. Lindita Hekuran Kabashi, vje 21, banuese n fshatin Shtermen, Komuna Gostime, Elbasan
5. Joana Flamur Debinja, vje 22, nga fshati erm Sektor, Komuna Trbuf, Lushnj
6. Elsa Gzim Daka, vje 22, nga Elbasani banuese n fshatin Kuqan,
7. Juliana Dilaver Tola, vje 21, banuese n fshatin Mirak, Librazhd,
8. Fabiola Mustafa Shehi, vje 22, nga Brxulla Tiran
9. Eriola Sajmir Xhoi, vje 28, nga Elbasani,
10. Eranda Kristaq Baloshi, vje 22, banuese n fshatin Katundi i Ri Bradashesh, Elbasan
11. Dorina Hasan Stafa, vje 21, nga Kruja
12. Armand Halilaga, vje 23, nga Kavaja
13. Pllumb ela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
Po kurohen n Spitalin Ushtarak Tiran:
1. Kaltra Pollozhani
2. Alma Deda
3. Eranda Bato
4. Antoneta Tae
5. Doriana Kumria
6. Anisa obaj
7. Shegushe Haka
8. Elsa Shtylla
9. Ifsjana Karriqi
10. Mirsie Biba
11. Besjana Dani
12. Briselda Gubere
13. Florije Peci
14. Blerina ereni
15. Griselda Zeneli
Po kurohen n Spitalin e Vlors:
1. Elidona Gjinaj
2. Enkela Daja
3. Ticiana Hysa
4. Juliana Kuqi
5. Ergita Opingari
6. Adjola Musaka
7. Liri Hasa
8. Besjana Xheneti
9. Adisa ela
10. Anisa Hysa
Studentja e dmtuar q gjendej n spitalin e Himars Arta Ballabani, pasi ka marr ndihmn e nevojshme sht larguar nga ambientet e spitalit.

VASILI: TRANSPORTIMI JASHT VENDIT, I PAMUNDUR
Ora: 12:15
– Ministri i Shndetsis Petrit Vasili deklaroi nga Spitali Ushtarak se dy prej tyre studenteve t plagosura jan n gjendje kritike pr jetn. Ministri Vasili prjashtoi mundsin q vajzat e plagosura t transportohen n spitale m t specializuara jasht vendit, pr shkak se lvizja e tyre pr momentin sht e pamundur.
“Rastet paraqiten n nj gjendje t qndrueshme. Jan ruajtur t gjith parametrat e arritur dje me shum vshtirsi dhe besoj q pr nj pjes t tyre ka pasur nj ecuri pozitive. Vazhdon t mbetet serioze gjendja e 2 vajzave, t cilat kan psuar trauma t gjra. T gjith jan n terapi intensive dhe transporti i tyre n kt moment sht i pamundur sepse jan t lidhur me aparaturat q i mbajn n jet.”- deklaroi Vasili.

FAMILJART: AURORA NUK DONTE T SHKONTE N EKSPEDIT
ORA 12:00 –
Trupi i pajet i studentes Aurora Molla ka mbrritur n shtpin e saj n Vrdov t Pogradecit mesditn e sotme.
Tezja e vajzs Arta Abazllari deklaroi pr NEWS24 se Aurora nuk donte t shkonte n ekspedit, por u detyrua nga pedagogt, q sipas saj, e kishin krcnuar me mosdhnien e provimeve.
“N orn 2 u nism n mngjes, n 5 arritm n Vlor. Atje gjetm vetm dy kufoma se nuk na tregonin n Tiran, merrni Vlorn n telefon thoshin, nuk sht n list. Me vajzn u takuam n mngjes. Kishte folur dhe me t fejuarin i kishte thn gjall a vdekur un do vi pr ditlindjen tnde, se nesr ai ka ditlindjen. Krkuam shum, merrnim Himarn n telefon. Na merrte nj pedagoge na thoshte vajza sht mir vetm krahun ka thyer. Fajtor jan pedagogt se i detyrojn u thon po nuk erdhe nuk t japim diplomn. I detyrojn se nuk e di nxjerrin para, nuk e di.”- deklaroi tezja e vajzs.

E PLAGOSURA: SHOFERI FRENOI N KTHES
ORA 11:20 – Studentja e plagosur q po mjekohet n Spitalin Amerikan n Tiran, Besiana Dani, rrfeu pr mediat momentet e aksidentit tragjik, t nj dite m par. Vajza shpjegoi se drejtuesi i mjetit nuk kishte konsumuar alkool dhe nuk kishte shfaqur as shenja lodhjeje, apo shqetsime shndetsore gjat udhtimit
“U nisem nga Elbasani, ndaluam n Apoloni dhe m pas do t ndalonim n Porto Palermo. Un isha ulur nga fundi. Shoferi bri nj frenim n kthes dhe automjeti iku jasht kontrollit. Bm 2-3 rrotullime e m pas prfunduam n humner. Shoferi nuk ishte shume shpejt, por n kthes duhet t kishte qen m ngadal mendoj. Nuk dgjova q kishte probleme, shoferi ishte mir.”- u shpreh studentja.

E mbijetuara shpjegoi se vajzat ishin trembur edhe njher tjetr gjat udhtimit, pasi autobusi kishte shmangur nj prplasje me nj tjetr automjet.
“U tembm dhe njher gjat rrugs se desh u prplasem me nj makin. Nuk ishte faji i shoferit ton.”- theksoi ajo.
Besiana Dani i sht nnshtruar nj ndrhyrje kirurgjikale n Spitalin Amerikan dhe mjekt shprehen t bindur se vajza do t bj nj jet normale, sapo thyerjet q ka psuar n trup t shrohen.

AKSIDENTI, REKTORI: SHOQRIA E UDHTIMIT REZULTON M SERIOZJA
ORA-11:00- Pas aksidentit tragjik t ndodhur dje n Himar, vjen edhe reagimi i Rektorit t Universitetit t Elbasanit. Sipas rektorit Liman Varoshi, “shoqria e udhtimit e kontraktuar nga universiteti rezulton m seriozja’. Ai shton se autobust e ksaj shoqrie ishin t koaliduar, ndrsa drejtoheshin prej shoferve me prvoj.
Rektori Varoshi shtoi m tej se sot do t ket n Universitetin Aleksandr Xhuvani edhe nj ceremoni prkujtomore. “Ceremonia zyrtare e homazheve do mbahet n orn 15:30. Do ket nj stend me emrat dhe fotot e viktimave”.

VLOR, GJENDJA E T PLAGOSURAVE DREJT PRMIRSIMIT
ORA 10:45 –
Gjendja shndetsore e 10 vajzave t plagosura n aksidentin e s hns n qafn e Vishs n Himar, t cilat ndodhen pr trajtim mjeksor n spitalin rajonal t Vlors sht drejt prmirsimit.
Drejtori i ktij institucioni , Shklqim Selami, tha se, “me prjashtim t dy vajzave, q kan nevoj pr skaner rezonanc gjendja e 8 t tjerave sht drejt nj prmirsimi t dukshm”. Sipas tij, t gjitha t plagosurat jan jasht rrezikut pr jetn.
Msohet se 4 prej vajzave t plagosura ndodhen n reanimacion, konkretisht: Elidona Gjinaj, Ardiola Musaka, Besjana Xheneti dhe Anisa Hysa. Studentet e tjera, Enkela Daja, Ergita Opingari, Juliana Kuqi dhe Ticiana Hysa mbahen n kirurgji.
Drejtori Selami shtoi se t plagosurat do t mbahen n kt spital dhe n varsi t situats do t gjykohet nse ato do t ken nevoj pr nj mjekim m t specializuar apo do t mbahen n kt institucion shndetsor.

VLOR, PRFUNDON DRGIMI DREJT FAMILJEVE I 11 VIKTIMAVE T AKSIDENTIT T HIMARS
ORA-10:13- Sot rreth ors 06:00 t mngjesit ka prfunduar drgimi i 11 trupave t viktimave n aksidentin tragjik t s hns n Himar.
Drejtori i spitalit t Vlors, Shklqim Selami, tha se, “gjat gjith nats u punua me intesitet dhe u ndoqn t gjitha procedurat pr identifikimin e 11 viktimave, gj q u realizua n bashkpunim me familjart e tyre.T gjitha procedurat prfunduan rreth ors 06:00 t mngjesit , koh kur u nisn edhe dy trupat e fundit t viktimave, q humbn jetn n aksidentin tragjik”.

Sipas tij, pr drgimin e trupave drejt familjes u angazhuan mjetet e shrbimeve shtetrore, funerale si dhe t spitalit, q s bashku me personelin prkats shoqruan familjart. Trupat e pajet t aksidentit t nj dite m par mbrritn n morgun e spitalit rajonal t Vlors rreth ors 01:00 t mngjesit nn shoqrimin e nj personeli t specializuar mjeksor dhe policis.

