Posts Tagged ‘Fush Kruj’

Misteri, zhduket prej 4 ditësh ish-efektivi i policisë

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Misteri, zhduket prej 4 ditsh ish-efektivi i policisFUSHE KRUJE – Zhduket një ish-efektiv i policisë së Krujës. Burime nga policia lokale pohojnë se 49-vjeçari Anton Prendi është larguar katër ditë më parë nga banesa e tij dhe nuk është bërë më i gjallë.

Familjarët, tejet të shqetësuar, kanë bërë denoncim në polici. Ata kanë deklaruar se “Antoni punonte që prej dy vitesh tek fabrika e tullave në Fushë-Krujë. Të dielën në mëngjes, ashtu si zakonisht ai doli nga shtëpia dhe u nis për në punë, por nuk u kthye më”.

Mësohet se familjarët kanë kërkuar në terren dhe tek të afërt të tyre por nuk kanë mundur të marrin informacion në lidhje me vendndodhjen e babait të tre fëmijëve. Ndërkohë, burimet policore sqarojnë se Prendi ka qenë efektiv i Komisariatit të Policisë së Krujës dhe më pas efektiv policie në Burgun e Fushë-Krujës.

Po të njëjtat burime sqarojnë se në vitin 2002 është arrestuar vëllai i Anton Prendit dhe është dënuar me 17 vjet burg për vrasje (ndodhet aktualisht në burg). Efektivat blu po punojnë intensivisht për zbardhjen e misterit të zhdukjes së ish-kolegut të tyre.

(er.nu/GSH/BalkanWeb)

Shpërthen mina, tre të plagosur në kufi me Tropojën

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Shprthen mina, tret plagosur n kufi me TropojnTROPOJE- Tre persona kan mbetur t plagosur pas shprthimit t nj mine n fshatin erem n Mal t Zi n kufi me Tropojn, n zonn e njohur si piramida 23. Ngjarja e rnd ka ndodhur mesditn e sotme 10 metra larg nga vija kufitare kur 3 shtetas shqiptar nga Mali i Zi teksa udhtonin me nj mjet kan hasur n nj min e cila ka shprthyer duke i plagosur t 3 personat q ndodheshin n automjet.
Lajmi konfirmohet nga policia e qarkut t Kuksit, e cila sqaron se fillimisht kan qen banor t zons q kan njoftuar strukturat e policis shqiptare, dhe m pas sht br transportimi i t plagosurve drejt spitalit t Bajram Currit, si pika m e afrt ku mund t merrnin ndihmn mjeksore.

2 nga t plagosurit jan Zmajl Prelvuka 37 vje dhe Arben Muja 25 vje, ky i fundit n gjendje m t rnd shndetsore sht transportuar me urgjenc me helikopter drejt Spitalit Ushtarak t Tirans.

Msohet se t plagosurit ishin nisur t vizitonin t afrmit e tyre n Tropoj, ndrsa dyshohet se mina ku ka ndeshur makina ka mbetur q prej lufts n Kosov n vitin 1999.
(m.a/News24/BalkanWeb)


Lushnje, prplaset motori, 1 vdes, tjetri plagoset Fush Kruj, makina bie n gremin, plagosen 3 persona

Tiranë, makina del nga rruga, përplas për vdekje një shitës ambulant

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Tiran, makina del nga rruga,prplas pr vdekjenj shits ambulantTIRANE – Nj 58-vjear ka humbur jetn dhe tre t rinj kan mbetur t plagosur, si pasoj e nj aksidenti rrugor t ndodhur pasditen e sotme n afrsi t “Shkolls se Bashkuar” n kryeqytet.

Nj automjet tip Fuoristrad ka dal nga rruga duke u prplasur me disa pem dhe duke marr prpara edhe shitsin ambulant Gezim Keci, i cili shiste cigare n an t rrugs.

Pr pasoj 58-vjeari ka mbetur i vdekur n vend, ndrsa jan plagosur 3 t rinjt, Pajtim Shanaj 22 vje, Anton Talanishi 19 vje dhe Armand Tujani, 17 vje.
T plagosurit jan drguar me urgjenc n spital ku po marrin edhe ndihmn mjeksore.

Nderkohe paraprakisht dyshohet se shkak i aksidentit ka qen shpejtsia tej normave t lejuara.

(er.nu/news24/BalkanWeb)


FOTO: Tiran, makina del nga rruga, prplas pr vdekje nj shits ambulant Lushnje, ekzekuton me breshri plumbash ish-t dashurn dhe rivalin Fush-Kruj, fuoristrada prplaset me trajlerin, 1 vdes,2 plagosen

Fushë Krujë, makina përplas 12-vjecaren, po dilte nga shkolla

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Fush Kruj, makina prplas 12-vjecaren, po dilte nga shkollaFUSHË KRUJË- Një 12-vjecare në Fushë Krujë ka mbetur e plagosur rëndë si pasojë e një aksidenti. 

Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme, kur e mitura me inicale F.Gj sapo kishte dalë nga shkolla 9-vjecare ku studionte, po kalonte rrugën pranë sheshit para gjimnazit ‘Shotë Galica’, kur një automjet e ka përplasur dhe më pas është larguar në drejtim të paditur. 

Për pasojë 12-vjecarja ka mbetur e plagosur rëndë, ndërkohë që është transportuar në Spitalin Ushtarak. Sipas dëshmitarëve drejtuesi i mjetit po bënte manovra të rrezikshme në rrugë, cka mendohet se ka shkaktuar dhe aksidentin. 
(el.me/NEWS24/BalkanWeb)

Prokurori: Hodhi të dashurën nga ballkoni, frikë se e kapte mami

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Prokurori: Hodhi t dashurn nga ballkoni, frik se e kapte mamiTIRANE-Gjykata e Tirans ka shpallur t pafajshm pak dit m par Fatmir Friskun, i cili akuzohej nga Prokuroria s kishte hedhur nga ballkoni t dashurn e tij, pasi kishin kryer marrdhnie seksuale bashk. Por nga ana e saj, gjykata e ka dnuar me 7 muaj burg Friskun pr veprn penal t “Veprime q pengojn zbulimin e s vrtets”, pasi menjher pas ngjarjes ai ka zhdukur rrobat dhe antn e viktims. N vendimin e argumentuar Gjykata e Tirans shprehet se sipas organit t akuzs, i pandehuri Fatmir Frisku u ndodh n nj situat t papranueshme pr t, pasi po t’i vinte mamaja dhe ta gjente s bashku me viktimn Fraleta Tartari n shtpi nuk dihej se far mund t kishte ndodhur dhe pr t shptuar nga kjo situat, i pandehuri ka hedhur nga ballkoni viktimn Fraleta Tartari. Gjykata e gjen t pabazuar dhe t paargumentuar kt pretendim t prokurorit q pr t pandehurin ishte zgjidhja e vetme hedhja nga ballkoni e viktims vetm e vetm q t mos e gjente mamaja n shtpi me t. Pr gjykatn nuk sht binds pretendimi i prokurorit pasi n t kundrtn hedhja e viktims nga ballkoni nga ana e t pandehurit do t ishte lehtsisht e provueshme autorsia mbasi si rezultoi nga gjykimi t pandehurin e kishin par q ishte futur n banes me viktimn. M pas trupi gjykues rendit dhe t gjitha ekspertizat mjeko-ligjore dhe dshmit e personave q kan pasur dijeni pr ngjarjes, sipas s cilve nuk provohet akuza e “Vrasjes me dashje”.
Ngjarja
M dat 07.06.2010, rreth ors 19:00, shrbimet e policis t Drejtoris s Policis s Qarkut Tiran kan marr nj informacion se nj grua e paidentifikuar ka rn nga katet e nj pallati dhjet katsh dhe sht gjetur e vdekur n tok. sht shkuar menjher n vendngjarje ku sht konstatuar se viktima ishte e vdekur dhe dukej pak gjak rreth saj. Nga kqyrja e vendit t ngjarjes n lartsin rreth 15 metra, dallohej nj mbajtse rrobash n ballkon e thyer dhe e varur n disa tela. sht shkuar menjher aty dhe sht konstatuar se n kt banes banonte V.M. s bashku me djalin e saj Fatmir Frisku. Pr momentin n banes ndodhej vetm V.M.. Nga kqyrja e baness sht konstatuar s n ballkonin e ksaj banese, n nj vij vertikale me vendin ku ishte viktima, u konstatua nj pjes mermeri e thyer gati sapo binte nj vazo me lule e rrzuar n dysheme me dh t hedhur dhe dy vazo t tjera t lvizura nga vendi. V.M. u deklaroi oficerve t policis se ka tre muaj q banon me djalin e saj Fatmir Frisku, qkurse ai sht ndar nga gruaja e tij e dyt dhe se ajo ka dal n pun q n mngjes, kurse Fatmiri ka ndenjur n shtpi dhe rreth ors 17:00 kan komunikuar n telefon dhe Fatmiri i ka thn se do t vij t t marr rreth ors 19:30. V.M. pasi ka pritur deri rreth ors 19:45 dhe ka par q nuk ka ardhur Fatmiri sht nisur pr t shkuar vet n shtpi dhe tek hyrja e pallatit ajo ka msuar pr nj grua q ka rn nga katet e siprme.
Dshmia e Friskut
E kisha par disa her n nj lokal tek pallatet me shigjeta dhe ditn e ngjarjes e kam ftuar n tavolin dhe i kam krkuar nse ajo kishte dshir t vinte tek shtpia ime pasi e kisha bosh dhe ajo m ka thn se ishte dakord. