Kukan: BE pret që zgjedhjet të jenë të lira e të ndershme

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Kukan: BE pret që zgjedhjet të jenë të lira e të ndershmeTIRANE- Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian Eduard Kukan ka lëvizur nga një qendër votimi në tjetrën për të monitoruar vetë nga afër si po shkon procesin i votimit. I dërguari i posacëm i Parlamentit Europian ka mbërritur në Tiranë dje pikërisht për të vëzhguar zgjedhjet për tu larguar nesër drejt Brukselit ku dhe do të raportojë mbi atë cka ndodhi në Shqipëri më 8 maj.

“Jam këtu që të vëzhgoj zgjedhjet. Dëshirojmë të ketë sa më shumë pjesëmarrje në votime dhe më pas do ti përcjell kolegëve të mi në PE atmosferën e këtyre zgjedhjeve. “ – ka thënë Kukan në një prononcim për tv NEWS24
“ Dëshirojmë që tabloja të jetë sa më reale”- ka theksuar europarlamentari Kukan nga qendra e votimit e instaluar në Liceun Artistik, në njësinë bashkiake numër 2 ku së bashku me delegacionin që e shoqëron kishte vajtur për të monitoruar procesin e votimit.
“Edhe dje kemi pasur një sere takimesh dhe sot kemi qenë në disa qendra votimi.
Përshtypjet janë të mira gjithsesi nuk mund të arijmë konkluzionet për të gjithë shqipërinë sepse kemi vizituar vetem ca”- vazhdoi Kukan

“Dua të theksoj rëndësinë e këtyre zgjedhjeve për institucionet Europiane të cilat presin që këto zgjedhje të jenë të drejta të lira e demokratike”- nënvizoi Kukan.

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian i bëri thirrje shqiptarëve të votojnë gjerësisht, ndërsa partive politike i përcolli mesazhin “që zgjedhjet ti organizojnë sa më mirë që mesazhi që ne do përcjellim në PE të jetë pozitiv për vendin tuaj. Kjo ka shumë rëndësi për të ardhmen tuaj”- nënvizoi Kukan në prononcimin e tij,gati 30 minuta para se në qendrën e votimit ku do hynte kryeministri Berisha për të votuar.
(s.g/balkanWeb)


VIDEO: Kukan: BE kërkon që zgjedhjet të jenë të lira e të ndershme

Shkodër, rrëfehet komisioneri PS: Më rrahën militantët PD

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Shkodër, rrëfehet komisioneri PS: Më rrahën militantët PDSHKODER- Një komisioner i Partisë Socialiste në qendrën e votimit numër 345 në Kuq të Shkodrës është goditur me shkelma dhe grushta nga 4 persona, vetëm pak minuta pasi ka dalë nga qendra e votimit, pak pasi ka nisur procesi i votimit. Në një prononcim për NEWS24 komisioneri i PS-së tha se kishin qenë militantë të PD-së të cilët e kishin goditur.

“Tek qendra e votimit ngula këmbë për të zbatuar rregullat e ligjit. Në një moment kur dola jashtë më qëlluan 3- 4 vetë njëherësh me cfarë kishin në dorë. Më qëlluan me grushte dhe më bënë në këtë gjëndje që jam. “- ka thënë komisioneri i Partisë Socialiste Bahri Meti. Votimi në njësinë numër 345 në Kuc të Shkodrës është
ndërprerë, për tu rinisur më vonë , ndërkohë që komisioneri i PS i plagosur është dërguar për mjekim në Spitalin e Shkodrës.
(s.g/BalkanWeb)


VIDEO: Incident ne Shkodër, militantë të Pd Godasin komisionerin e Ps-së

Zgjedhjet, KQZ: Deri në 14:00 votuan 30% Ristani: Incidentet të vogla

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Zgjedhjet, KQZ: Deri në 14:00 votuan 30% Ristani: Incidentet të voglaTIRANE- Në Shqipëri procesi i votimit për drejtuesit vendorë dhe anëtarët në këshillat bashkiakë dhe komunarë, për 4 vitet e ardhshme ka nisur i qetë por me disa probleme teknike që janë raportuar në disa qendra votimi në Tiranë por edhe në qytete të tjera, si Durrës, Korcë, Shkodër, Mirditë. Janë 3. 164.859 votues të regjistruar në listat e zgjedhësve, për të votuar në 4932 qendra votimi te cilat do mbyllen ne oren 19:00.
 KQZ: DERI NE 14:00 VOTUAN 30 %,RISTANI, INCIDENTET TE VOGLA
Ora14:00  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve raporton se deri në orën 14.00 në mbarë vendin kanë votuar gati 30 % e votuesve.
Në një konferencë për shtyp të parën për 8 majin kreu i KQZ-së Arben Ristani e quajti procesin zgjedhor të qetë ndërsa problemet në disa qendra votimi, tha se kanë ndodhru në gati 01% të të gjitha qendrave të votimit.

Ristani informoi se procesi i numërimit do të mund të ndiqet nga gazetarët direkt nëpërmjet ekraneve gjigande që KQZ ka vendosur në ambientet e saj. Rezultatet do të jenë të mundura nëpërmjet grafikave.

Sa i përket bojës matrikuluese e cila nga ana e PS-së denoncon se ka probleme në disa qendra votimi Ristani tha se është prodhuar nga një kompani gjermane e cila është bërë dhe më parë, dhe se është cilësore. “Unë vetë kam votuar herët në mëngjes, dhe mund të shikoni dhe ju që boja në gisht ende nuk më ka ikur”- tha Ristani.

DHUNOHET OPERATORI I TOP CHANEL
Ora 13:41 Në njësinë numër 2 e cila ndodhet në qytetin studenti ka ndodhur një incident me operatorin e dhe gazetarin e TCH të cilët po filmonin se si po procedohej procesi zgjedhor në këtë zonë, ndrëkohë që papritur janë sulmuar nga persona të cilat kanë marrë me dhunë kameran më të cilën operatori po filmonte. Sipas të dhënave paraprake që raportohen nga korrespondenti i NEËS24 burimet e forcave të komisariatit numër 1 është bërë e mundur gjetja e kamërës si dhe është identifikuar njëri nga personat i cili ka dhunuar grupin e  xhirimit.

INCIDENTE TEK NJËSIA NUMËR 7, DHUNOHET PËRFAQËSUESI I PS

Ora 13:25 Në njësinë bashike numër 7 e instaluar në shkollën ‘Naim Frashëri’ përfaqësuesi i PS Gjovalin Guraj  ka deklaruar se është dhunuar për shkaqe banale nga persona të panjohur. Sipas korrespondentes së NEWS24, e cila ka kontaktuar dhe me deputetin socialist Bersnik Bare i cili ndodhet në njësinë nr. 7 ka raportuar edhe për incidente në qendra të tjera votimi në kryeqytet.

KORCE, U TENTUA TE VOTOHET NE GRUP ME SHUME SE NJE HERE
Ora 13.00 Koalicioni i vëzhguesve vendorë raporton për tentative të votimit në grup të më shumë se një herë i disa personave në qendrën e votimit me nr. 37 93, rreth ores 10: 55 minuta.
Madje ka pasur dhe ndërhyrje të forcave të rendit. Ndërkohë që koalicioni raporton se në Bubullimas të Lushnjes fletët e votimit janë konsatuar të njoma. Në njësinë 6 në Tiranë ka pasur diskutime për saktësinë e cilësisë së bojës por më pas është rregulluar

SHKODER, NE SHLLAK VOTIMI I BLLOKUAR
Ora 13. 09 Nga KQZ NEWS24 raporton se ka nisur votimi në Bushat dhe në një një qendër të Vlorës ku votimi ishte bllokuar deri në 11. 30 minuta. Mbetet i i bllokuar procesi në KZZ 42 në 6 qendrat e votimit në Shllak të Shkodrës. NEWS24 raporton se komisionerët socialistë ndodhen pranë qendrës së votimit por nuk pranojnë të nisin procesin. Te kontaktuar edhe me dy deputetët, PS, e PD të zonës nuk kanë shpjeguar shkakun përse komisionerët janë larguar së bashku me vulën.

PS DENONCON VOTIMIN ME KARTA FALSE
Ora 12.45  Partia Socialiste ka denoncuar votim me karta identiteti të falsifikuara në njësinë numër 2 në kryeqytet, në zonën e Qytet Studentit. Njoftohet se personat të cilët kanë tentuar të votojnë me karta false në qendrat 17 e 18 të kësaj njësie janë identifikuar nga komisionerët socialist. PS bën me dije se do të bëjë kallzim penal në Prokurori.

KAMËZ, PROBLEME NË 3 QENDRA VOTIMI
Ora 12:35 Nga njoftimet në terren njoftohet se në tre qendra votimi në Kamëz ka pasur probleme ku për shkak në dy prej tyre është pezulluar për pak kohë procesi zgjedhor. Korrespondenti i NEWS24 raporton se ka pasur probleme në qendrën numër 15 78, ku si pasojë e fluksit të madh të njerëzve është bllokuar procesi zgjedhor për 45 minuta. Ndërkohë një anëtar i komisionit që i përket të PBDNJ ka denoncuar një person që e ka kërcënuar me jetë. Mësohet se ka tencion në derën pritëse të të gjithë qëndrave të votimit. Në qendrën numër 15 73 dhe 15 73/1 vijon normalisht votimi por një komisioner socialist është nka ndaluar një votim familjar.

KQZ, PD, LSI: RAMA TE GJOBITET, BERI PROPAGANDE, DEBATE
Ora 12. 30 Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim deklarojnë se kryetari i PS-së shkeli heshtjen zgjedhore duke bërë propogandë. Përfaqësuesit ligjor të PD e LSI, Kosovrasti dhe Manjani kërkuan gjobitjen me 500 mije leke gjobe te Ramës për shkelje të heshtjes zgjedhore. Dy përfaqësuesit e maxhorancës iu referuan deklaratës që Rama bëri menjëherë pasi votoi në qendrën e votimit në njësinë nr. 7, të cilën Kosovrasti e quajti “propogandë”.
“Nuk ka ndodhur asnjë herë, asnjë drejtues i partive që të shfrytëzojnë këtë moment për të bërë fushatë dhe propogandë. Shenjat e dëshpërtimit të kandidatit të Bashkisë së Tiranës janë të qartë. Më vjen keq që qytetaërt tashmë e kanë ndarë mendjen se kujt do i japin votën.”- tha Kosovrasti. Ndërkohë që fjala e tij u ndërpre nga Ristani i cili kërkoi “mos bëni fsuhatë në KQZ. Shfaqni problemin që keni vetëm kaq.“. Nga ana e perfaqesuesit socialist Gjoncaj eshte quajtuar nje kerkese jo e zakonshme dhe qe po bëhet pasi maxhoranca është në panik me këto zgjedhje.

LIBRAZHD,LARGOHEN KOMISIONERËT E PD NGA QENDRA E VOTIMIT
Ora 11:45 Dy komisionerë të Partisë Demokratike kanë braktisur qendrat e votimit në Librazhd. Korrespondentët e NEWS24 bëjnë me dije se në fshatin Gaferr dhe Sopot komisionerët e PD kanë braktisur procesin zgjedhor ndërkohë që nuk bëhët i ditur largimi i tyre. Në Hotolisht dhe Cercan janë regjistruar presione për votim të hapur

KORCË, LARGOHEN KOMISIONERËT E PS NGA QENDRA E VOTIMIT
Ora 12:00 Vijojnë problemet në qarkun e Korcës. Sipas njoftimeve më të fundit komisionerët e PS janë larguar nga posti i tyre duke ndërprerë kështu procesin zgjedhor në Ravonik. Pritet rikthimi i komisionerëve.

RAMA: VOTONI PËR TIRANËN QË DONI
Ora 11:31 Kreu i Partisë Socialiste dhe njëkohësisht kandidati i koalicionit ‘Aleanca për Ardhmen’ për kreun e bashkisë së kryeqytetit Edi Rama i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda, nëna e tij zonja Antoneta Rama si dhe i biri dhe vëllai i tij janë drejtuar paraditen e sotme në qendrën e votimit në njësinë bashkiake numër 7, të instaluar në ambientet e shkollë 9-vjecare ‘Pjetër Budi’.

Rama dhe familjarët e tij kryen procedurat normale të votimit nën prezencën e nje numri të madh mediash. Rama kandidon për mandatin e 4 në krye të Bashkisë së Tiranës.
Lideri i opozitës menjëherë pasi ka votuar ka dhënë një deklartë për mediat duke i bërë thirrje të gjithë qytetarëve t’i drejtohen qëndrave të votimit si e vetmja mënyrë për të shpëtuar nga pushteti i sotëm i presionit sic tha si dhe si një formë për të marrë hak për padrejtësitë.
“Ju lutem të gjithëve të mos rrinë pa votuar të mos votosh do thotë të mbështetës papunësinë dhe varfërinë. Asnjë nënpunës nuk duhet të rrijë pa votuar, presionet i ka marrë era votën e keni ju. Asnjë djalë dhe vajzë që do shkollimin normal të tij nuk duhet të rrijë pa votuar, asnjë birznesmen, asnjë familje që ka shtëpi të palegalizuar të mos rrijë pa votuar, të njoftojnë miq dhe të afërm për të marrë hakun me votë për faturat, papunësinë. Dhe padrejtësitë”, -bëri thirrje Rama.

Kreu socialist u shpreh se vota e ka bërë Tiranën që është sot dhe vetëm ajo do ta ndërtojë Tiranën e së nesërmes.
“Votoni për Tiranën që doni, vota e ka bërë Tiranën që është sot dhe ajo do të bëjë Tiranën që duam nesër. Asnjë i ardhur apo vendas nuk duhet të rrijë pa votuar se Tirana ka nevojë për votën e tyre”,- deklaroi kryetari aktual i bashkisë së Tiranës dhe njëkohësisht kandidati i PS për mandatin e 4 në këtë post, Edi Rama.

Selia Rozë ka njoftuar se kreu i PS do të mbajë edhe një deklaratë për shtyp rreth orës 13:30 në lidhje me problemet dhe mbarëvatjen e zgjedhjeve.

SHLLAK ,RISTANI: NESE KOMISIONERET PS NUK KTHEHEN TE ZEVENDESOHEN
Ora 10. 50 Kreu i KQZ-se, Ristani urdhëroi se “nëse komisionerët PS nuk paraqiten në qendra votimi atëherë të zëvendësohen”. Në komunën Shllak janë 6 qendra votimi në të cilat deri orën 10: 50 ende nuk kishte filluar votimi.

KQZ, PS: Në NË TIRANË BOJA MATRIKULUESE ME PROBLEME, TË ZËVENDËSOHET
Ora 10: 40 Genc Gjoncaj, përfaqësuesi ligjor i PS-së në KQZ kërkoi që të merren masa sa më parë për zëvendësimin e bojës matrikuluese. Sipas Gjoncajt “Boja ka problem. Fshihet pasi ka kryer procesin e votimit. Në mënyrë urgjente të merren masa që këto tubeta të zëvendësohen në mënyrë që boja matrikuluese të shërbejë të identifikojë të gjithë votuesit që të mos votojnë për herë të dytë”.
Gjoncaj tha se problemi i bojës është provuar në 6 njësi bashkiake të Tiranës, në nr. 1, 2 ,3, 4, 6, 10.  Ai tha se probleme jane vene re dhe ne qendrat e tjera te votimit. Gjatë mbledhjes së KQZ ka pasur dhe reagime ndaj Gjoncajt duke deklaruar se e njejta boje matrikuluese eshte shperndare ne te gjithe Shqiperine. 

APELI, TOPI: QYTETARËT PJESMARRJE MASIVE NË ZGJEDHJE
Ora: 10:49 Presidenti i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Teuta Topi dhe dy vajzat e tij është drejtuar paraditen e sotme drejt qendres së votimit të instaluar në ambiente e shkollës 9-vjecare në kryeqytet.
Pasi ka votuar presidenti Topi ka dhënë një deklaratë për shtyp për mediat ku ka bërë apel për pjesmarrje masive tëe qytetarëve pavarësisht se për kë shkon vota e tyre.“ Sot emocion i dyfishtë për mua se vi në shkollën ku kam kaluar fëmijërinë time dhe ku kam bërë klasën e parë. E dyta votojmë për ditën e demokracisë. Apeli im është se sot është një ditë pranvere që të jep optimizëm. I bëj thirrjë qytetarëve që ta shfytëzojnë këtë ditë. Kanë një votë dhë t’ja japin kujt të duan.
Ndërkohë që apeli i presidentit ka shkuar për tre shtyllat kyce të zgjedhësve, qytetarëve komisionerëve dhe forcave të rendit. “Apeli im është për pjesmarrje masive nga qytetarët, për komisionerët dhe forcat e rendit të sigurojnë qetësi”,- deklaroi presidenti i vendit Bamir Topi.

VOTON KANDIDATI I PD PËR BASHKINË E KRYEQYTETIT, LULZIM BASHA

Ora 10:45 Kandidati i koalicionit ‘Aleanca për Qytetarin’ për kreun e bashkisë së kryeqytetit Lulzim Basha. Është drejtuar paraditen e sotme në njësinë e votmit numër 8. Ndërkohë që është shprehur optimist për procesin zgjedhor të deri tanishëm duek e përcaktuar këtë ditë si ditë të qetë votimi.
“Është një ditë e bukur, uroj të vijojë e qetë ashtu siç edhe ka nisur. I ftoj qytetarët të votojnë të qetë dhe të lirë”,- deklaroi Basha.

SHLLAK, LARGOHEN KOMISIONERET PS BASHKE ME VULEN
Ora 10:39 Në KQZ janë raportuar problemet me qëndrat e votimit në të gjithë Shqipërinë. Në komunën Shllak, të Shkodrës u raportua se të gjithë komisionerët PS janë larguar së bashku me vulat nga të gjitha qendrat e votimit të kësaj komune . Përfaqësuesi ligjor i PS-së ne KQZ raportoi këto probleme. Në komunën Papër në fletë votim është bërë një ngatërresë. Emrit të kandidatit PS, i janë bashkangjitur emrat e partive të koalicionit “Aleanca për Qytetarin” ndërsa te kandidati PD i janë bashkangjitur emrat e partive të koalicionit “Aleanca për të ardhmen”. Në ZAZ 32 Pogradec janë 5 kuti votimi të dëmtuara. Gjithashtu problemet janë vënë re dhe në Lac.

PS, KODHELI: KUJDES ME FLETEN E VOTIMIT, PROBLEME ME BOJËN
Ora 10: 30 Tre orë nga fillimi i votimit PS bën thirrje qytetarëve për pjesëmarrje të gjerë në votime ndërsa denoncon probleme me bojën matrikuluese në disa qendra votimi. Në deklaratën e parë nga selia rozë, zonja Mimi Kodheli deklaroi se “boja është e cilësisë së dobët dhe ka probleme” . Zonja Kodheli bëri thirrje për pjesëmarrje masive te votuesve gjithashtu shtoi se votuesit duhet te bejne kujdes qe fleta e votimit te mos kete shenja. 

KRYEMINISTRI  BERISHA: PARTITË TË PRANOJNË REZULTATIN, KOMISIONERËT VENDIMMARRËSIT MË KRYESOR
Ora 10:00- Kryeministri Sali Berisha ka mbërritur në qendrën e votimit numër 2 në Tiranë e instaluar në ambientet e Liceut Artistik, në rrugën e Elbasanit në kryeqytet. Berisha i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Liri Berisha dhe pasi kanë takuar komisionerët e qendrës së votimit kanë ndjekur procedurat përkatëse të votimit dhe i janë drejtuar dhomës së fshehtë. Pasi ka votuar kryeministri Berisha ka dhënë një deklaratë për mediat, nëpërmjet të cilës i ka ftuar të gjithë shqiptarët që të marrin pjesë në votime pavarësisht se kujt i përket vota e tyre. Berisha i ka bërë një apel të fortë të gjthë forcave politike pjesmarrëse në zgjedhjet vendore që të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve si dhe të bashkëpunojnë për një proces sipas stadarteve.
“I garantoj votuesit se kjo mazhorancë është e vendosur të respektojë votën e cdo qytetari shqiptar. Apeli për forcat politike është që të të kontribojnë për një proces sa më normal dhe të pranojnë cdo vendimin të votës së qytetarëve shqiptarë”,- theksoi kryeministri.
Ndërkohë që Berisha ka theksuar faktin se e rëndësishme është që në këto zgjedhje të arrihet standarteti ndërkombëtar si dhe ka vlerësuar punën e komisionerëve të të gjitha palëve duke i konsideruar si vendimmarrësit më të rëndësishëm.
“Shpreh respekt për gjithë pjesmarrësit dhe nuk paragjykoj vendimarrjen nga opozita. Unë shoh se komisionerët e të gjitha forcave janë të gjithë. Ata janë vendimmarrësit më të rëndësishëm të votës, kryeministri sot është thjesht votues”,- nënvizoi Berisha.

KUKAN MONITORON QENDRAT E VOTIMIT: BE PRET QE ZGJEDHJET TE JENE TE LIRA
Ora 09: 40 Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian Eduard Kukan ka lëvizur nga një qendër votimi në tjetrën për të monitoruar vetë nga afër si po shkon procesin i votimit. I dërguari i posacëm i Parlamentit Europian ka mbërritur në Tiranë dje pikërisht për të vëzhguar zgjedhjet për tu larguar nesër drejt Brukselit ku dhe do të raportojë mbi atë cka ndodhi në Shqipëri më 8 maj.
“Jam këtu që të vëzhgoj zgjedhjet. Dëshirojmë të ketë sa më shumë pjesëmarrje në votime dhe më pas do ti përcjell kolegëve të mi në PE atmosferën e këtyre zgjedhjeve. “ – ka thënë Kukan në një prononcim për tv NEWS24. 
“ Dëshirojmë që tabloja të jetë sa më reale”- ka theksuar europarlamentari Kukan nga një qendër votimi në njësinë bashkiake numër 2 ku së bashku me delegacionin që e shoqëron kishte vajtur për të monitoruar procesin e votimit. “Edhe dje kemi pasur një sere takimesh dhe sot kemi qenë në disa qendra votimi.
Përshtypjet janë të mira gjithsesi nuk mund të arijmë konkluzionet për të gjithë shqipërinë sepse kemi vizituar vetem ca”- vazhdoi Kukan
“Dua të theksoj rëndësinë e këtyre zgjedhjeve për institucionet Europiane të cilat presin që këto zgjedhje të jenë të drejta të lira e demokratike”- nënvizoi Kukan.

KORCË PROBLEME ME DISA QENDRA VOTIMI
Ora 9: 44- Në 9 qendra voimi në Kolonjë ka probleme teknike në disa qendra votimi për shkak të mungesës së komisionerëve. Ndërkohë që njoftohet se në 10 qendra që nuk kishte nisur votimi pak minuta më parë, tashmë në 9 qendra ka nisur votimi normalisht. Në komunën Mollas ka probleme üpër shkak të mungesës së komisionerit të LSI. Në komunën Gorë qendra e votimit ndodhet e bllokuar për shkak se listat përfundimtare të votuesve nuk kanë vulen e kreut të komunës. Kreu i PS Korcë mësohet se ka bër para një muaji padi në prokurori për problemet me listat. Bëhet fjalë për 60 votues që nuk janë regjistruar në këtë komunë. Progradec probleme në dy qendra për shkak të kutive të thyera.

MIRDITË 3 QENDRA TË PAHAPURA ENDE
09:47- Qendra votimit numër 793 në fshatin Shën Gjergj, qendra numër 798 në fshatin Shende nuk ka filluar ende procesi i votimit për shkak të mungesës teknike. KZAZ numër 38 ka marrë vendim për tërheqjen e materialeve të fletëve të votimit.

TEPELENË PROBLEME ME LISTAT
09:48- Ka banorë në pritje për të votuar dhe pse të paisur e karta identiteti nuk gjejnë emrat në listat e votimit, aktualisht janë 3 peersona të cilët nuk po gjejnë emrin në listat e vtinmit, por pritet që numri të rritet. Në rang qarku nuk ka probleme.

META: SHQIPTARËT  HEDHIN SOT NJË HAP TJETËR DREJT EUROPËS
Ora  09:30 Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta, ftoi sot qytetarët shqiptarë që me votën e tyre të hedhin një hap tjetër përpara drejt Europës së bashkuar. Meta votoi paraditen e sotme në qendrën e votimit të vendosur në ambientet e kopshtit 31, në njësinë bashkiake nr. 5, në kryeqytet. “Procesi është vërtetë mjaft i qytetëruar dhe civil dhe uroj që kështu të vazhdoj dhe të përfundojë, në mënyrë vërtetë domokratike dhe të kulturuar. Ndaj të gjithë qytetarët të kontribuojnë në mënyrë që kjo ditë të jetë vërtetë një pranverë europiane për Shqipërinë”,-tha Meta.

LEZHË, 40 FLETË VOTIMI PA NUMËR SERIE
Ora 09:15 Në Lezhë janë hasur probleme me fletët e votimit pasi 40 fletë votimi në fshatin Simon kanë rezultuar pa numër serie, ndërkohë që raportohet se në rang qarku votimi vijon pa probleme dhe incidente.

BERAT, VONESA NË DISA QENDRA VOTIMI
Ora 09:17 Disa qendra votimi në Berat janë hapur me rreth 10 minuta vonesë pasi ka pasur probleme në disa prej tyre. Tashmë vijon procesi normalisht.

INCIDENT NË SHKODËR, MILITANTË TË PD GODASIN KOMISIONERIN E PS

Ora 09:11- Një incident elektoral është shënuar pak minuta më parë në qëndrën e votimit numër 345 në Kuc të Shkodrës. Burime nga vendngjarja bëjnë me dije se komisioneri i Partisë Socialiste Bahri Meti është goditur nga militantë të Partisë Demokratike në këtë njësi , në momentin kur komisioneri socialist kishte dalë për pak minuta jashtë qendrës së votimit. Mësohet se votimi në njësinë numër 345 në Kuc të Shkodrës është ndërprerë, ndërkohë që komisioneri i PS i plagosur është dërguar për mjekim në Spitalin e Shkodrës. Korrospondetja e NEWS24 bën me dije se tashmë procesi ka rinisur normalisht. Nuk dihen ende shkaqet e incidentit.

JA KU DO TË VOTOJNË KRERËT E SHTETIT DHE ZYRTARËT E LARTË SHQIPTAR

Ora 9:04 Ndëkohë që në të gjithë vendin ka nisur procesi i votimit dhe janë shënuar votuesit e parë, krerët dhe zyrtarët më të lartë të shtetit pritet të votojnë paraditen e sotme në qendrat përkatëse të votimit.
Bëhet e ditur se presidenti Bamir Topi do të votojë rreth orës 10:30 në qendrën e votimit të instaluar në ambientet e shkollës 9-vjecare ‘Servete Maci’.
Kryeministri i vendit Sali Berisha do të votojë në qendrën e votimit të instaluar në ambientet e Liceut Artistik, rreth orës 10:00 të paradites së sotme.
Kryetari i Partisë Socialiste dhe njëkohësisht kandidati i koalicionit ‘Aleanca për të Ardhmen’ për bashkinë më të madhe të vendit, bashkinë e Tiranës njoftohet se do të votojë rreth orës 11:30 në qendrën e votimit të instaluar në ambientet e shkollë 9-vjecare ‘Pjetër Budi.
Ndërsa kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta, aleat në zgjedhjet e 8 majit me koalicionin e djathtë ‘Aleanca për Qytetarin’, do të votojë rreth orës 09:30 në qendrën e votimit të instaluar në kopshtin numër 31, i cili ndodhet në zonën e ish-bllokut.

FLUKS EMIGRANTËSH NË KAKAVIJË DHE KAPSHTICË

Ora: 08:30 NEWS24 raporton për një fluks emigrantësh që hyjnë në atdhe për të votuar. Janë mbi 9 mijë emigrantë që kanë kaluar traun e pikës doganore të Kakavijës brenda 24 orëve, ndërkohë që fluks eshte vene re edhe në pikën doganore të Kaphticës. Në Gjirokastër në orën 08:00 NEWS24 raporton për fillimin e votimit në të gjitha qendrat e votimit. Probleme të vogla ishin konstatuar me hapjen e 3 qendrave brenda në qytet, që kishin të bënin me mungesën e bojës së vules dhe mungesën e komisionerëve, por ato ishin zgjidhur.

NJËSIA NUMËR 9, NIS ME DISA MINUTA VONESË VOTIMI

Ora 08: 20 Në njësinë bashkiake numër 9, e cila ndodhet në shkollën Sami Frashëri ka rinisur normal procesi i votimit , pasi ka filluar me disa minuta vonesë. Tashmë gjithcka është normalizuar në 3 qendrat e votmit të kësaj njësie. Ndërkohë që bëhet e ditur se qendra e votmit 1966 dhe 1996/1 ka numrin më të madhe të votuesve për për njësinë bashkiake numër 9. Në këtë njësi shënohen 549 votues.

TIRANE, NE QENDREN 1753 NUK VOTOHET, PA KRYETAR KOMISIONI

Ora 08: 00 Në qendrën 1753 e instaluar në shkollën “Kongresi i Lushnjes” është ndërruar në momentin e fundit kryetari i komisionit të qendrës së votimit pasi ishte banor i një tjetër njësie vendore. Fatmir Xhaka, anëtar i komisionit, përfaqësues i PS-së tha se ndërrimi duhej të ishte bërë më përpara dhe jo në momentin e fundit. Në orën 08.00 në këtë qendër ku votohen 800 votues nuk kishte nisur votimi

HAPEN QENDRAT E VOTIMIT, VIHEN RE PROBLEMET E PARA
Ora 07: 40 Në orën 07.00 janë hapur zyrtarisht qendrat e votimit. Nga raportimet e para në NEWS24 të gjitha qytetet për momentin gjithcka është e qetë ndërkohë që në Tiranë dhe Pogradec është raportuar për mos fillim të procesit të votimit. Në Tiranë NEWS24 raporton për dy qendra votimi qënuk janë hapur ende, deri në orën 07. 30, ndërsa në Pogradec nuk është hapur një qender votimi. 
Në njësinë bashkiake nr 9, në shkollën “Sami Frashëri” qendra e votimit me nr. 1969, në orën 07: 30 ende nuk ishte hapur për shkak të disa problemeve me dokumentet. Ndërkohë që vihen re votues që presin të votojnë. As në “Kongresin e Lushnjës”, nuk është hapur një qendër votimi me nr 1753 për shkak të mungesës së një komisioneri, informon NEWS24
NEWS 24 raporton se në Pogradec nuk është hapur qendra e votimit 3786, pasi kutitë e votimit ishin dëmtuar gjatë transportimit. Drejtues të KZAZ 32 kanë thënë se i kanë dërguar faks KQZ për të sjellë kuti të reja votimi

ZGJEDHJET
Në zgjedhjet për pushtetin lokal janë regjistruar zyrtarisht në KQZ 56 subjekte zgjedhorë, 45 prej të cilave janë grupuar në dy koalicione, një i spektrit të djathtë, “Aleanca për Qytetarin”, i cili përfshin 22 parti dhe kryesohet nga PD dhe koalicion i spektrit të majtë “Aleanca për të Ardhmen”, që grupon 23 parti dhe kryesohet nga PS.

Zgjedhjet do të jenë nën vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe të vetë Parlamentit Europian. Një delegacion i këtij institucioni, i kryesuar nga eurodeputeti Eduard Kukan ndodhet në Tiranë, ndërsa sot pritet të vijë dhe drejtori i OSBE/ODIHR-it, Janez Lenarçiç.

Në axhendën e tij, zyrtari i lartë i OSBE-ODIHR-it parashikon që në orën 11:00 të zhvillojë një takim me Presidentin e vendit, Bamir Topi.
Mbi 7 mijë forca policie janë angazhuar për të siguruar mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

VEZHGIMI
Mbi 4000 vëzhgues, të huaj dhe vendas janë regjistruar në KQZ për të monitoruar procesin zgjedhor duke u shpërndarë në të gjitha qendrat e votimit në të gjithë Shqipërinë.

Mes tyre është dhe misioni i vëzhguesve të OSBE/ODIHR, përbëhet nga 300 vëzhgues afat shkurtër të cilët do të monitorojnë dhe procesin e numërimit, ndërsa 900 vëzhgues janë akredituar nga koalicioni i vëzhguesve vendorë, të cilët do të kryejnë monitorim on-line 24 orë duke komunikuar në kohë reale me publikun.

BERISHA:ZGJEDHJET DO JENE TE QETA
Kryeministri ka minimizuar mundësinë e dhunës në zgjedhjet e sotme vendore.”Kjo fushatë elektorale ka qenë më e qetë. Ka pasur incidente por jo vdekje”, ka deklaruar dje Berisha agjencisë France Press.
“Mendoj se gjithçka do të jetë në rregull” në ditën e zgjedhjeve, ka shtuar kryeministri shqiptar. Ndërsa presidenti Bamir Topi dy ditë më parë bëri apel qytetarëve për të dalë në votime me qëllim që të vendosin vetë për të ardhmen e tyre me anë të votës.
(s.g/e.m/BalkanWeb)


Speciale, beteja për 12 bashkitë kryesore të vendit Zgjedhjet, formati i fletës së votimit që do përdoret Video – Berisha: Partitë të pranojnë rezultatin, Video – Zgjedhjet vendore hapen zyrtarisht qendrat e votimit Video – Nis proçesi i votimit në Pukë Foto – Sot zgjedhjet vendore hapen qendrat e votimit Video – Apeli, Topi: Qytetarët pjesmarrje aktive ne zgjedhje Video – Topalli në Shkoder: Keto zgjedhje do te jene me te miratVideo – Rama: Votoni për Tiranën që ju doni

Zgjedhjet, përballjet PS-PD për bashkitë dhe komunat e vendit

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Zgjedhjet, përballjet PS-PD për bashkitë dhe komunat e venditTIRANË- Lista e plotë e kandidatëve të zgjedhjeve të 8 maj PS-PD për komunat dhe bashkitë e vendit. Për zgjedhjet lokale të 8 majit në shkallë vendi janë regjistruar 1073 kandidatë, nga të cilët 228 janë për kryetarë bashkie, ndërsa 855 për kryetarë komunash.

QARKU BERAT


Bashkia Berat
PD Ilir Deçolli
PS Fadil Nasuf
Bashkia Kuçovë
PD- LSI Selfo Kapllani
PS Bardhyl Gjyzeli
Bashkia Ura-Vajgurore
PD- LSI Thoma Rumniçi
PS Syrja Ormenaj
Bashkia Poliçan
PD- PR Çaush Qato
PS Adriatik Zotka
Bashkia Çorovodë
PD- LSI Nesim Spahiu
PS Rezart Hoxha
Komuna Perondi
PD Rexhep Haderaj
PS Ramiz Oboni
Komuna Kozare
PD Myslym Haxhiaj
PS Fatmir Doksani
Komuna Roshnik
PD Arif Qato
PS Petrit Fiska
Komuna Kutalli
PD Dritan Sula
PS Shpëtim Vrapi
Komuna Lumas
PD Zarif Sala
PS Përparim Doko
Komuna Otllak
PD Durim Myftari
PS Dalip Kanaci
Komuna Poshnje
PD- LSI Kujtim Pelivani
PS Meleq Lila
Komuna Velabishtë
PD- LSI Kastriot Rapaj
PS Krenar Hoxha
Komuna Sinjë
PD Agron Abazi
PS Pelivan Sinaj
Komuna Cukallat
PD Justin Zyka
PS Xhevdet Kodheli
Komuna Tërpan
PD- LSI Edmont Zotkaj
PS Engjell Veliaj
Komuna Vertop
PD- LSI Guximtar Gojka
PS Flamur Balliu
Komuna Bogovë
PD Fadil Kapllani
PS Jonuz Gorezi
Komuna Cepan
PD Besnik Osmani
PS Dalip Cuku
Komuna Gjerbës
PD Dilaver Zyko
PS Trendafil Lajthia
Komuna Leshnjë
PD- LSI Ilirjan Hodo
PS Irakli Gjoni
Komuna Potom
PD- LSI Lirim Koromani
PS Edmond Omeri
Komuna Qendër-Skrapar
PD- LSI Gazmir Hysa
PS Astrit Mustafaraj
Komuna Vendresh
PD- LSI Sulejman Dervishi
PS Bashkim Yzeiraj
Komuna Zhepë
PD Sulejman Seitaj
PS Selami Osmanllari
QARKU DIBER
Bashkia Peshkopi
PD Ilir Krosi
PS Ilir Vraniçi
Bashkia Bulqizë
PD Roland Keta
PS Mufit Duriçi
Bashkia Klos
PD Ramazan Mjeshtri
PS Mexhit Sina
Bashkia Burrel
PD Skënder Lleshi
PS Adelina Farrici
Komuna Fushë-Bujqizë
PD- PR Isuf Cani
PS Fluturim Zeneli
Komuna Sllovë
PD- PR Ramë Kaza
PS Fatos Mandri
Komuna Kala e Dodës
PD- aleatët
PS Bajram Himallari
Komuna Arras
PD- LSI Bekim Krashi
PS Sali Tërshalla
Komuna Fushë Cidhen
PD Aranit Skepi
PS Fatmir Buci
Komuna Fushë Muhur
PD- aleatët
PS Afrim Mikli
Komuna Kastriot
PD Hamza Leshi
PS Shpëtim Pira
Komuna Lurë
PD- aleatët
PS Avni Buci
Komuna Luzni
PD Haxhi Damzi
PS Ali Drenova
Komuna Maqellare
PD Bardhyl Agolli
PS Arben Keshi
Komuna Melan
PD Neki Mehmeti
PS Muharrem Balliu
Komuna Tomin
PD Sadik Cena
PS Agron Cara
Komuna Selishtë
PD Xhemal Delishi
PS Mersim Lala
Komuna Zall Dardhë
PD Njazi Cani
PS Artan Murati
Komuna Zall Rec
PD Rifat Shoti
PS Esat Shehu
Komuna Derjan
PD Kujtim Kazdeda
PS Hasan Pasha
Komuna Gurre
PD Mustafa Celami
PS Sali Celami
Komuna Baz
PD Fatmir Kurti
PS Hanke Neli
Komuna Komsi
PD Ymer Barci
PS Dashnor Aliu
Komuna Lis
PD – aleatet
PS Hysni Meta
Komuna Macukull
PD Skënder Gjuci
PS Gazmir Hysa
Komuna Rukaj
PD- aleatet
PS Hamit Xhakrosa
Komuna Suç
PD Lutfi Cara
PS Dritan Pjeçi
Komuna Ulëz
PD Arjan Limaci
PS Adriet Gjeci
Komuna Xibër
PD Lutfi Ceka
PS Kushtrim Muça
Komuna Gjoricë
PD Xhelal Mera
PS Vehbi Xheka
Komuna Klenjë
PD- aleatet
PS Etmond Osmani
Komuna Martanesh
PD- LSI Gëzim Hysa
PS Gazmend Kenga
Komuna Ostren
PD Razi Rama
PS Fatos Tola
Komuna Shupenzë
PD Mois Llani
PS Shahin Kaja
Komuna Zerqan
PD Dëfrim Fiku
PS Lulzim Lala
QARKU DURRËS
Bashkia Durrës
PD Ferdinand Xhaferri
PS Vangjush Dako
Bashkia Shijak
PD Afrim Brahimi
PS Indrit Buka
Bashkia Sukth
PD- aleatët
PS Selami Xhelili
Bashkia Manëz
PD- PR Bujar Huqi
PS Sokol Sula
Komuna Maminas
PD Dashamir Osmani
PS Ismail Gjergji
Komuna Xhafzotaj
PD Agim Hoxha
PS Bastri Gjoka
Komuna Rashbull
PD- LSI Hysen Gashi
PS Shkëlqim Troplini
Komuna Gjepalaj
PD- LSI Ardian Kokomani
PS Fatmir Elezi
Komuna Katund i Ri
PD Hil Priska
PS Servet Balla
Bashkia Fushë-Krujë
PD Bilal Stafuka
PS Gjon Bardhi
Bashkia Krujë
PD Shkëlzen Hoxha
PS Ismail Dani
Komuna Thumanë
PD Gëzim Keqi
PS Artur Bushi
Komuna Nikël
PD- LSI Avdi Vathi
PS Rrahman Rraja
Komuna Bubq
PD- LSI Hamit Bakalli
PS Qemal Daci
Komuna Ishëm
PD Gezim Ylli
PS Sulejman Rushiti
Komuna Cudhi
PD- LSI Xhevahir Bilja
PS Naim Allushi
QARKU ELBASAN
Bashkia Elbasan
PD-LSI Durim Hushi
PS Qazim Sejdini
Bashkia Belsh
PD Besian Tafani
PS Arif Tafani
Bashkia Cërrik
PD Servet Duzha
PS Arben Ruçi
Bashkia Gramsh
PD Kastriot Zera
PS Dritan Bici
Bashkia Peqin
PD Ilir Rrushi
PS Neim Teqja
Bashkia Librazhd
PD- aleatët
PS Enver Koçi
Bashkia Prrenjas
PD Bajazit Karriqi
PS Artur Topi
Komuna Bradashesh
PD Sabri Sollaku
PS Vasil Terziu
Komuna Fierz
PD Bedri Qypi
PS Myslim Kishta
Komuna Funar
PD Qani Sherja
PS Roland Hidri
Komuna Gostim
PD Qamil Boja
PS Gezim Salla
Komuna Gracen
PD- LSI Xhemal Dopi
PS Fadil Salla
Komuna Klos
PD Behar Hoxha
PS Elis Duzha
Komuna Labinot Mal
PD Qani Xhafa
PS Bilal Kora
Komuna Labinot-Fushë
PD- PR Xhemal Puku
PS Osman Qosja
Komuna Mollas
PD Agron Hysa
PS Agron Sade
Komuna Papër
PD Gani Cani
PS Shefqet Bullari
Komuna Grekan
PD Xhevair Zdrava
PS Qemal Rama
Komuna Kajan
PD- aleatët
PS Jashar Ibrahimi
Komuna Zavalin
PD Vasil Pëllumbi
PS Arben Demiri
Komuna Rrasë
PD Rustem Haskja
PS Isuf Ferhati
Komuna Shalës
PD Vasfi Mehilli
PS Skender Capja
Komuna Shirgjan
PD- PR Besim Kryemadhi
PS Mustafa Shehu
Komuna Shushicë
PD Ymer Terziu
PS Lutfi Lala
Komuna Tregan
PD Durim Cekrezi
PS Behar Tashi
Komuna Kukur
PD- PDIU Behar Kokla
PS Luan Kokla
Komuna Kushovë
PD Ahmet Zane
PS Xhevair Bora
Komuna Pishaj
PD- LSI Estref Çekrezi
PS Klodian Taçe
Komuna Sult
PD Kodhel Çala
PS Sami Bezati
Komuna Tunjë
PD- LSI Ylli Kokomeci
PS Refit Bërdëllima
Komuna Hotolisht
PD Fadil Alliu
PS Shaban Kërçini
Komuna Lunik
PD- LSI Asllan Shkrepi
PS Astrit Xhafa
Komuna Orenjë
PD Ndricim Lila
PS Ndriçim Hida
Komuna Polis
PD Veli Terziu
PS Partizan Ballolli
Komuna Qendër
PD Firdus Kurti
PS Enver Shkurti
Komuna Qukës
PD Ymer Blloshmi
PS Fatmir Kryeziu
Komuna Rrajcë
PD- LSI Selaudin Bogdani
PS Haxhi Çollaku
Komuna Stërbleve
PD Xhevit Boriçi
PS Alban Fejzo
Komuna Stravaj
PD Ardjan Zeneli
PS Xhemal Fajca
Komuna Pajovë
PD Albert Kreçi
PS Agim Bahja
Komuna Përparim
PD Agim Xhaja
PS Kujtim Kasa
Komuna Gjocaj
PD Isuf Toli
PS Artan Hyka
Komuna Kodovjat
PD- LSI Arianit Çela
PS Nias Elezi
Komuna Gjinar
PD- LSI Kristaq Shqau
PS Gani Hidaj
Komuna Gjergjan
PD- LSI Lumturi Hoxha
PS Faik Gjolena
Komuna Lenie
PD Lulzim Tace
PS Astrit Bici
Komuna Poroçan
PD Nefail Kllogjri
PS Haki Llapushi
Komuna Skënderbegas
PD Idajet Zyli
PS Halit Pole
Komuna Karinë
PD- LSI Reshat Çela
PS Selman Karina
Komuna Shezë
PD Jashar Tabaku
PS Fatos Tabaku
QARKU FIER
Bashkia Fier
PD Ilir Bele
PS Baftjar Zeqaj
Bashkia Lushnjë
PD- LSI Albert Sanxhaku
PS Fatos Tushe
Bashkia Ballsh
PD Dallëndyshe Allkaj
PS Ilir Cela
Bashkia Patos
PD- aleatët
PS Rajmonda Balilaj
Bashkia Roskovec
PD Gëzim Caushi
PS Albert Tafa
Bashkia Divjakë
PD Irakli Gorea
PS Fredi Kokoneshi
Komuna Ballagat
PD Sherbet Sharka
PS Qani Greca
Komuna Bubullimë
PD Agim Stafa
PS Aurel Kadillari
Komuna Cakran
PD Vladimir Korçari
PS Fatbardha Merka
Komuna Levan
PD- aleatët
PS Xheladin Malaj
Komuna Libofshë
PD- LSI Nikolla Zaka
PS Naun Doko
Komuna Portëz
PD- LSI Artur Bogdani
PS Azem Shatri
Komuna Qendër
PD Arsen Kolludra
PS Harilla Mile
Komuna Mbrostar
PD -PR Vait Baçe
PS Gezim Dhimo
Komuna Frakull
PD- LSI Enver Troka
PS Viktor Cervenaka
Komuna Topojë
PD- LSI Sotir Zarka
PS Arben Voja
Komuna Dërmenas
PD Fadil Selaçi
PS Viktor Fasko
Komuna Kurjan
PD- LSI Hamza Toro
PS Qamil Kuka
Komuna Kuman
PD Rajmond Plaka
PS Banush Gjoni
Komuna Ruzhdie
PD- aleatët
PS Agim Mesuti
Komuna Strum
PD Safet Ruko
PS Aleksander Karamani
Komuna Zharrëz
PD Taulant Gremi
PS Arben Semanjaku
Komuna Golem
PD Refit Çela
PS Beqir Sulovari
Komuna Gradishtë
PD- LSI Maksim Cauli
PS Ylli Stambolliu
Komuna Dushk
PD Bashkim Kadiu
PS Afrim Dedej
Komuna Grabian
PD Ardian Shurdhaqi
PS Avdi Snalla
Komuna Tërbuf
PD- LSI Astrit Dervishi
PS Eltinor Mahmutaj
Komuna Kutë
PD Gentian Dervishaj
PS Ramiz Malaj
Komuna Greshicë
PD- LSI Baftjar Bakiu
PS Bilbil Veliaj
Komuna Aranitas
PD Robert Brahaj
PS Viktor Mahmutaj
Komuna Selitë
PD Altin Bregasi
PS Hekuran Resulaj
Komuna Qendër
PD Agron Kapllanaj
PS Sybi Aliaj
Komuna Fratar
PD Sabire Hoxha
PS Astrit Sejdinaj
Komuna Ngraçan
PD Nuri Koraj
PS Besnik Shanaj
Komuna Hekal
PD Qemal Pashaj
PS Eqerem Beqiraj
Komuna Allkaj
PD Petrit Maliaj
PS Erges Gjordeni
Komuna Fiershegan
PD Shkëlqim Murati
PS Bedri Hida
Komuna Hysgjokaj
PD Ferdinant Sharka
PS Fejzi Sharka
Komuna Karbunarë
PD Mynyr Shehu
PS Neki Arapi
Komuna Kolonjë
PD Jakup Beqiri
PS Altin Koço
Komuna Krutje
PD Agim Sema
PS Andrea Muço
Komuna Remas
PD Agim Rredhi
PS Llazar Stasa
QARKU GJIROKASTER
Bashkia Gjirokastër
PD- LSI Genci Sinoimeri
PS Flamur Bime
Bashkia Libohovë
PD Altin Çomo
PS Bajram Avdiu
Komuna Cepo
PD Dragush Logli
PS Hodo Çani
Komuna Lazarat
PD Dashamir Aliko
PS Republika Kazmahu
Komuna Odrie
PD Foto Jano
PS- PBDNJ
Komuna Lunxhëri
PD Ilia Kuro
PS Fane Gjoka
Komuna Antigone
PD Genci Arapi
PS Ylli Muho
Komuna Zagorie
PD Arqile Mekshi
PS Ilia Kuro
Komuna Pogon
PD- aleatët
PS- PBDNJ
Komuna Qendër-Libohovë
PD Gentian Koçi
PS Krenar Kulla
Komuna Picar
PD- aleatët
PS Çerciz Veipi
Komuna Dropulli i Poshtëm
PS- PBDNJ
PD- aleatët
Komuna Dropull i Sipërm
PS- PBDNJ
PD- aleatët
Bashkia Tepelenë
PD Sevo Mici
PS Tërmet Peci
Bashkia Memaliaj
PD Hatixhe Qendro
PS Lulëzim Meci
Komuna Lopës
PD Malo Sadiku
PS Izet Hysi
Komuna Qendër-Tepelenë
PD Arjan Jera
PS Redi Rama
Komuna Qendër-Memaliaj
PD Lavdije Hadëri
PS Mynyr Memushi
Komuna Buz
PD Bujar Skëndi
PS Shkëlqim Goxhaj
Komuna Luftinjë
PD Gëzim Malka
PS Gramoz Caca
Komuna Qesarat
PD Arjan Zeqaj
PS Hysni Çela
Komuna Krahës