DREJTORI I SPITALIT: GJENDJA E VAJZAVE E STABILIZUAR
ORA 09: 40 –
Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihja bri t ditur se n spital jan t shtruara aktualisht 14 vajza, ndrsa nj tjetr i sht nnshtruar nj ndrhyrjeje kirurgjikale n Spitalin Amerikan n Tiran.
Sipas drejtorit Mihja 9 vajza jan n terapi intensive dhe 5 t tjera n kirurgji. Dy prej vajzave jan n gjendje m t rnd, por prgjithsisht gjendja e t aksidentuarave konsiderohet e stabilizuar.
“Ne do tja dalim. Sot vajzat nuk do lvizin do mbahen n reanimacion. I kemi nn kontroll. I kemi identifikuar t gjitha vajzat, kartelizuar dhe kemi kontakuar edhe me t afrmit e tyre”- deklaroi Mihja.
Dmtimet e t gjitha rasteve, sipas tij, “jan serioze, por gjendja duket me opetimizm dhe 2 raset q jan m t rnda jan me parametra t stabilizuar, jan vlersuar pozitivisht nga ekipet e mjekve dhe do t vazhdoj ndjekja e tyre pa ndrprer duke u ribr ekzaminimet e nevojshme”.
Mihaj tha se konkluzionet e ekipeve mjeksore jan t tilla q nuk do t ket invaliditet.
Ndrkoh, sipas tij, pas apelit t br pr dhurimin e gjakut, edhe me grup t rrall A- dhe 0-, t Spitalit Ushtarak jan drejtuar shum qytetar dhe nuk ka pasur mungesa t rezervave t gjakut. Dhurimi i gjakut do t vazhdoj ditn e sotme.

BERISHA MBERRIN SOT NE TIRANE

ORA 02:00-
Kryeministri Sali Berisha njoftoi gjate nje interviste televizive nga Cikago se ka lene ne mes Samitin per tu kthyer ne Tirane. “Un po nisem dhe arrij n Tiran nesr paradite”, tha kryeministri.
Kreu i Qeverise theksoi se ishte i pari qe mesoi lajmin e rende.Ai percolli dhe njehere ngushellimet per viktimat.
“Jam pothuaj ndr t part q msova lajmin. M kan informuar njkohsisht disa burime nga Tirana dhe e kam ndjekur dhe jam lidhur me t gjitha agjencit dhe ministrit prkatse: Ministrin e Brendshme, t Mbrojtjes, t Shndetsis, t Arsimit, me Sekretarin e Prgjithshm t Kryeministris, me Kryetaren e Parlamentit dhe e kam ndjekur n mnyrn m konstante, n mnyr t vazhdueshme si nprmjet lidhjeve me ta, por edhe nprmjet live stream t ABC News. Jam prpjekur q t merren t gjitha masat pr nj ndihm emergjente sa m t shpejt dhe sa m eficente. Besoj se ka pasur nj mobilizim e angazhim shum serioz, por aksidenti sht shum tragjik.Me kt rast dua t’u shpreh t gjith t plagosurve urimin tim m t mir, pr nj shrim sa m t shpejt. Kam porositur ministrin e Shndetsis t marr do mas, n mnyr q t’u jepet ndihma m eficente, pr do ndihm q do t ken nevoj, brenda dhe jasht vendit. Familjeve t viktimave u shpreh ngushllimet, solidaritetin tim m t lart njerzor, t familjes sime dhe qeveris shqiptare, i lutem Zotit t gjejn forc, pr t prballuar dhimbjen e ksaj humbjeje t tmerrshme, pr ndarjen nga jeta t fmijve t tyre t dashur. Uroj q shpirti i viktimave t ktij aksidenti kaq tragjik t gjej paqen e merituar”.

(LAJMI NE PERDITESIM)
(ma.ar/er.nu/d.b/el.me/BalkanWeb)


Ekspertiza mjeko-ligjore: Drejtuesi i mjetit nuk ka qn i alkolizuar Elbasan, Topi homazhe n Universitetit ‘Aleksandr Xhuvani’ Elbasan, prlotet Berisha: Zoti ju dhnt forc pr t prballuar dhimbjen Florie Peci operacion n shtylln kurrizore, Mjekt: 2 vajza rnd Himar, Qafa e Vishs, segmenti rrugor i aksidenteve Imzot Rrok Mirdita: Lutjet tona i bashkohen atyre t prindrve Aksidenti, shoferi ish-basketbollist, 10 vjet n drejtim t autobusit Dashuria e ndrprer, vdes djali nga Kavaja, plagoset e fejuara Tragjedia e Himars pasqyrohet n mediat ndrkombtare 21 Maj/Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Video – Aksidenti, drejtori i spitalit: Gjendja e vajzave e stabilizuar Foto – Elbasan, homazhe pr nder t viktimave Video – Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Foto – Sot zi kombtare, flamuri n gjysm shtiz Video – Familjart: Aurora nuk donte t shkonte n ekspedit Video – Aksidenti, flet e mbijetuara: Shoferi frenoi n kthes

Kakavijë, sekuestrohet 1 kg lëndë narkotike

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Kakavij, sekuestrohet 1 kg lnd narkotikeGJIROKASTER – Burime zyrtare nga policia e Kakavijës bëjnë të ditur se mbrëmjen e djeshme në autobusin e linjës Vlorë – Athinë të shoqërisë “Ruci Tours ” me targë AA 251 AN, që drejtohej nga shoferi Genci Myftari, është zbuluar dhe sekuestruar 1 kg lëndë narkotike e llojit mariuanë, që do të trafikohej në shtetit grek.

Sipas të njëjtave burime, lënda narkotike u gjet në një sedilie të autobusit, e mbështjellë me një qese. Policia zbuloi se lënda narkotike i përkiste drejtuesit të mjetit, i cili u arrestua.

(er.nu/BalkanWeb)

Aksidenti tragjik, rrëfimi i studentes së mbijetuar: Shoferi ishte mirë, frenoi në kthesë

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Aksidenti tragjik, rrfimi i studentes s mbijetuar: Shoferi ishte mir, frenoi n kthesTIRANE- Kur kan kaluar disa or nga aksidenti tragjik q i mori jetn 13 personave dhe la t plagosur 20 t tjer kan nisur edhe hetimet pr t zbuluar shkakun e aksidentit.
Ekspertt jan fokusuar n dy drejtime pr t hedhur drit mbi shkakun e aksidentit fatal. Sipas t dhnave paraprake dyshohet se shkaku m i mundshm i ngjarjes s rnd automobilistike sht nj defekt teknik i mjetit, n sistemin e drejtimit apo at t frenimit, ka pritet t konfirmohet nga raporti i kontrollit auto-teknik. Nuk prjashtohet edhe mundsia e nj gjendje infarkti q mund t ket drejtuesi i autobusit, Pllumb ela, i cili humbi jetn.

Ngaana tjetr, studentt e mbijetuar than se n momentet e fundit, shoferi Pllumb ela tr ankth ka ulritur “ikm, nuk mund ta ndaloj dot”.

Ngjarja e rnd ndodhi dje rreth ors 14:15, ku autobusi me targa t Elbasanit q transportonte studentet e degs s Letrsis n Universitetin “Aleksandr Xhuvani” doli nga rruga dhe prfundoi n nj gremin t thell 80 metra n qafn e Vishs n Himar. Ata ishin nisur pr nj ekspedit 1 ditore n Sarand, por rruga iu pre n mes. T part q dhan ndihm pr t shptuar studentet ishin udhtart e rastit, ndrsa pak minuta m von nj helikopter i Ministris s Shndetsis transportoi dy studente, e m pas edhe t tjera m rnd u transportuan drejt Spitalit Ushtarak me 8 helikopter, pr shkak t terrenit t vshtir.

Me krkes t Kryeministrit Berisha, Kshilli i Ministrave shpalli ditn e sotme datn 22 maj, Dit Zie Kombtare, pr t nderuar kujtimin e viktimave t aksidentit tragjik t Himars, n ku humbn jetn 12 studente. Zyra e shtypit e Kryeministris bri t ditur se “Kryeministri Berisha n emrin e tij personal, t familjes s tij dhe t qeveris shqiptare u shpreh familjeve t viktimave t ktij aksidenti, q ka sjell dhimbje e pikllim t thell n do vatr dhe zemr shqiptare, ngushllimet m t thella, solidaritetin m njerzor.”

Sot n t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike, flamuri kombtar do t ulet n gjysmshtiz dhe n orn 12.00 t mbahet nj minut heshtje.
Radio-Televizioni Publik Shqiptar gjat dits t transmetoj muzik funebre. Ministria e Brendshme ngarkohet t prballoj shpenzimet e varrimit t viktimave.

VASILI: TRANSPORTIMI JASHT VENDIT, I PAMUNDUR
Ora: 12:15
– Ministri i Shndetsis Petrit Vasili deklaroi nga Spitali Ushtarak se dy prej tyre studenteve t plagosura jan n gjendje kritike pr jetn. Ministri Vasili prjashtoi mundsin q vajzat e plagosura t transportohen n spitale m t specializuara jasht vendit, pr shkak se lvizja e tyre pr momentin sht e pamundur.
“Rastet paraqiten n nj gjendje t qndrueshme. Jan ruajtur t gjith parametrat e arritur dje me shum vshtirsi dhe besoj q pr nj pjes t tyre ka pasur nj ecuri pozitive. Vazhdon t mbetet serioze gjendja e 2 vajzave, t cilat kan psuar trauma t gjra. T gjith jan n terapi intensive dhe transporti i tyre n kt moment sht i pamundur sepse jan t lidhur me aparaturat q i mbajn n jet.”- deklaroi Vasili.

FAMILJART: AURORA NUK DONTE T SHKONTE N EKSPEDIT
ORA 12:00 –
Trupi i pajet i studentes Aurora Molla ka mbrritur n shtpin e saj n Vrdov t Pogradecit mesditn e sotme.
Tezja e vajzs Arta Abazllari deklaroi pr NEWS24 se Aurora nuk donte t shkonte n ekspedit, por u detyrua nga pedagogt, q sipas saj, e kishin krcnuar me mosdhnien e provimeve.

E PLAGOSURA: SHOFERI FRENOI N KTHES
ORA 11:20 – Studentja e plagosur q po mjekohet n Spitalin Amerikan n Tiran, Besiana Dani, rrfeu pr mediat momentet e aksidentit tragjik, t nj dite m par. Vajza shpjegoi se drejtuesi i mjetit nuk kishte konsumuar alkool dhe nuk kishte shfaqur as shenja lodhjeje, apo shqetsime shndetsore gjat udhtimit
“U nisem nga Elbasani, ndaluam n Apoloni dhe m pas do t ndalonim n Porto Palermo. Un isha ulur nga fundi. Shoferi bri nj frenim n kthes dhe automjeti iku jasht kontrollit. Bm 2-3 rrotullime e m pas prfunduam n humner. Shoferi nuk ishte shume shpejt, por n kthes duhet t kishte qen m ngadal mendoj. Nuk dgjova q kishte probleme, shoferi ishte mir.”- u shpreh studentja.

E mbijetuara shpjegoi se vajzat ishin trembur edhe njher tjetr gjat udhtimit, pasi autobusi kishte shmangur nj prplasje me nj tjetr automjet.
“U tembm dhe njher gjat rrugs se desh u prplasem me nj makin. Nuk ishte faji i shoferit ton.”- theksoi ajo.

Besiana Dani i sht nnshtruar nj ndrhyrje kirurgjikale n Spitalin Amerikan dhe mjekt shprehen t bindur se vajza do t bj nj jet normale, sapo thyerjet q ka psuar n trup t shrohen.

AKSIDENTI, REKTORI: SHOQRIA E UDHTIMIT REZULTON M SERIOZJA
ORA-11:00- Pas aksidentit tragjik t ndodhur dje n Himar, vjen edhe reagimi i Rektorit t Universitetit t Elbasanit. Sipas rektorit Liman Varoshi, “shoqria e udhtimit e kontraktuar nga universiteti rezulton m seriozja’. Ai shton se autobust e ksaj shoqrie ishin t koaliduar, ndrsa drejtoheshin prej shoferve me prvoj.
Rektori Varoshi shtoi m tej se sot do t ket n Universitetin Aleksandr Xhuvani edhe nj ceremoni prkujtomore. “Ceremonia zyrtare e homazheve do mbahet n orn 15:30. Do ket nj stend me emrat dhe fotot e viktimave”.

VLOR, GJENDJA E T PLAGOSURAVE DREJT PRMIRSIMIT
ORA 10:45 –
Gjendja shndetsore e 10 vajzave t plagosura n aksidentin e s hns n qafn e Vishs n Himar, t cilat ndodhen pr trajtim mjeksor n spitalin rajonal t Vlors sht drejt prmirsimit.
Drejtori i ktij institucioni , Shklqim Selami, tha se, “me prjashtim t dy vajzave, q kan nevoj pr skaner rezonanc gjendja e 8 t tjerave sht drejt nj prmirsimi t dukshm”. Sipas tij, t gjitha t plagosurat jan jasht rrezikut pr jetn.
Msohet se 4 prej vajzave t plagosura ndodhen n reanimacion, konkretisht: Elidona Gjinaj, Ardiola Musaka, Besjana Xheneti dhe Anisa Hysa. Studentet e tjera, Enkela Daja, Ergita Opingari, Juliana Kuqi dhe Ticiana Hysa mbahen n kirurgji.
Drejtori Selami shtoi se t plagosurat do t mbahen n kt spital dhe n varsi t situats do t gjykohet nse ato do t ken nevoj pr nj mjekim m t specializuar apo do t mbahen n kt institucion shndetsor.

VLOR, PRFUNDON DRGIMI DREJT FAMILJEVE I 11 VIKTIMAVE T AKSIDENTIT T HIMARS
ORA-10:13- Sot rreth ors 06:00 t mngjesit ka prfunduar drgimi i 11 trupave t viktimave n aksidentin tragjik t s hns n Himar.
Drejtori i spitalit t Vlors, Shklqim Selami, tha se, “gjat gjith nats u punua me intesitet dhe u ndoqn t gjitha procedurat pr identifikimin e 11 viktimave, gj q u realizua n bashkpunim me familjart e tyre.T gjitha procedurat prfunduan rreth ors 06:00 t mngjesit , koh kur u nisn edhe dy trupat e fundit t viktimave, q humbn jetn n aksidentin tragjik”.

Sipas tij, pr drgimin e trupave drejt familjes u angazhuan mjetet e shrbimeve shtetrore, funerale si dhe t spitalit, q s bashku me personelin prkats shoqruan familjart. Trupat e pajet t aksidentit t nj dite m par mbrritn n morgun e spitalit rajonal t Vlors rreth ors 01:00 t mngjesit nn shoqrimin e nj personeli t specializuar mjeksor dhe policis.

DREJTORI I SPITALIT: GJENDJA E VAJZAVE E STABILIZUAR
ORA 09: 40 –
Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihja bri t ditur se n spital jan t shtruara aktualisht 14 vajza, ndrsa nj tjetr i sht nnshtruar nj ndrhyrjeje kirurgjikale n Spitalin Amerikan n Tiran.
Sipas drejtorit Mihja 9 vajza jan n terapi intensive dhe 5 t tjera n kirurgji. Dy prej vajzave jan n gjendje m t rnd, por prgjithsisht gjendja e t aksidentuarave konsiderohet e stabilizuar.
“Ne do tja dalim. Sot vajzat nuk do lvizin do mbahen n reanimacion. I kemi nn kontroll. I kemi identifikuar t gjitha vajzat, kartelizuar dhe kemi kontakuar edhe me t afrmit e tyre”- deklaroi Mihja.
Dmtimet e t gjitha rasteve, sipas tij, “jan serioze, por gjendja duket me opetimizm dhe 2 raset q jan m t rnda jan me parametra t stabilizuar, jan vlersuar pozitivisht nga ekipet e mjekve dhe do t vazhdoj ndjekja e tyre pa ndrprer duke u ribr ekzaminimet e nevojshme”.
Mihaj tha se konkluzionet e ekipeve mjeksore jan t tilla q nuk do t ket invaliditet.
Ndrkoh, sipas tij, pas apelit t br pr dhurimin e gjakut, edhe me grup t rrall A- dhe 0-, t Spitalit Ushtarak jan drejtuar shum qytetar dhe nuk ka pasur mungesa t rezervave t gjakut. Dhurimi i gjakut do t vazhdoj ditn e sotme.

IDENTIFIKOHEN T GJITHA VIKTIMAT E AKSIDENTIT TRAGJIK, JA EMRAT
ORA 07:00- Jan identifikuar t gjitha viktimat q gjenden n morgun e qytetit t Vlors, m posht sjellim emrat e tyre:
1. Denisa Guzi nga Gramshi
2. Ermira Mana nga Elbasani
3. Aurora Molla nga Pogradeci
4. Lindita Kabashi nga Elbasani
5. Joana Debinja nga Lushnja
6. Elsa Daka nga Elbasani
7. Juliana Tola nga Elbasani
8. Armand Halilaga nga Kavaja
9. Pllumb ela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
10. Fabiola Shehi nga Brxulla Tiran
11. Eriola Xhoi nga Elbasani vazhdojn procedurat e verifikimit me familjart
12. Eranda Baloshi nga Elbasani
13. Dorina Stafa nga Kruja

Po kurohen n Spitalin Ushtarak Tiran:
1. Kaltra Pollozhani
2. Alma Deda
3. Eranda Bato
4. Antoneta Tae
5. Doriana Kumria
6. Anisa obaj
7. Shegushe Haka
8. Elsa Shtylla
9. Ifsjana Karriqi
10. Mirsie Biba
11. Besjana Dani
12. Briselda Gubere
13. Florije Peci
14. Blerina ereni
15. Griselda Zeneli

Po kurohen n Spitalin e Vlors:
1. Elidona Gjinaj
2. Enkela Daja
3. Ticiana Hysa
4. Juliana Kuqi
5. Ergita Opingari
6. Adjola Musaka
7. Liri Hasa
8. Besjana Xheneti
9. Adisa ela
10. Anisa Hysa