PD Vladimir Resuli
PS Feta Hoxha
Komuna Kurvelesh
PD- PR Asqeri Hodaj
PS Pëllumb Milori
Bashkia Përmet
PD- LSI Kujtim Hoxha
PS Gilbert Jaçe
Bashkia Këlcyrë
PD Vasil Çarka
PS Klement Ndoni
Komuna Dishnice
PD- aleatët
PS Jorgo Papa
Komuna Ballaban
PD Agim Damani
PS Vullnet Memishahi
Komuna Çarçovë
PD Jani Stefanidhi
PS Veli Memeti
Komuna Frashër
PD Vangjel Prifti
PS Tomor Kotori
Komuna Petran
PD Niko Shupuli
PS Agathokli Proko
Komuna Qendër-Përmet
PD- LSI Thoma Puriqi
PS Bujar Ibrahimi
QARKU KORÇË
Bashkia Korçë
PD Andrea Mano
PS Niko Peleshi
Bashkia Pogradec
PD- LSI Luan Topçiu
PS Artan Shkëmbi
Bashkia Leskovik
PD Fatmir Guda
PS Sergei Peshtani
Bashkia Maliq
PD Xhevdet Belishta
PS Gezim Topciu
Bashkia Bilisht
PD Valter Miza
PS Haki Ajçe
Bashkia Ersekë
PD- LSI Zhaneta Prifti
PS Ali Laho
Komuna Voskop
PD Kujtim Sulo
PS Ylli Musaka
Komuna Drenovë
PD Flamur Sala
PS Hekuran Pupa
Komuna Pojan
PD Alfred Berberi
PS Vasillaq Cinoku
Komuna Vithkuq
PD Azis Panariti
PS Robert Shore
Komuna Liqenas
PD- aleatët
PS Jani Ago
Komuna Pirg
PD Naum Mujo
PS Vullnet Gjolla
Komuna Libonik
PD- LSI Bujar Kërvaçi
PS Petrit Kupe
Komuna Lekas
PD Shefki Molla
PS Nderim Kreka
Komuna Moglicë
PD Afrim Beqiraj
PS Agron Matraku
Komuna Vreshtas
PD Festim Adri
PS Florenc Tabaku
Komuna Gorë
PD Bujar Salianji
PS Nazmi Qose
Komuna Mollaj
PD Fredi Xhemo
PS Arsen Selimi
Komuna Bulgarec
PD Artur Lisi
PS Ilir Dule
Komuna Voskopojë
PD Nexhip Bacelli
PS Thanas Zguri
Komuna Buçimas
PD- LSI Roshi Tollovina
PS Valter Gora
Komuna Dardhas
PD Rushan Çela
PS Aleksandër Shkullaku
Komuna Hudenisht
PD Nexhmi Dakollari
PS Durim Toska
Komuna Trebinjë
PD Femi Jasharllari
PS Safet Doce
Komuna Hoçisht
PD- LSI Ylli Cenkolli
PS Astrit Agastra
Komuna Progër
PD Artur Agolli
PS Vasil Kuko
Komuna Qendër-Bilisht
PD Ramadan Hoxha
PS Destan Medolli
Komuna Barmash
PD Vasil Rushi
PS Kostaq Xhelili
Komuna Çlirim
PD Arjan Hasani
PS Paqesor Arizaj
Komuna Mollas Kolonjë
PD Artur Nazarko
PS Hasan Malushi
Komuna Qendër-Ersekë
PD Ganjart Eminaj
PS Kristaq Andoni
Komuna Qendër-Leskovik
PD Theodhor Bregu
PS Vladimir Vezuli
Komuna Novoselë
PD Shkelqim Hasallari
PS Adriatik Kambo
Komuna Cerravë
PD Vladimir Jacelli
PS Reshit Fraholli
Komuna Proptisht
PD Shaban Sula
PS Fuat Fero
Komuna Velçan
PD Sali Torra
PS Maliq Misliu
Komuna Miras
PD Kryeart Sejdo
PS Arben Laska
QARKU KUKËS
Bashkia Kukës
PD Hasan Halili
PS Alfred Cengu
Bashkia Krumë
PD Bardhyl Peka
PS Liman Morina
Bashkia Bajram Curri
PD Agron Demushi
PS Avni Dega
Komuna Surroj
PD- PR Esat Vata
PS Shukri Oka
Komuna Arren
PD Dilaman Marku
PS Ilir Doci
Komuna Bicaj
PD Arben Korbi
PS Xhemali Onuzi
Komuna Bushtricë
PD- aleatet
PS Muharrem Alia
Komuna Malzi
PD Barjam Coti
PS Astrit Dobrushi
Komuna Ujmisht
PD- aleatët
PS Ahmet Dede
Komuna Tërthore
PD- aleatet
PS Ali Xhahu
Komuna Shtiqën
PD Gëzim Shehu
PS Astrit Cengu
Komuna Zapod
PD Dan Koloshi
PS Azem Mustafa
Komuna Shishtavec
PD Dilaman Nela
PS Xheladin Memishaj
Komuna Topojan
PD Safet Miftari
PS Lutfi Islamaj
Komuna Kolsh
PD Zenel Lleshi
PS Abedin Uruci
Komuna Kalis
PD Ahmet Shira
PS Shehat Daci
Komuna Grykë-Çajë
PD Vesel Shehu
PS Ismet Shehu
Komuna Golaj
PD Zenel Kastrati
PS Adem Lala
Komuna Fajzë
PD Besim Shurbi
PS Halil Dajci
Komuna Gjinaj
PD Pellumb Thaci
PS Qamil Kastrati
Komuna Bujan
PD Bujar Hasanpapa
PS Sami Basha
Komuna Bytyç
PD Feriz Hoxha
PS Avni Muhametaj
Komuna Fierzë
PD Gjelosh Pepkolaj
PS Egzon Bashkurti
Komuna Lekbibaj
PD – aleatet
PS Gëzim Meshaj
Komuna Llugaj
PD Qamil Hoxhaj
PS Vuksan Çardaku
Komuna Margegaj
PD Rexh Byberi
PS Zeqir Byberaj
Komuna Tropojë
PD Ram Kertoci
PS Avni Boshnjaku
QARKU LEZHE
Bashkia Lezhë
PD- LSI Viktor Tushaj
PS Gjok Jaku
Bashkia Laç
PD Bardh Rica
PS Artur Bardhi
Bashkia Mamurras
PD Ilir Pjetraj
PS Ded Ndreca
Komuna Fushë-Kuqe
PD Gjovalin Miri
PS Gjok Kolici
Komuna Milot
PD Behar Haxhiu
PS Ilir Haxhiu
Komuna Shëngjin
PD Zef Gjoka
PS Salvador Kaçaj
Bashkia Rrëshen
PD Gjon Deda
PS Ndue Kola
Bashkia Rubik
PD Mark Ruçi
PS Gjok Vuka
Komuna Selitë
PD Vladimir Gjikolaj
PS Leonard Lleshi
Komuna Kaçinar
PD Besnik Zefi
PS Petrit Bardhi
Komuna Fan
PD Gjergj Prenga
PS Neritan Boçi
Koumuna Orosh
PD Aleksandër Lala
PS Kol Gjomarkaj
Komuna Kthellë
PD Astrit Dedaj
PS Tom Lleshi
Komuna Zejmen
PD Arben Doçi
PS Gjergj Malshi
Komuna Shënkoll
PD Fran Frrokaj
PS Bardhok Prenga
Komuna Kolsh
PD Jak Pjetri
PS Ferdinant Ndoj
Komuna Blinisht
PD Jak Zhupa
PS Zef Gjon Hila
Komuna Dajç
PD Gjergj Doci
PS Rrok Rroku
Komuna Kallmet
PD Petrit Marku
PS Shtjefen Haberi
Komuna Ungrej
PD Gjovalin Gjoni
PS Zef Boci
QARKU SHKODËR
Bashkia Shkodër
PD Lorenc Luka
PS Genc Uruçi
Bashkia Koplik
PD Ramadan Lika
PS Nazmi Hasani
Bashkia e Pukës
PD Beqir Arifi
PS Enver Sulejmani
Bashkia Fushë-Arrëz
PD Alfred Alfred Qafa
PS Nikolin Bardhoku
Bashkia Vau i Dejës
PD Gjon Marku
PS Ded Dodani
Komuna Bushat
PD Zef Hila
PS Gojart Salja
Komuna Dajç
PD Arben Gjuraj
PS Hil Tarja
Komuna Velipojë
PD Nikollë Marku
PS Pashko Ujka
Komuna Bërdicë
PD- PR Qamil Xhaveta
PS Besnik Brahimi
Komuna Ana Malit
PD Arben Ceni
PS Xhevat Molla
Komuna Gur i zi
PD Broz Gjuraj
PS Martin Lazri
Komuna Hajmel
PD Lek Biba
PS Rrok Ftoni
Komuna Postirbë
PD Faz Shaba
PS Brahim Cekaj
Komuna Pult
PD Mark Maracaj
PS Sokol Cubi
Komuna Rrethinat
PD Gezim Hardolli
PS Kleves Muja
Komuna Shalë
PD Dede Tonaj
PS Bal Vuksani
Komuna Shosh
PD Mark Kulla
PS Dak Cezma
Komuna Temal
PD Nikolin Guri
PS Mark Zhuri
Komuna Vig Mnele
PD Pjetër Lleshi
PS Petrit Shtjefni
Komuna Shllak
PD – aleatët
PS Gjin Ndoj
Komuna Blerim
PD Ndoc Prendi
PS Gëzim Prenga
Komuna Iballë
PD Gezim Vata
PS Ndue Doci
Komuna Fierzë
PD Nik Nika
PS Vasil Muslia
Komuna Gjegjan
PD Ndue Cara
PS Mark Zefi
Komuna Qafë-Mali
PD Hil Kola
PS Pavlin Palokaj
Komuna Qelëz
PD Fatmir Bala
PS Marash Kola
Komuna Qerret
PD Rrok Doda
PS Ndue Morinaj
Komuna Rrapë
PD Ndue Gjoni
PS Esmir Rringaj
Komuna Gruemirë
PD Lirim Nehani
PS Lirim Nekani
Komuna Kastrat
PD Viktor Popaj
PS Tom Curri
Komuna Kelmend
PD Gjeto Dukaj
PS Adriatik Cekaj
Komuna Qendër-Koplik
PD Isa Ramaj
PS Lulëzim Zara
Komuna Shkrel
PD Ferdi Sterkaj
PS Sokol Vulaj
QARKU TIRANE
Bashkia Tiranë
PD Lulzim Basha
PS Edi Rama
Minibashkia 1
PD Agron Seseri
PS Lindita Nikolli
Minibashkia 2
PD- LSI Elez Gjoza
PS Artemon Cukalla
Minibashkia 3
PD- LSI Ilir Kokona
PS Enver Sulollari
Minibashkia 4
PD Hysen Gjura
PS Vait Kalaja
Minibashkia 5
PD- LSI Erisa Xhixho
PS Jeta Seitaj
Minibashkia 6
PD- LSI Luzhiana Abazi
PS Krenar Cenollari
Minibashkia 7
PD- PDIU Krenar Alimehmeti
PS Erion Koka
Minibashkia 8
PD- PR Arben Tafaj
PS Sadi Vorpsi
Minibashkia 9
PD Indrit Fortuzi
PS Armond Halebi
Minibashkia 10
PD Blendi Fuga
PS Enada Aliko
Minibashkia 11
PD Haki Mustafa
PS Naim Asllani
Bashkia Kamzë
PD Xhelal Mziu
PS Rakip Suli
Bashkia Vorë
PD Fiqiri Ismaili
PS Bashkim Haxhiu
Komuna Dajt
PD Besim Kuka
PS Kujtim Qefalia
Komuna Farkë
PD Fatbardh Plaku
PS Besim Ruçi
Komuna Kashar
PD Besnik Fucia
PS Jakup Sulaj
Komuna Bërzhitë
PD Genc Drita
PS Ali Aliu
Komuna Ndroq
PD- LSI Fatime Goga
PS Pëllumb Çurri
Komuna Paskuqan
PD Fatos Rexha
PS Azbi Arapi
Komuna Petrelë
PD Ylli Kupi
PS Adriatik Kupi
Komuna Vaqarr
PD Skënder Drita
PS Gentian Myrta
Komuna Prezë
PD Ahmet Halili
PS Sulejman Kaziu
Komuna Zall Herr
PD Agron Shabani
PS Gani Allushi
Komuna Zall Bastar
PD Rexhep Moqi
PS Xhemal Çuni
Komuna Pezë
PD- LSI Artur Peza
PS Nezir Ramazani
Komuna Shëngjergj
PD Dritan Duka
PS Nexhmi Balla
Komuna Bërxullë
PD Ymer Marku
PS Vehap Lamaj
Komuna Baldushk
PD Elmi Allmuca
PS Agron Sula
Komuna Krrabë
PD- LSI Refik Velija
PS Artan Saliu
Bashkia Rrogozhinë
PD- PDIU Ndriçim Dushku
PS Haqim Tosku
Bashkia Kavajë
PD Refik Rugija
PS Elvis Rroshi
Komuna Golem
PD- aleatët
PS Agron Agalliu
Komuna Gosë
PD Eqerem Deliu
PS Sinan Shala
Komuna Helmes
PD Namir Gjoci
PS Murat Çelhaka
Komuna Kryevidh
PD Haki Veza
PS Fatos Kaja
Komuna Lekaj
PD Abedin Gjini
PS Behxhed Harizi
Komuna Luz i vogël
PD Hajrullah Tafa
PS Shaziman Hoxha
Komuna Sinaballaj
PD Hekuran Sula
PS Mexhit Saliu
Komuna Synej
PD Përparim Caca
PS Burhan Çaça
QARKU VLORE
Bashkia Vlorë
PD Ardian Kollozi
PS Shpëtim Gjika
Bashkia Orikum
PD- LSI Arben Suloj
PS Gëzim Capo
Bashkia Selenicë
PD Ilia Seferi
PS Ferdinand Aligjoni
Bashkia Himarë
PBDNJ Vasil Bollano
PD Savo Prifti
PS Jorgo Goro
Komuna Qendër
PD Fredi Berberi
PS Blerdi Licaj
Komuna Novoselë
PD- aleatët
PS Jorgo Muka
Komuna Vllahinë
PD Sokol Hodaj
PS Gëzim Hoxha
Komuna Armen
PD Kliton Haxhiraj
PS Albert Hoxha
Komuna Shushicë
PD- aleatët
PS Fastim Çobo
Komuna Hore Vranisht
PD- LSI Vilson Lala
PS Simbol Pazaj
Komuna Brataj
PD Pilo Tota
PS Ahmet Demaj
Komuna Kotë
PD- LSI Argjir Gjokaj
PS Mëno Besimi
Komuna Sevaster
PD- aleatët
PS Naim Selamaj
Bashkia Sarandë
PD Edmond Gjoka
PS Stefan Çipa
Bashkia Delvinë
PD Dhurim Alinani
PS Dashamir Hado
Bashkia Konispol
PD- aleatët
PS Mimoza Arapi
Komuna Markat
PD- aleatët
PS Laze Avduli
Komuna Xarrë
PD Rromeo Mano
PS Dhimitër Kote
Komuna Ksamil
PD Vesel Koçia
PS Besnik Abedini
Komuna Livadhja
PD- aleatët
PS mbështet PBDNJ
Komuna Dhivër
PD- aleatët
PS mbështet PBDNJ
Komuna Mesopotam
PD- aleatët
PS mbështet PBDNJ
Komuna Aliko
PD Ilia Thanasi
PS mbështet PBDNJ
Komuna Finiq
PD- aleatët
PS mbështet PBDNJ
Komuna Lukovë
PD Niko Vjerri
PS Enver Leka
Komuna Vergo
PD- aleatët
PS Agim Çumani

(BalkanWeb)

Zgjedhjet, beteja për 12 bashkitë kryesore të vendit

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Zgjedhjet, beteja për 12 bashkitë kryesore të venditTIRANE- Sot është dita kur dy kampet politike do të vihen përballë zgjedhjeve lokale që janë vlerësuar si më të rëndësishmet në 20 vitet e fundit ku padyshim ashpërsimi i kësaj gare janë dhe protesta e 21 janarit ku mbetën të vrarë 4 protestues të opozitës.

Betejat më të forta janë 12 bashkitë më të mëdha të vendit në rang qarku që kanë dhe numrin më të madh të votuesve, por gjithashtu dhe bashkitë e nivelit të dytë dhe komunat në të gjithë vendin.

TIRANE
Dy partitë më të mëdha në vend, PD e PS kandidojnë me figura të njohura. Beteja më e fortë mbetet kryeqyteti ku përballë do të vihen dy prej figurave më të spikatura të partive politike. Edi Rama që prej vitit 2005 drejton PS-në kandidon për të marrë drejtimin metropolit të vendit edhe për 4 citet e ardhshme pas tre mandateve si kryetar bashkie, ku Tirana ka pësuar zhvillime të rëndësishme demografike dhe sociale. Me sloganin “E vetmja rrugë” Rama kërkon votëbesimin e qytetarëve për të vazhduar atë që ai e vlerëson “Projekti për Tiranën europiane” por edhe qendër rajonale.

Mazhoranca kandidon në këtë garë Lulzim Bashën. Një nga figurat më të spikatura të qeverisë Berisha. Njeriu që nga demokratët vlerësohet si arkitekti i hyrjes në NATO dhe liberalizimit të vizave. Me sloganin “Ju jeni të parët” Basha kërkon të marrë drejtimin e Tiranës në një sfidë tejet të vështirë ku tre figurat e njohura të demokratëve kanë humbur në votimet e mëparshme.
ELBASAN
Një tjetër përballe e rëndësishme është ajo e Elbasanit. Ku Qazim Sejdini i PS-së kandidon përballë Durim Hushit të LSI-së.
Sejdini fitoi për PS-në bashkinë e Elbsanit në zgjedhjet e 2007, pasi i kishin humbur ato të 2003. Sejdini vlerësohet si një kryebashkiak që ka kontribuar shumë për qytetin dhe konsiderohet si favorit në këto zgjedhje. Përballë tij është Durim Hushi, një ish socialisti i cili prej disa muajsh i është bashkuar partisë së Ilir Metës. Shkak për prishjen me socialistët ishte votimi që i bëri emrit të Bamir Topit për president në vitin 2007 duke shkelur urdhrin e partisë për të mos votuar.
DURRES
Në Durrës përballja është mes kryetarit aktual Vangjush Dako, i cili kandidon për një mandat të dytë dhe ish ministrit të Kulturës, Ferdinand Xhaferraj, i vlerësuar nga demokratët si një nga ministrat më të rëndësishëm të kabinetit qeveritar.
Me sloganin “E vetmja rrugë për Durrësin” Dako kërkon të vazhdojë projektet e filluara,ndërsa Xhaferraj me sloganin “Durrësi meriton më shumë” premton kthimin e qytetit në një nga qendrat e turizmit rajonal.
FIER
Në Fier, kryetari i bashkisë Baftiar Zeqaj garon për një mandat të tretë në krye të bashkisë më kryesore në zonën e Myzeqesë. Përballë tij është kandidati Ilir Bele i cili ka sloganin kryesor “Bashkë për Fierin”
VLORE
Në Vlorë është përballja mes kryetarit aktual të Vlorës, Shpëtim Gjika dhe ish deputetit demokrat Ardian Kollozi. Gjika kërkon mandatin e tretë, pasi mori postin e kryetarit të bashkisë në 2003 dhe u rikonfirmua në 2007. Gjika si gjithë kandidatët e “Aleancës për të Ardhmen” kandidon me sloganin “E vetmja rrugë për Vlorën”. Nga ana tjetër rivali i tij Ardian Kollozi një personalitet i njohur i demokratëve kërkon të thyejë traditën vlonjate që prej vitesh votojnë majtas në zgjedhjet lokale.
BERAT
Në Berat garojnë kryetari aktual i bashkisë Fadil Nasufi i PS, i cili konkuron për një mandat të tretë. Përballë tij është mjeku Ilir Decolli i cili kandidon nën siglën e “Aleancës për Qytetarin”
KORCA
Korca do të ketë përballë dy garues të fortë që më parë kanë mbajtur postin e rëndësishëm të prefektit. Niko Peleshi i PS-së kandidon për një mandat të dytë, pas fitores në vitin 2007, ku kthehu në një fitore të të majtëve bashkinë më të rëndësishme të juglindjes së vendit. Ai garon me sloganin “Një hap përpara”. Përballë tij do të jetë Andrea Mano i cili ka premtuar se do sjellë ndryshim për Korcën.
GJIROKASTER
Qyteti jugor i Gjirokastrës do të ketë përballë kryetarin aktual Flamur Bime i cili garon për një mandat të tretë për kryetar bashkie, me Genc Sinoimeri që kandidon nën siglën e LSI-së.
LEZHE
Lezha paraqet një tjetër betejë të fortë. Viktor Tusha i LSI-së aktualisht kryetar bashkie garon për një tjetër mandat. Ai u shpall fitues në 2007 nën siglën PS- LSI. Përballë tij do të ketë një kandidat të fortë të PS-së ish deputetin Gjok Jaku, i cili më parë ka drejtuar bashkinë e Lezhës.
SHKODER
Kryeqendra e veriut, Shkodra do të ketë përballë nga PD, kryetarin aktual të bashkisë Lorenc Luka, përballë socialistit Genc Uruci.
PESHKOPI
Në qarkun e Dibrës, në bashkinë e Peshkopisë, kryetari aktual i bashkisë Ilir Klosi garon për një mandat të tretë në krye të kësaj bashkie. Nga opozita garon Ilir Vranicim, i PS-së.
KUKES
Në Kukës kandidon Hasan Halilaj, kryetari i bashkisë,nën siglën e PD-së përballë kandidatit PS, Alfred Cenko.
Përvec betejave për qarqet kryesore të vendit gara të forta do të ketë dhe në bashki të tjera të venduit si ajo e Lushnjes, ku përballë do jetë kandidati i PS-së, ish deputeti Fatos Tushe dhe kryetari aktual i bashkisë Alber Sanxhaku.
SARANDE
Në Sarandë do të jetë nga PS , ish ministri i Brendshëm Stefan Cipa dhe kryetari aktual Rajmond Gjoka.
TEPELENE
Në bashkinë e Tepelenës përballë do jetë kryetari aktual Sevo Mici, ndërsa nga socialistët do të jetë Mehmet Peci.
Ballshi, Laci, Librazhdi, Gramshi, Kavaja Peqini e Pogradeci, e Tropoja pritet të kenë një garë të fortë në këto zgjedhje.
(Arber Hitaj/NEWs24/BalkanWeb)

Zgjedhjet, formati i fletës së votimit që do përdoret

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Zgjedhjet, formati i flets s votimit q do prdoretTIRAN- 3. 164.859 pritet ti drejtohen sot kutive t votimit pr t vendosur se kush do t jen drejtuesit e tyre t rinj vendor pr katr vitet e ardhshme. N total jan 7 milon e 400 mij flet votimi q do t prdorn nga votuesit shqiptar ndpse prmbajtja ndryshon n t gjitha njsit vendore n rang vendin prej kandidatve dhe partive garuese modeli i fletve t votimit sht i njjt n 12 qarqet.

Prjashtim bn vetm Tirana e cila do t ket dy flet votimi m shum pr shkak t ndarjes s saj administrative. Me an t flets s verdh me format A4 do t bhet zgjehdja e kandidatve pr kryebashkiak, ndrsa n nj flet jeshile sa nj faqe gazete n format A3 do t votohet pr kshilltart e bashkis. E ndar n dy grupe n t nuk jan reshtuar kandidatt,po r vetm partit dhe siglat e tyre. N grupimin e par bjn pjes partit e Aleans pr t Ardhmen, koalicionit t i opzits dhe i dyti pr ato t Aeancs pr Qytetarin. Vlett me ngjyr roz dhe gri do t prdoren vetm n Tiran ku do t votohen kryetart dhe kshilltart e 1 njsive bashkiake. Cdo flet sht e paisur me nj shirit me t njjtn ngjyr n pjesn e pasme t saj pr t shmangur ngatrresat pr t mos e hedhur n kutin e gabuar.

Qendrat e votimit do t happen n orn 7 t mngjesit dhe do t mbyllen n orn 19:00 t mbrmjes, por edhe nse pas ktij orari ka ende zgjedhs q presin n radh komisioni i qendrs s votimit mbledh dokumentet e tyre t identifikimit dhe vijon procesin derisa t ket votuar edhe zgjedhsi i fundit. Pas votimit t fundit procesi quhet zyrtarisht i mbyllur. Vulat q jan shprndar sbashku me materialet e tjera zgjedhore kan t njjtn prbrje mee ato t zakoshme me t vetmin ndryshim simbolin R, pra simbolin rezerv. Ato do t bhen aktive vetm me nj vendim t vecant t Komisionit Qendror n rast t prsritjes s tradits s largimit t nj prej komisionerve. Pr kta t fundit qofshin antar t qendrave t votimit ose grupeve t numrimit t votave braktisja e detyrs pa shkaqe t ligjshme prbn kundravajtje penale dhe dnohet me gjob ose heqje lirie nga 6 muaj deri n 2 vjet.

Zgjedhjet e 8 majit bhen pr drejtuesit e 383 njsive vendore n t gjith Shqiprin gjithashtu dhe pr 6 mij e 123 kshillatrt bashkiak q do t jen phjes e vendimmarrjes vendore pr 4 vitet e ardhshme. Prvec vendimmmarrjes qendrore n KQZ kodo ka prcaktuar nj sr kopetencash q ky komision ja delegon komisioneve t nivelit t dyt KZAZ. Komisionet Zonale t Administrimit t Zgjedhjeve jan 66 n total dhe t drejtuara n mnyr t barabart gjysma nga socialistt dhe gjysma nga demokratt. Ky kryesim prcaktohet m short dhe pr 8 maj rastsia ka prcaktuar se KZAZ me numr cift si ato t Shkodrs, Fierit, Korcs, Elbasanit dhe Durrsit t jen m shumic dhe t drejtohen nga socialistt, ndrsa ato me numr tek si ato t Beratit, Vlors dhe t Lushnjes t ken kryesim demokrat. Demokratt do t ken m shum nj KZAZ n kryeqytet. Komisioni Zonakl iAdministrimit t Zgjedhjeve KZAZ bhet nga 7 antar, 2 antar prej partis kryesore t shumics, 2 prej asaj t opozits dhe 2 t tjera nga 1 antar propozohet nga partia e dyt t e shumics parlamentare dhe 1 antar propozohet nga paprtia dyt e t e opozits parlamentare. Qendrat e votimit n rang vendi n total jan 4 mij e 865.
(e.m/NEWS24/BalkanWeb)

Zgjedhjet vendore procesi hapet i qetë qytetarët votojnë

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Zgjedhjet vendore procesi hapet i qetë qytetarët votojnëTIRANE- Në Shqipërsi mbi 3 milionë votues do ti drejtohen sot qendrave të votimit për të zgjedhur drejtuesit lokalë në 383 njësi vendore si dhe 6125 anëtarët në këshillat bashkiakë dhe komunarë, për 4 vitet e ardhshme
Janë 3. 164.859 votues të regjistruar në listat e zgjedhësve, për të votuar në 4932 qendra votimi të cilat sipas ligjit hapen në orën 07:00 dhe mbyllen në orën 19:00 të ditës së sotme.