N gjendje t mir n Spitalin e Himars
11. Arta Ballabani

BERISHA MBERRIN SOT PARADITE NE TIRANE

ORA 02:00- Kryeministri Sali Berisha njoftoi gjate nje interviste televizive nga Cikago se ka lene ne mes Samitin per tu kthyer ne Tirane. “Un po nisem dhe arrij n Tiran nesr paradite”, tha kryeministri.
Kreu i Qeverise theksoi se ishte i pari qe mesoi lajmin e rende.Ai percolli dhe njehere ngushellimet per viktimat.
“Jam pothuaj ndr t part q msova lajmin. M kan informuar njkohsisht disa burime nga Tirana dhe e kam ndjekur dhe jam lidhur me t gjitha agjencit dhe ministrit prkatse: Ministrin e Brendshme, t Mbrojtjes, t Shndetsis, t Arsimit, me Sekretarin e Prgjithshm t Kryeministris, me Kryetaren e Parlamentit dhe e kam ndjekur n mnyrn m konstante, n mnyr t vazhdueshme si nprmjet lidhjeve me ta, por edhe nprmjet live stream t ABC News. Jam prpjekur q t merren t gjitha masat pr nj ndihm emergjente sa m t shpejt dhe sa m eficente. Besoj se ka pasur nj mobilizim e angazhim shum serioz, por aksidenti sht shum tragjik.Me kt rast dua t’u shpreh t gjith t plagosurve urimin tim m t mir, pr nj shrim sa m t shpejt. Kam porositur ministrin e Shndetsis t marr do mas, n mnyr q t’u jepet ndihma m eficente, pr do ndihm q do t ken nevoj, brenda dhe jasht vendit. Familjeve t viktimave u shpreh ngushllimet, solidaritetin tim m t lart njerzor, t familjes sime dhe qeveris shqiptare, i lutem Zotit t gjejn forc, pr t prballuar dhimbjen e ksaj humbjeje t tmerrshme, pr ndarjen nga jeta t fmijve t tyre t dashur. Uroj q shpirti i viktimave t ktij aksidenti kaq tragjik t gjej paqen e merituar”.
(LAJMI NE PERDITESIM)
(ma.ar/er.nu/BalkanWeb)


Himar, Qafa e Vishs, segmenti rrugor i aksidenteve Imzot Rrok Mirdita: Lutjet tona i bashkohen atyre t prindrve Aksidenti, shoferi ish-basketbollist, 10 vjet n drejtim t autobusit Dashuria e ndrprer, vdes djali nga Kavaja, plagoset e fejuara Tragjedia e Himars pasqyrohet n mediat ndrkombtare 20 Maj/Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Video – Aksidenti n Himar, drejtori i spitalit: Gjendja e vajzave e stabilizuar Foto – Elbasan, homazhe pr nder t viktimave Video – Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur Foto – Sot zi kombtare, flamuri n gjysm shtiz

Tragjedi në Himarë, autobusi bie në greminë, 13 të vdekur. 22 maji, Ditë Zie Kombëtare

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Tragjedi n Himar, autobusi bie n gremin, 13 t vdekur. 22 maji, Dit Zie KombtareHIMARE – Njaksident tragjik ka ndodhurpasditen e se henes, rreth ors 16:15,pran qafs s Vishs, n Himar, ku nj autobus me 33 student tUniversitetit “Aleksandr Xhuvani”, dega Letrsi, q dyshohet se ishin t gjitha vajza, ka dal nga rruga dhe ka prfunduar n nj gremin rreth 80 metra t thell.
Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, autobusi mestudentpo udhtonte nga Elbasani drejt Sarands.Msohet se autobusi ishte me targa t Elbasanit (El 2274 B)dhe drejtohej nga shoferi 55-vjecar, Pllumb ela. N vendngjarje u mobilizuan autoambulanca, zjarrfiks dhe forcat shumta t policis e forcat RENEA, disa minuta pas aksidentit. 8 helikopter, 2t Ministris s Shndetsis dhe 6 t Ministris s Brendshme transportuan nga Himara drejt spitalit Ushtarak n Tiran, t plagosurit m rnd.Ka qen nj autobus me turist grek ai q i ka dhn ndihmn e par,studenteve t prfshira n aksident.

Burime nga policia bjn t ditur se 13persona kan humbur jetndhe20studentejan plagosur. Mes viktimave sht edhe shoferi i autobusit.
Televizioni NEWS24 transmetoi pamjet e para nga vendngjarja,t autobusitt shkatrruar trsisht dhe njerz t shumt rreth tij q prpiqeshin t jepnin ndihmn e par.

Pak minuta pas ngjarjes, korespondenti i News 24 Andrea Kolabri te diturse autobusi me t cilin udhtoninstudentet sht rrzuar n aksin Sarand-Himar, mes fshatit Vuno e Himars. Ai sqaron sestudentet shkonin n Sarand pr pushime, ndrsa dshmoi se terreni ku ka rn autobusi sht i vshtir dhe rruga tepr e ngusht.

IDENTIFIKOHEN T GJITHA VIKTIMAT E AKSIDENTIT TRAGJIK, JA EMRAT

ORA 02:00 – Jan identifikuar t gjitha viktimat q gjenden n morgun e qytetit t Vlors, m posht sjellim emrat e tyre:

Juliana Tola, Elsa Daka, Denisa Guzi, Ermira Mano, Lindita Kabashi, Joana Debinja, Aurora Molla, Fabiola Shehi, Erjola Xhoi, Armand Aga. Mes viktimave gjendet edhe drejtuesi i autobusit 55 vjecari Pllumb Cela.

N morgun e Vlors gjenden gjithsej 11 viktima.

Viktimat q jan identifikuar n Spitalin Ushtarak n Tiran jan:

Eranda Baloshi dhe Dorina Stafa.

Ora 02:00-BERISHA MBERRIN SOT PARADITE NE TIRANE
Kryeministri Sali Berisha njoftoi gjate nje interviste televizive nga Cikago se ka lene ne mes Samitin per tu kthyer ne Tirane. “Un po nisem dhe arrij n Tiran nesr paradite”, tha kryeministri.
Kreu i Qeverise theksoi se ishte i pari qe mesoi lajmin e rende.Ai percolli dhe njehere ngushellimet per viktimat.
“Jam pothuaj ndr t part q msova lajmin. M kan informuar njkohsisht disa burime nga Tirana dhe e kam ndjekur dhe jam lidhur me t gjitha agjencit dhe ministrit prkatse: Ministrin e Brendshme, t Mbrojtjes, t Shndetsis, t Arsimit, me Sekretarin e Prgjithshm t Kryeministris, me Kryetaren e Parlamentit dhe e kam ndjekur n mnyrn m konstante, n mnyr t vazhdueshme si nprmjet lidhjeve me ta, por edhe nprmjet live stream t ABC News. Jam prpjekur q t merren t gjitha masat pr nj ndihm emergjente sa m t shpejt dhe sa m eficente. Besoj se ka pasur nj mobilizim e angazhim shum serioz, por aksidenti sht shum tragjik.Me kt rast dua t’u shpreh t gjith t plagosurve urimin tim m t mir, pr nj shrim sa m t shpejt. Kam porositur ministrin e Shndetsis t marr do mas, n mnyr q t’u jepet ndihma m eficente, pr do ndihm q do t ken nevoj, brenda dhe jasht vendit. Familjeve t viktimave u shpreh ngushllimet, solidaritetin tim m t lart njerzor, t familjes sime dhe qeveris shqiptare, i lutem Zotit t gjejn forc, pr t prballuar dhimbjen e ksaj humbjeje t tmerrshme, pr ndarjen nga jeta t fmijve t tyre t dashur. Uroj q shpirti i viktimave t ktij aksidenti kaq tragjik t gjej paqen e merituar”.

ZBARDHET IDENTITETI I VIKTIMS S FUNDIT
ORA 00:35 – Msohet se identiteti i viktims s fundit n Spitalin Ushtarak sht Dorina Stafa

VDES NJ TJETR STUDENT, SHKON N 13 NUMRI I VIKTIMAVE
ORA 22:38- Nga Spitali Ushtarak vjen lajmi i keq pr vdekjen e nj tjetr studenteje, q e con bilancin e viktimave n 13.

POLICA E SHTETIT: IDENTIFIKOHET VIKTIMA E PAR
ORA 22:37-
Zdhnsja e policis s Shtetit n nj komunikim pr mediat bri publik emrin e viktims s par t ktij aksidenti tragjik. Ajo sht vajza q u transportua me helikopter n Spitalin Ushtarak dhe quhet Eranda Baloshi.

AMBASADORI SEQUI MESAZH NGUSHLLIMI
ORA 22:35-
Ambasadori i Bashkimit Europian n vendin ton Ettore Sequi shprehu ngushllimet e tij pr familjart e viktimave t aksidentit tragjik n Himar.
“Ambasadori Sequi dshiron t shpreh ngushllimet m t ndjera pr familjet e t gjith atyre q humbn jetn ose u plagosn n aksidentin e sotm tragjik n Himar. Mendja e t gjith kolegve tan t cilt punojn me Shqiprin, si n Delegacionin n Tiran, ashtu edhe atyre n zyrat qndrore n Bruksel, jan me ju n kt moment kaq t trishtuar.”- thuhet n njoftimin e shprndar pr mediat nga zyra e BE-s n Tiran.
“Zoti u dhnt paqe shpirtit t tyre dhe familjeve t tyre forcn pr t prballuar kt humbje t pazvendsueshme. U urojm nga zemra t plagosurve nj shrim t shpejt dhe t plot.”- prfundon njoftimi.

ZONJA TOPI DHURON GJAK
ORA 22:30-Po sot pasdite, Zonja e Par, Teuta Topi u interesua pr gjendjen e t plagosurve, t cilt jan shtruar n Spitalin Ushtarak. Aty, Zonja Teuta Topi, e shoqruar nga Presidenti i Kryqit t Kuq Shqiptar, Shyqyri Subashi, dhuroi gjak n “Qendrn e Transfuzionit t Gjakut” pran Spitalit Ushtarak n Tiran pr studentt e plagosur n aksidentin tragjik t Himars.