NJËSIA NUMËR 9, NIS ME DISA MINUTA VONESË VOTIMI

Ora 08: 20 Në njësinë bashkiake numër 9, e cila ndodhet në shkollën Sami Frashëri ka rinisur normal procesi i votimit , pasi ka filluar me disa minuta vonesë. Tashmë gjithcka është normalizuar në 3 qendrat e votmit të kësaj njësie. Ndërkohë që bëhet e ditur se qendra e votmit 1966 dhe 1996/1 ka numrin më të madhe të votuesve për për njësinë bashkiake numër 9. Në këtë njësi shënohen 549 votues.

TIRANE, NE QENDREN 1753 NUK VOTOHET, PA KRYETAR KOMISIONI

Ora 08: 00 Në qendrën 1753 e instaluar në shkollën “Kongresi i Lushnjes” është ndërruar në momentin e fundit kryetari i komisionit të qendrës së votimit pasi ishte banor i një tjetër njësie vendore. Fatmir Xhaka, anëtar i komisionit, përfaqësues i PS-së tha se ndërrimi duhej të ishte bërë më përpara dhe jo në momentin e fundit. Në orën 08.00 në këtë qendër ku votohen 800 votues nuk kishte nisur votimi

HAPQEN QENDRAT E VOTIMIT, VIHEN RE PROBLEMET E PARA
Ora 07: 40 Në orën 07.00 janë hapur zyrtarisht qendrat e votimit. Nga raportimet e para në NEWS24 të gjitha qytetet për momentin gjithcka është e qetë ndërkohë që në Tiranë dhe Pogradec është raportuar për mos fillim të procesit të votimit. Në Tiranë NEWS24 raporton për dy qendra votimi qënuk janë hapur ende, deri në orën 07. 30, ndërsa në Pogradec nuk është hapur një qender votimi. 
Në njësinë bashkiake nr 9, në shkollën “Sami Frashëri” qendra e votimit me nr. 1969, në orën 07: 30 ende nuk ishte hapur për shkak të disa problemeve me dokumentet. Ndërkohë që vihen re votues që presin të votojnë. As në “Kongresin e Lushnjës”, nuk është hapur një qendër votimi me nr 1753 për shkak të mungesës së një komisioneri, informon NEWS24
NEWS 24 raporton se në Pogradec nuk është hapur qendra e votimit 3786, pasi kutitë e votimit ishin dëmtuar gjatë transportimit. Drejtues të KZAZ 32 kanë thënë se i kanë dërguar faks KQZ për të sjellë kuti të reja votimi

ZGJEDHJET
Në zgjedhjet për pushtetin lokal janë regjistruar zyrtarisht në KQZ 56 subjekte zgjedhorë, 45 prej të cilave janë grupuar në dy koalicione, një i spektrit të djathtë, “Aleanca për Qytetarin”, i cili përfshin 22 parti dhe kryesohet nga PD dhe koalicion i spektrit të majtë “Aleanca për të Ardhmen”, që grupon 23 parti dhe kryesohet nga PS.

Zgjedhjet do të jenë nën vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe të vetë Parlamentit Europian. Një delegacion i këtij institucioni, i kryesuar nga eurodeputeti Eduard Kukan ndodhet në Tiranë, ndërsa sot pritet të vijë dhe drejtori i OSBE/ODIHR-it, Janez Lenarçiç.

Në axhendën e tij, zyrtari i lartë i OSBE-ODIHR-it parashikon që në orën 11:00 të zhvillojë një takim me Presidentin e vendit, Bamir Topi.
Mbi 7 mijë forca policie janë angazhuar për të siguruar mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

VEZHGIMI
Mbi 4000 vëzhgues, të huaj dhe vendas janë regjistruar në KQZ për të monitoruar procesin zgjedhor duke u shpërndarë në të gjitha qendrat e votimit në të gjithë Shqipërinë.

Mes tyre është dhe misioni i vëzhguesve të OSBE/ODIHR, përbëhet nga 300 vëzhgues afat shkurtër të cilët do të monitorojnë dhe procesin e numërimit, ndërsa 900 vëzhgues janë akredituar nga koalicioni i vëzhguesve vendorë, të cilët do të kryejnë monitorim on-line 24 orë duke komunikuar në kohë reale me publikun.

BERISHA:ZGJEDHJET DO JENE TE QETA
Kryeministri ka minimizuar mundësinë e dhunës në zgjedhjet e sotme vendore.”Kjo fushatë elektorale ka qenë më e qetë. Ka pasur incidente por jo vdekje”, ka deklaruar dje Berisha agjencisë France Press.
“Mendoj se gjithçka do të jetë në rregull” në ditën e zgjedhjeve, ka shtuar kryeministri shqiptar. Ndërsa presidenti Bamir Topi dy ditë më parë bëri apel qytetarëve për të dalë në votime me qëllim që të vendosin vetë për të ardhmen e tyre me anë të votës.
(s.g/balkanWeb)


Lista e plotë e kandidatëve të zgjedhjeve të 8 maj Zgjedhjet, formati i fletës së votimit që do përdoretVIDEO: Zgjedhjet vendore hapen zyrtarisht qendrat e votimitFOTO: Sot zgjedhjet vendore hapen zyrtarisht qendrat e votimit

Pronat, dorëzohen pranë AKKP 1012 dosje për kompensim financiar

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Pronat, dorëzohen pranë AKKP 1012 dosje për kompensim financiarTIRANË- Një mijë e dymbëdhjetë ish- pronarë kanë dorëzuar dosjet pranë Agjencisë së Kthimit dhe Kopensimit të pronave për të përfituar kompensimin financiar të vënë në dispozicionj nga qeveria për këtë vit. kreu i agjencisë, Elvis Çefa deklaron për neës 24 se për shkak të problamtikës së dosjeve, kryesisht mbivendosjes së pronave vetëm gjysma e ish pronarëve që kanë aplikuar pritet të përfitojnë. Fondi i vënë në dispozicion ëhstë 1 miliardë lekë dhe ish pronarët do t ëkompensohen për sipërfaqe që variojnë nga 200 deri në 600 metër katror.

“Ne arritëm të pranonim rreth 1012 aplikime. Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, sipas detyrimit ligjor që ka, ka nj afat prej muajsh që të përpunojë të gjitha këto dosje. Sigurisht jo të gjitha do të jenë prezumisht apo potencialist fitues. Ka shumë aplikime me vendime të vona që sipas përllogaritjeve tona gjithmonë paraprake nuk do të arrijnë dot të üpërfitojnë mjaftueshëm para. Pra e thënë ndryshe üparat do të ,barojnë në gjysmën e numrit të aplikuesvë apo dicka më pak”,- deklaroi kreu i Agjencis së Kompensimit dhe Kthimit të Pronave, Elvis Cefa.

Ndërkaq agjencia e khimit dhe kompensimit të pronave do të kompensojë me një fond prej 40 milionë lekësh edhe një pjesë të pronarëve që iu është zënë toka nga ndërtimet informale.

“Në këtë fond përfshihet një shifër modeste e futur nga vetë agjencia e Kompensimit dhe Kthimit të Pronave që konsiston në të ardhurat e krijuara si pasojë e tjetërsimit të sipërfaqëve në oborr përdorim apo të sipërfaqeve të tjera shtetërore që kjo agjenci ka detyrimin me ligj që ti tjetërsojë. Ky fond i cili varion diku në 40 milion lekë të reja ëshë bashkuar jithashtu me fondin e këtij viti dhe do ketë destinacion që ti shpërndahet subjekteve të shpronësuara në respekt të detyrimeve ligjore që agjencia ka edhe në këë këndvështrim”- nënvizoi Cefa.

Nga shuma e grumbulluar deri më tani, pritet të përfitojnë 92 pronarë apo bashkëpronarë.
(e.m/NEWS24/BalkanWeb)


VIDEO: Pronat, dorëzohen 1012 dosje për kompensim financiar

Lezhë, vritet me armë zjarri 58-vjecar për cështje pronësie

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Lezhë, vritet me armë zjarri 58-vjecar për cështje pronësieLEZHË- Një 58-vjecar është vrarë me armë zjarri mbrëmjen e djeshme rreth orë 21:00 në fshatin Barbullojë të Lezhës. Ngjarja e rëndë dyshohet të ketë ndodhur për cështje pronësie.

Forca të shumta policie kanë mbërritur në vendngjarje duke identifikuar viktimën si Gjon Toma, 58-vjec.

Sipas policisë Gjon Toma është vrarë në arën e tij, nga persona ende të paidentifikuar.Policia e Lezhës po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes, duke bërë edhe krehjen e zonës me qen për të kapur autorin.
(e.m/NEWS24/BalkanWeb)

Lezhë, banorët shmangin vrasjen e 3 personave

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Lezhë, banorët shmangin vrasjen e 3 personaveLEZHË- Ndërhyrja e banorëve dhe me pas ajo e policisë ka shmangur një vrasje të mundshme mes 3 persona në qytetin e Lezhës. Ngjarja ka ndodhur në superstradën Lezhë- Laç, ku dy banorë të fshatit Shënkoll përkatësisht Nikolin dhe Tonin Gjoni pas një grindje të castit me shtetasin M. Marku, kanë tentuar ta qëllojnë atë me armë.

Por, falë ndërhyrjes së banorëve, të cilët kanë lajmëruar menjëherë policinë, personat e mësipërm janë ndaluar të qëllojnë në drejtim të shtetasit M. Marku.

Duke shmangur kështu një edhe një tragjedi. Ndërkaq policia e cila ka mbërritur menjëherë në vendgjarje ka ndaluar dy shtetasit Nikolin dhe Tonin Gjoni, të cilët aktualisht ndodhen në komisariatin e policisë së Lezhës. Ndërkaq policia ende nuk ka bërë të ditur një version zyrtar të ngjarjes, por po punohet për zbardhjen e mëtejshme.
(e.m/NEWS24/BalkanWeb)

Air Kosova
Kosmobile - Kosova Mobile
Shpallje