DSHMITARJA: JA SI NDIHMOVA T PLAGOSURIT
ORA 22:00- N nj komunikim me News 24, nj vajz himariote rrfen momentet kur ajo ka shkuar n vendngjarje pr t’ju ardhur n ndihm studentve q prfunduan n humner.
“Isha n ngjarjen q ndodhi n Himar, dhash ndihmn time t vogl me aq sa munda…U trondita nga ngjarja e rnd q pash, komunikova me disa prej t plagosurave, njra prej tyre me la orn e saj si dhurat n shenj mirnjohje pr ndihmn. Kaq m lejuan t qendroja brenda, m pas dola jasht. Himariott reaguan shum mir, dhan ndihmn e tyre me aq sa mundn”, shprehet ajo.

AKTIVIST T AK DHUROJN GJAK
ORA 21:52 –
Aleanca Rinore Kuq e Zi u sensibilizua me tragjedin e ndodhur n Himars, ku humbn jetn 12 student t Universitetit t Elbasanit. T rinjt e Aleancs Kuq e Zi iu prgjigjn apelit t institucioneve mjeksore pr t dhuruar gjak.
Rreth 40 t aktivist t Aleancs Rinore Kuq e Zi mbrrin brenda nj kohe t shkurtr n spitalin ushtarak dhe u vun n dispozicion t autoriteteve mjeksore pr t dhuruar gjak.
“Aleanca Kuq e Zi me hert i shprehu ngushllimet familjarve t viktimave, duke u bashkuar me dhimbjen dhe fatkeqsin qe ka tronditur jetn e tyre dhe mbar shoqris shqiptare.”- thuhet n njoftimine AK-s.

KOMUNITETI MYSLIMAN: LUTEMI Q ZOTI T’I MSHIROJ VIKTIMAT
ORA 21:40 – Komuniteti Mysliman i Shqipris shpreh ngushllimet pr familjart e viktimave t aksidentit t ndodhur pasditen e s hns n aksin Himar-Sarand.
“N kto aste t vshtira pr familjart dhe t afrmit, Komuniteti Mysliman merr pjes n dhimbjen e tyre, duke bashkndar pikllimin q sjell kjo humbje e pazvendsueshme.N kto momente hidhrimi pr mbar shqiptart, lutemi q Zoti t’i mshiroj viktimat dhe t’u jap forc familjarve pr prballimin e ksaj humbjeje t pazvendsueshme. Gjithashtu shpresojm e lutemi pr shrim t shpejt t personave t plagosur n kt aksident me pasoja t rnda.”- shkruhet n njoftimin e Komunitetit Mysliman.
Komuniteti Mysliman i Shqipris u bn thirrje t gjith besimtarve q t angazhohen pr dhurim vullnetar t gjakut n ndihm t plagosurve nga tragjedi.

EMRAT E T PLAGOSURAVE N SPITALIN USHTARAK DHE AT T VLORS
ORA 21:00- N Spitalin e Vlors ndodhen Ina Janulla, Entela Daja, Dorina Stafa, Adjola Musaku, Ergysa Opingari, Juljana Kuqi, Griselda Zeneli, Ticiana Hysa, Liri Hasa, Blerina Cereni.

N Spitalin Ushtarak jan Kaltra Pollozhani, Alma Deda, Eranda Bato, Antoneta Tace, Anisa Cobo, Doriana Kumrija, Besjana Dani sht duke u transportuar nga Vlora n Spitalin Ushtarak Shegushe Taka,Elsa Shtylla, Mirsie Biba, Elfsiana Karriqi.

META: VLERSOJM SOLIDARITETIN NJERZOR
ORA 20:55 –
Kryetari i LSI-s, Ilir Meta vizitoi t hnn n mbrmje t rinjt e plagosur nga aksidenti tragjik q ndodhi pasditen e sotme n Himar dhe q aktualisht po trajtohen n Spitalin Ushtarak n Tiran.
Pas vizits Meta shprehu ngushllimet pr familjart e viktimave, ndrsa i uroi shrim t shpejt t lnduarve.
“Vijm ktu pr t kontribuar, q nga dhurimi i gjakut dhe gjithka tjetr q mundemi. Vlersojm kt solidaritet t jashtzakonshm njerzor, kt angazhim dhe prgatitje t shklqyer t ekipit t Spitalit Ushtarak dhe strukturave t shndetsis”, tha kreu I LSi-s.
“Kjo sht nj ngjarje shum e rnd, e cila nuk mund t pranohet nga logjika, por sht nj fakt q duhet prballuar me kurajo dhe solidaritet, duke i qndruar pran t aksidentuarve t ktij aksidenti tragjik”, tha Meta.
Ai vrejti se “koht e fundit aksidentet po marrin jetn e shum qytetarve dhe sht e domosdoshme t rrisim vmendjen dhe prioritetin pr minimizimin dhe parandalimin e tyre”.

AKSIDENTI N HIMAR, TOPALLI: NGUSHLLIME T AFRMVE
ORA 20:50 –
Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli shprehu dhimbjen e thell pr pasojat e aksidentit tragjik ku humbn jetn 12 studente dhe 22 t tjera u plagosn.
“N kto momente tronditjeje, ngushllimet dhe ndjenjat m t sinqerta t solidaritetit njerzor shkojn pran t afrmve, familjarve t viktimave t ksaj fatkeqsie, me lutjen q Zoti t’u jap forc t prballojn dhimbjen e q shpirtrat e tyre t prehen n paqe”- thuhet n mesazhin e kryeparlamentares.
Kryetarja e Kuvendit shprehu mirnjohjen pr personelin e shrbimit mjeksor, forcat e policis e t ushtris, pushtetit lokal dhe banorve t zons, pr ndihmn e menjhershme dhn t plagosurve.

FORCAT E ARMATOSURA DHUROJN GJAK
ORA 20:40 –
Forcat e Armatosura dhuruan gjak pr t plagosurit n aksidentin e rnd n Himar. Deri n orn 20:40 kan dhuruar gjak mbi 60 oficer, nnoficer dhe ushtar, midis t cilve edhe zv. shefi i Shtabit t Prgjithshm, gjeneral brigade Sandr Lleshi. Ndrkaq mbi 200 ushtarak t tjer jan n pritje pr t dhuruar gjak.

PIPERO: N SPITALIN USHTARAK 12 T PLAGOSUR, 10 N VLOR
ORA 20:20- Drejtori i politikave shndetsore n Ministrin e Shndetsis, Pllumb Pipero deklaroi se transportimi i t plagosurve nga Himara drejt Spitalit Ushtarak ka prfunduar.

“N Spitalin Ushtarak jan 12 t plagosur, 2 m rnd. N Spitalin rajonal t Vlors jan 10 student, nj m rnd”, deklaroi ai.
Pipero falenderoi m tej qytetart q jan sensibilizuar duke dhuruar gjak.

OLLDASHI: NGA T DHNAT PARAPRAKE KUSHTET E RRUGS S’JAN SHKAK I AKSIDENTIT
ORA 20:30 –
Ministri i Punve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi bri t ditur sot pasdite se, presim t dhnat q do t dalin nga hetimet q po kryhen nga ekspert t policis pr shkaqet e aksidentit, por nga t dhnat paraprake msohet se nuk kan qen kushtet e rrugs shkak i aksidentit.
Olldashi konfirmoi se t gjitha strukturat e shtetit jan mobilizuar pr t prballuar situatn, ndrsa konfirmoi se po bhen prpjekje titanike pr t shptuar do jet.
“Si prfaqsues i qeveris gjendem pran pr dhnien e do asistence jo mjeksore pr t br koordinimin e institucioneve q mund t japin ndihm mjeksore”, deklaroi Olldashi. Ai bri t ditur se nj grup t rinjsh i Forumit Rinor t PD-s po i drejtohen Spitalit Ushtarak pr t dhuruar gjak.
Duke iu krkuar prfaqsuesve t medias t jen t kujdesshm n publikimin e do emri, Olldashi njoftoi se Ministria e Brendshme po bn verifikimin dhe identifikimin e plot t atyre q kan humbur jetn.

QEVERIA: 22 MAJI, DIT ZIE KOMBTARE
ORA 19:40 –
Me krkes t Kryeministrit Berisha, Kshilli i Ministrave shpalli datn 22 maj, Dit Zie Kombtare, pr t nderuar kujtimin e viktimave t aksidentit tragjik t Himars, n ku humbn jetn 12 studente.
Zyra e shtypit e Kryeministris bri t ditur se “Kryeministri Berisha n emrin e tij personal, t familjes s tij dhe t qeveris shqiptare u shpreh familjeve t viktimave t ktij aksidenti, q ka sjell dhimbje e pikllim t thell n do vatr dhe zemr shqiptare, ngushllimet m t thella, solidaritetin m njerzor.”
Msohet se Kryeministri po bn do prpjekje pr t’u nisur menjher nga ikago drejt Tirans, “pr t qen i pranishm n ditn e zis dhe pr t ndar dhimbjen dhe zin me familjet e viktimave dhe t mbar qytetarve shqiptar”.

T martn n t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike, flamuri kombtar do t ulet n gjysmshtiz dhe n orn 12.00 t mbahet nj minut heshtje.
Radio-Televizioni Publik Shqiptar gjat dits t transmetoj muzik funebre.Ministria e Brendshme ngarkohet t prballoj shpenzimet e varrimit t viktimave.

MJEKU: NJ STUDENTE ERDHI E VDEKUR, 2 T TJERA N GJENDJE T RND
ORA 19:47-
Nga Spitali Ushtarak, drejtori Bedri Mihja deklaron se aty kan mbrritur deri tani 11 t plagosura, 2 prej t cilave n gjendje t rnd, ndrsa njra mbrriti e vdekur me helikopterin e par. Ai shton se pritet t vijn edhe 4 t plagosura t tjera.
“Gadishmria jon sht absolute, t gjitha sallat t hapura, mbi 60 mjek e 150 infermir t gatshm. T plagosurave iu b i gjith shrbimi i nevojshm, ekipet jan n kokn e t smurave”, tha ai.

META: NDAJM DHIMBJEN ME T AFRMIT E VIKTIMAVE
ORA19:20 –
Kryetari i LSI-s, Ilir Meta, shprehu solidaritet me familjart e viktimave t aksidentit tragjik n Himar. “Ndajm dhimbjen me t afrmit e viktimave. Prgzoj forcat e policis, zjarrfiksit dhe mjekt pr gatishmrin e plot.”- deklaroi Meta.
Kreu i LSI-s theksoi se t rinjt e Lvizjes Rinore pr Integrim dhe antart e LSI-s n Vlor jan t gatshm t dhurojn gjak nse nevojitet.
“do energji t fokusohet pr shptimin e jetve t t plagosurve.”- nnvizoi Meta.

RAMA APEL PR T DHURUAR GJAK
ORA 19:10- Lideri i opozits i ndodhur n spitalin Ushtarak, ku dhuroi gjak pas tragjedis, lshoi nj apel pr t gjith qytetart q t dhurojn gjak pr t shptuar jet njerzore.
“Fjalt jan t teprta, gj e cmuar q sa m shum njerz, t reja e t rinj t vijn n qendrn e dhurimit t gjakut, sht shum e nevojshme, pasi i gjith personeli po bn t pamundurn. T mbshtesim ata q jan tani n operacione n spitale dhe n terren. sht nj ngjarje e tmerrshme q duhet t shptohet gjithcka q mund t shptohet n frym njerzore dhe se am pake familje te vuajne kete dhimbje”, deklaroi Rama.

TOPI N SPITALIN USHTARAK: SHTETI SHT N KMB
ORA: 19:05 – Presidenti Bamir Topi vizitoi n Spitalin Ushtarak katr vajzat q u transportuan me helikpoter nga Himara menjher pas aksidentit tragjik n qafn e Vishs.
N nj prononcim pr mediat Presidenti theksoi se n kto momente t vshtira shteti sht n kmb ddhe po bhet e pamundura pr tu ardhur n ndihm t lnduarve. “Ngushllime familjeve t viktimave. Kam besim se i gjith shrbimi i kualifikuar i traumatologjis do t bj maksimumin e vet.”- deklaroi presidenti Topi.

KRYQI I KUQ: QYTETART T DHUROJNE GJAK
ORA 19:00- Prfaqsuesja e Kryqit t Kuq Shqiptar n nj komunikim me News 24 i bn apel qytetarve shqiptar pr t dhuruar gjak.
“Ndrgjegjsohuni me situatn, dhuroni gjak n bankat e gjakut pran spitaleve dhe jasht spitaleve”, thot ajo.

STUDENTJA: AUTOBUSI LVIZTE ME SHPEJTSI
ORA 18:43-
N nj dshmi pr News 24, njra prej studenteve q udhtonte n autobusin e aksidentuar, e quajtur Ticiana Hysa, e cila ndodhet tashm jasht rrezikut pr jetn ka br edhe rrfimin e par, pr t zbardhur shkakun e aksidentit. Sipas saj, autobusi udhtonte me shpejtsi t madhe. Ajo shton se shkak pr aksidentin sht br pikrisht shpejtsia. “Nuk e mbaj mend sa veta ishim me saktsi, ndoshta 30, ndoshta m shum. Ishte faji i shoferit se ikte me shpejtsi, ishte kthes”, rrfen ajo.

TOPALLI, VASILI E TAFAJ DREJT HIMARS ME HELIKOPTER
ORA 18:37-
Kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ministri i Shndetsis, Petrit Vasili dhe ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj jan nisur drejt Himars me njrin prej helikopterve q transportoi n Spitalin Ushtarak, studentt e plagosur rnd.

GORO: FAMILJART DO KEN NDIHMN E NEVOJSHME
ORA 18:40 –
N nj lidhje telefonike pr NEWS24, kryetari i Bashkis s Himars, Jorgo Gorokonfirmoi se 11 persona kan humbur jetn si pasoj e aksidentit tragjik, t ndodhur pasditen e sotme n qafn e Vishs.
Kryebashkiaku Goro shprehu ngushllimet pr familjart e viktimave dhe i siguroi ata se “do t ken ndihmn e institucioneve lokale deri n momentin e fundit, pr do nevoj q do t ken.”
“Ishte nj nga ngjarjet m t rnda q ka ndodhur vitet e fundit n Himar. sht br ’sht e mundur q tu jepej ndihm sa m par t lnduarve.”- u shpreh Goro.

PRESIDENTI TOPI: NGUSHLLIME T SINQERTA FAMILJARVE
ORA 18:25-
Presidenti i Republiks, Bamir Topi nprmjet nj mesazhi t br publik sot pasdite, u shpreh ngushllimet m t sinqerta familjarve t studentve t Universitetit “Aleksandr Xhuvani” t Elbasanit, q humbn jetn si pasoj e aksidentit rrugor pran Urs s Vishs n Himar.
“M lejoni t shpreh ngushllimet m t sinqerta dhe hidhrimin e thell pr t gjitha familjet e studentve q humbn jetn sot n Himar, duke ju siguruar se ndodhem pran jush n kto aste t rnda e t vshtira! Ndihem shum i trishtuar, ashtu sikurse edhe ju pr kt aksident fatkeq, i cili mori prmasa fatale dhe ju shkaktoi kt tragjedi t madhe.”- theksohet n mesazhin e Presidentit Topi.
“Duke ju siguruar q t gjitha strukturat e duhura t shtetit shqiptar jan ngritur n kmb e jan mobilizuar duke punuar me nj organizim t shklqyer pr t administruar situatn dhe minimizuar prmasat e ksaj tragjedie t rnd, m lejoni t’ju shpreh edhe njher solidaritetin njerzor dhe institucional! Njkohsisht u uroj shrim sa m t shpejt studentve t plagosur!”-prfundon mesazhi i kryetarit t shtetit.

MBERRIJNE NE SPITALIN USHTARAK4 T PLAGOSUR RND
ORA 18:20- Nj helikopter i Ministris s Shndetsis mbrriti n Spitalin Ushtarak, pr t sjell4 studente t plagosura rnd, n aksidentin tragjik t ndodhur sot. N Spitalin Ushtarak, raportohet se ndodhen edhe ministrat e Shndetsis e Arsimit, prkatsisht Petrit Vasili e Myqerem Tafaj.
Ndrkoh q po transportohen edhe 5 t dmtuar t tjer.

RAMA DHURON GJAK PR T PLAGOSURIT N SPITALIN USHTARAK‏
ORA 19:10
– Rreth ors 18:00 n Spitalin Ushtarak n Tiran ka mbrritur Kryetari i PS Edi Rama, i shoqruar nga deputett socialist Gramoz Ruci, valentina Leskaj, Taulant Balla dhe Shega Ligori.
Kryesocialisti Rama i sht drejtuar Qendrs s Dhurimit t Gjakut t kt spital, ku ka dhuruar menjher gjak n ndihm t t plagosurve t ksaj tragjedie t ndodhur n Himar. Po ashtu, gjak kan dhuruar edhe deputett socialist Taulant Balla dhe Shega Ligori.
Edhe t rinjt e t rejat e FRESSH-it i jan bashkuar thirrjes pr t dhuruar gjak. Dhjetra t rinj t Forumit Rinor i jan drejtuar Qendrs s Dhurimit t Gjakut pran Spitalit Ushtarak pr t dhuruar gjak, n ndihm t t plagosurve q kan nevoj.

RAMA: AKSIDENT TRAGJIK, SOLIDARITET KOMBTAR
ORA 18:00- Edhe lideri i opozits, Edi Rama ka shprehur solidaritetin me ngjarjen e rnd, ndrsa ka ftuar personelet shndetsore t bjn t pamundurn pr t’ju ardhur n ndihm studentve t prfshir n aksident.
“N Himar nj tragjedi e tmerrshme ka mbajtur pezull frymn e mbar kombit. Jan or solidariteti kombtar e prpjekjesh t gjithanshme pr t shptuar do jet njerzore t prfshir n kt aksident tragjik. Jam i bindur se personeli i Spitalit Ushtarak i sprovuar n fatkeqsi me prmasa t pazakonshme dhe gjith njerzit e shrbimeve t tjera spitalore, policore, ushtarake, do t bjn do gj q sht n fuqin e tyre pr t shptuar jett q ende mund t shptohen”, deklaron Rama.

BERISHA NGA CIKAGO: PIKELLIM PER NGJARJEN
ORA 17:55-Menjher pas aksidentit tragjik n Himar, zyra pr shtyp e Kryeministris bri t ditur se “kryeministri Berisha u informua n ikago pr aksidentin me pasoja tragjike”.
Sipas Kryeministris, “Berisha sht n kontakte t vazhdueshm me autoritetet prgjegjse n Tiran pr operacionin e ndihms emergjente ndaj t aksidentuarve, pr t cilt krkon t bhet do gj pr t shptuar jetn e tyre”.
Kryeministri Berisha shpreh “dhimbjen, pikllimin e tij m t thell pr viktimat dhe u shpreh ngushllimet me t thella familjarve t viktimave.”

NGA ELBASANI U NISN DY AUTOBUS ME 75 STUDENT
ORA 17:30- Korespondenti i Elbasanit, Fatmir Popja, saktsoi se studentt i prkasin Universitetit “Aleksandr Xhuvani” t degs Gjuh-Letrsi. Ai shtoi se rreth mesdits studentt ishin nisur me 2 autobus nga Elbasani pr t kaluar 1 dit pushimi n Sarand.
Sipas tij, njri prej autobusave, ai me targ El 2274 sht rrzuar n humner. Gjithsej numri i studentve sht 75, t ndar n dy autobus, ndrsa shoqroheshin nga 3 pedagog. “Jan nisur dy autobus me 75 student, do kalonin vetm nj nat n Sarand, njri me 40 student dhe tjetri me 35 student, shoqruar nga 3 pedagog”.

POLICIA: 11 TE VDEKUR22 TE PLAGOSUR
ORA 17:21- Rreth ors 16.15’ t dits s sotme sht marr informacion se n aksin rrugor Vlor-Himar, n vendin e quajtur Qafa e Vishs, nj autobus me targ El 2274 B, me drejtues shtetasin Pllumb ela, vje 55, me t cilin po udhtonin disa student t universitetit “Aleksandr Xhuvani” ka dal nga rruga.
Menjher, drejt vendngjarjes jan nisur forca t shumta t Drejtoris s Policis s Qarkut Vlor, t Repartit Delta Force dhe t Njsis Rajonale t Policis Rrugore pr t dhn ndihmn e nevojshme dhe pr t menaxhuar situatn.
Duke vlersuar ngjarjen e ndodhur, pran Drejtoris s Prgjithshme t Policis s Shtetit sht ngritur grupi i puns pr menaxhimin e situats.
Drejt vendngjarjes sht nisur gjithashtu dhe Ministri i Brendshm dhe Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit. Ndrkoh pr t transportuar t dmtuarit drejt vendngjarjes jan drguar helikopter t Policis s Shtetit, Ministris s Shndetsis, si dhe t Ministris s Mbrojtjes.
Po ashtu jan nisur dhe forcat speciale RENEA, si dhe forcat speciale t Ministris s Mbrojtjes. N vendngjarje jan drguar dhe ambulancat e Vlors, Himars, Sarands, si dhe jan krijuar grupe t posame me ekipe mjeksh, ndrkoh q ambientet spitalore jan vn n gatishmri t plot.
Policia rrugore po punon pr mbajtjen hapur t akseve rrugore pr dhnien e ndihms s shpejt. Aktualisht n vendin e ngjarjes nga strukturat e Policis s Shtetit po bashkpunohet dhe me strukturat e Policis s Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shptimit, si dhe me strukturat e shndetsis. Nj ndihm t madhe po japin dhe banort e zons.
Deri n kto momente jan nxjerr nga automjeti t dmtuarit dhe jan transportuar drejt ambienteve spitalore 33 student. Nga t dhnat paraprake rezultojn 11 t vdekur dhe 22 t plagosur.
Strukturat e Policis s Shtetit jan t angazhuara n vendngjarje pr t’i dhn ndihmn e nevojshme t dmtuarve nga kjo ngjarje dhe transportimin e tyre drejt ambienteve spitalore, si dhe pr prcaktimin e shkaqeve q uan n kt aksident t rnd.
Pr kt qllim sht ngritur nj grup i posam hetimor nn kryesimin e Prokuroris s Prgjithshme, n prbrje t t cilit jan ekspert kriminalist, t policis rrugore, si dhe t Prokuroris s rrethit Gjyqsor Vlor.

(ma.ar/er.nu/BalkanWeb)


Aksidenti, presidenti Topi: Ngushllime t sinqerta familjarve Berisha nga ikago: T bhet do gj pr t shptuar jetn e t aksidentuarve Rama: Tragjedi e tmerrshme, or pr solidaritet kombtar Aksidenti, Meta: Ndajm dhimbjen me t afrmit e viktimave Aksidenti n Himar, Topalli: Ngushllime t afrmve PDIU: Humbja e studentve, tragjedi mbarkombtare FOTO nga tragjediVIDEO – Aksidenti, dshmitarja: Ja si ndihmova t plagosuritVIDEO -Studentja e mbijetuar: Autobusi lvizte me shpejtsi VIDEO – Aksidenti, operacioni i shptimitVIDEO – Trupat e pajet transportohen n spitalin e Himars

Tragjedi në Himarë, autobusi me studente bie në greminë, 11 të vdekur, 22 të plagosur

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Tragjedi n Himar, autobusi mestudente bie n gremin,11 t vdekur, 22t plagosurHIMARE – Njaksident tragjik ka ndodhurpasditen e sotme pran qafs s Vishs, n Himar, ku nj autobus me 33 student tUniversitetit “Aleksandr Xhuvani”, dega Letrsi, q dyshohet se ishin t gjitha vajza, ka dal nga rruga dhe ka prfunduar n nj gremin rreth 80 metra t thell.

Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, autobusi mestudentpo udhtonte nga Elbasani drejt Sarands.Msohet se autobusi sht me targa t Elbasanit (El 2274 B)dhe drejtohej nga shoferi 55-vjecar, Pllumb ela. N vendngjarje u mobilizuan autoambulanca, zjarrfiks dhe forcat shumta t policis disa minuta pas aksidentit. 8 helikopter, 2t Ministris s Shndetsis dhe 6 t Ministris s Brendshme transportuan nga Himara drejt spitalit Ushtarak n Tiran, t plagosurit m rnd.

Burime nga policia bjn t ditur se 11persona kan humbur jetndhe22studentejan plagosur, t cilt jan nxjerr nga autobusi t ndihmuar nga udhtar t rastit. Msohet se ka qen nj autobus me turist grek ai q i ka dhn ndihmn e par,studenteve t prfshir n aksident.

Sipas nnkryetarit t Bashkis s Himars, 12 trupa t pajet ndodhen n morgun e qytetit, 25 studente t tjera u transportuan n spitalme plag t rnda.

Pamjet e para nga vendngjarje tregojn autobusin e shkatrruar trsisht dhe njerz t shumt rreth tij.

Korespondenti i News 24 Andrea Kola raporton se autobusi me t cilin udhtoninstudentet sht rrzuar n aksin Sarand-Himar, mes fshatit Vuno e Himars. Ai sqaron sestudentet shkonin n Sarand pr pushime, ndrsa dshmon se terreni ku ka rn autobusi sht i vshtir dhe rruga tepr e ngusht.
Ndrsa Shefi i Zjarrfiksve, Dilaver Laci bri t ditur pr News 24 se, “terreni ku ka rn autobusi sht shum i vshtir dhe distanca sht e madhe”.

LISTA
Lista me emrat e vajzave q udhtonin n autobusin e aksidentuar:

Eriselda Gubere, Eriselda Coku, Erjana Geshtenja, Ermira Mana, Fabjola Shefi, Florie Peci, Gerta Kasmeto, Griselda Zeneli, Griselda Gilani, Isjana Karriqi, Ismarta Klosi, Joana Debinja, Luljana Kuqi, Juljana Tola, Kaltra Kokozhani, Laureta Cani, Lindita Kabashi, Lirie Hasa, Oliverta Dhembi, Oltjana Beqiri, Tisjana Hysa, Anisa Cobaj, Enkelejda Berberi, Adjola Musaku, Hanife Xhepexhiu, Anila Suli, Shegushe Haka, Oltjana Hyzo.

STUDENTJA: AUTOBUSI LVIZTE ME SHPEJTSI
ORA 18:43-
N nj dshmi pr News 24, njra prej studenteve q udhtonte n autobusin e aksidentuar, e quajtur Ticiana Hysa, e cila ndodhet tashm jasht rrezikut pr jetn ka br edhe rrfimin e par, pr t zbardhur shkakun e aksidentit.
Sipas saj autobusi udhtonte me shpejtsi t madhe. Ajo shton se shkak pr aksidentin sht br shpejtsia.

TOPALLI, VASILI E TAFAJ DREJT HIMARS ME HELIKOPTER
ORA-18:37-
Kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ministri i Shndetsis, Petrit Vasili dhe ministri I Arsimit, Myqerem Tafaj jan nisur drejt Himars me njrin prej helikopterve q transportoi n Spitalin Ushtarak, studentt e plagosur rnd.

GORO: FAMILJART DO KEN NDIHMN E NEVOJSHME
ORA-18:40 –
N nj lidhje telefonike pr NEWS24, kryetari i Bashkis s Himars, Jorgo Gorokonfirmoi se 11 persona kan humbur jetn si pasoj e aksidentit tragjik, t ndodhur pasditen e sotme n qafn e Vishs.
Kryebashkiaku Goro shprehu ngushllimet pr familjart e viktimave dhe i siguroi ata se “do t ken ndihmn e institucioneve lokale deri n momentin e fundit, pr do nevoj q do t ken.”
“Ishte nj nga ngjarjet m t rnda q ka ndodhur vitet e fundit n Himar. sht br ’sht e mundur q tu jepej ndihm sa m par t lnduarve.”- u shpreh Goro.

PRESIDENTI TOPI: NGUSHLLIME T SINQERTA FAMILJARVE
Ora: 18:25-
Presidenti i Republiks, Bamir Topi nprmjet nj mesazhi t br publik sot pasdite, u shpreh ngushllimet m t sinqerta familjarve t studentve t Universitetit “Aleksandr Xhuvani” t Elbasanit, q humbn jetn si pasoj e aksidentit rrugor pran Urs s Vishs n Himar.
“M lejoni t shpreh ngushllimet m t sinqerta dhe hidhrimin e thell pr t gjitha familjet e studentve q humbn jetn sot n Himar, duke ju siguruar se ndodhem pran jush n kto aste t rnda e t vshtira! Ndihem shum i trishtuar, ashtu sikurse edhe ju pr kt aksident fatkeq, i cili mori prmasa fatale dhe ju shkaktoi kt tragjedi t madhe.”- theksohet n mesazhin e Presidentit Topi.
“Duke ju siguruar q t gjitha strukturat e duhura t shtetit shqiptar jan ngritur n kmb e jan mobilizuar duke punuar me nj organizim t shklqyer pr t administruar situatn dhe minimizuar prmasat e ksaj tragjedie t rnd, m lejoni t’ju shpreh edhe njher solidaritetin njerzor dhe institucional! Njkohsisht u uroj shrim sa m t shpejt studentve t plagosur!”-prfundon mesazhi i kryetarit t shtetit.

MBERRIJNE NE SPITALIN USHTARAK4 T PLAGOSUR RND
ORA-18:20- Nj helikopter i Ministris s Shndetsis mbrriti n Spitalin Ushtarak, pr t sjell4 studente t plagosura rnd, n aksidentin tragjik t ndodhur sot. N Spitalin Ushtarak, raportohet se ndodhen edhe ministrat e Shndetsis e Arsimit, prkatsisht Petrit Vasili e Myqerem Tafaj.
Ndrkoh q po transportohen edhe 5 t dmtuar t tjer.

RAMA: AKSIDENT TRAGJIK, SOLIDARITET KOMBTAR
ORA-18:00- Edhe lideri i opozits, Edi Rama ka shprehur solidaritetin me ngjarjen e rnd, ndrsa ka ftuar personelet shndetsore t bjn t pamundurn pr t’ju ardhur n ndihm studentve t prfshir n aksident.
“N Himar nj tragjedi e tmerrshme ka mbajtur pezull frymn e mbar kombit. Jan or solidariteti kombtar e prpjekjesh t gjithanshme pr t shptuar do jet njerzore t prfshir n kt aksident tragjik. Jam i bindur se personeli i Spitalit Ushtarak i sprovuar n fatkeqsi me prmasa t pazakonshme dhe gjith njerzit e shrbimeve t tjera spitalore, policore, ushtarake, do t bjn do gj q sht n fuqin e tyre pr t shptuar jett q ende mund t shptohen”, deklaron Rama.

BERISHA NGA CIKAGO: PIKELLIM PER NGJARJEN
ORA-17:55-Menjher pas aksidentit tragjik n Himar, zyra pr shtyp e Kryeministris bri t ditur se “kryeministri Berisha u informua n ikago pr aksidentin me pasoja tragjike”.
Sipas Kryeministris, “Berisha sht n kontakte t vazhdueshm me autoritetet prgjegjse n Tiran pr operacionin e ndihms emergjente ndaj t aksidentuarve, pr t cilt krkon t bhet do gj pr t shptuar jetn e tyre”.
Kryeministri Berisha shpreh “dhimbjen, pikllimin e tij m t thell pr viktimat dhe u shpreh ngushllimet me t thella familjarve t viktimave.”

NGA ELBASANI U NISN DY AUTOBUS ME 75 STUDENT
Ora 17:30- Korespondenti i Elbasanit, Fatmir Popja, saktsoi se studentt i prkasin Universitetit “Aleksandr Xhuvani” t degs Gjuh-Letrsi. Ai shtoi se rreth mesdits studentt ishin nisur me 2 autobus nga Elbasani pr t kaluar 1 dit pushimi n Sarand.
Sipas tij, njri prej autobusave, ai me targ El 2274 sht rrzuar n humner. Gjithsej numri i studentve sht 75, t ndar n dy autobus, ndrsa shoqroheshin nga 3 pedagog.
“Jan nisur dy autobus me 75 student, do kalonin vetm nj nat n Sarand, njri me 40 student dhe tjetri me 35 student, shoqruar nga 3 pedagog”.

POLICIA: 11 TE VDEKUR22 TE PLAGOSUR
ORA-17:21- Rreth ors 16.15’ t dits s sotme sht marr informacion se n aksin rrugor Vlor-Himar, n vendin e quajtur Qafa e Vishs, nj autobus me targ El 2274 B, me drejtues shtetasin Pllumb ela, vje 55, me t cilin po udhtonin disa student t universitetit “Aleksandr Xhuvani” ka dal nga rruga.
Menjher, drejt vendngjarjes jan nisur forca t shumta t Drejtoris s Policis s Qarkut Vlor, t Repartit Delta Force dhe t Njsis Rajonale t Policis Rrugore pr t dhn ndihmn e nevojshme dhe pr t menaxhuar situatn.
Duke vlersuar ngjarjen e ndodhur, pran Drejtoris s Prgjithshme t Policis s Shtetit sht ngritur grupi i puns pr menaxhimin e situats.
Drejt vendngjarjes sht nisur gjithashtu dhe Ministri i Brendshm dhe Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit. Ndrkoh pr t transportuar t dmtuarit drejt vendngjarjes jan drguar helikopter t Policis s Shtetit, Ministris s Shndetsis, si dhe t Ministris s Mbrojtjes.
Po ashtu jan nisur dhe forcat speciale RENEA, si dhe forcat speciale t Ministris s Mbrojtjes. N vendngjarje jan drguar dhe ambulancat e Vlors, Himars, Sarands, si dhe jan krijuar grupe t posame me ekipe mjeksh, ndrkoh q ambientet spitalore jan vn n gatishmri t plot.
Policia rrugore po punon pr mbajtjen hapur t akseve rrugore pr dhnien e ndihms s shpejt. Aktualisht n vendin e ngjarjes nga strukturat e Policis s Shtetit po bashkpunohet dhe me strukturat e Policis s Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shptimit, si dhe me strukturat e shndetsis. Nj ndihm t madhe po japin dhe banort e zons.
Deri n kto momente jan nxjerr nga automjeti t dmtuarit dhe jan transportuar drejt ambienteve spitalore 33 student. Nga t dhnat paraprake rezultojn 11 t vdekur dhe 22 t plagosur.
Strukturat e Policis s Shtetit jan t angazhuara n vendngjarje pr t’i dhn ndihmn e nevojshme t dmtuarve nga kjo ngjarje dhe transportimin e tyre drejt ambienteve spitalore, si dhe pr prcaktimin e shkaqeve q uan n kt aksident t rnd.
Pr kt qllim sht ngritur nj grup i posam hetimor nn kryesimin e Prokuroris s Prgjithshme, n prbrje t t cilit jan ekspert kriminalist, t policis rrugore, si dhe t Prokuroris s rrethit Gjyqsor Vlor.

(LAJMI VIJON)
(ma.ar/er.nu/BalkanWeb)


Aksidenti, presidenti Topi: Ngushllime t sinqerta familjarve Berisha nga ikago: T bhet do gj pr t shptuar jetn e t aksidentuarve Rama: Tragjedi e tmerrshme, or pr solidaritet kombtar Foto nga tragjedia

LISTA E VAJZAVE QE UDHETONIN NE AUTOBUS

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

LISTA E VAJZAVE QE UDHETONIN NE AUTOBUSTIRANE – Lista e studentëve të Universitetit të Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”, që udhëtonin me 2 autobusë nga Elbasani drejt Sarandës. Në autobusin e aksidentuar udhëtonin vajzat e grupit B.

Grupi A
Ardita Çela
Aida Gjika
Alma Deda
Anisa Rusi
Anita Hysa
Antoneta Zaçe
Arta Ballabani
Aurora Molla
Besjana Dani
Besjana Xheneti
Blerina Qerimi
Drenica Guzi
Desilda Bytyçi
Dorjana Kumria
Dorina Spaho
Elsa Daka
Elsa Shtylla
Eralda Bajrami
Eranda Baloshi
Eranda Bardhi
Erjola Xhoi
Klejda Kena
Mirsije Biba
Ornela Nushi
Denisa Tare
Erdita Opingari

Grupi B
Eriselda Gubere
Eriselda Çoku
Erjana Gështenja
Ermira Mana
Fabjola Shehi
Florie Pepi
Gerta Ahmetaj
Griselda Zeneli
Griselda Gjilani
Isjana Dalipi
Ilma Klosi
Joana Debinja
Juliana Kuqi
Juliana Tola
Klajda Pollozhani
Laureta Cani
Lindita Kabashi
Liri Hasa
Oliverta Dhëmbi
Oltjana Beqiri
Ticiana Hysa
Anisa Çobaj
Enkelejda Berberi
Adjola Musaku
Hanife Xhepexhiu
Anila Curri
Shegushe Haka
Oltjana Yzo

(er.nu/BalkanWeb)

Air Kosova
Kosmobile - Kosova Mobile
Shpallje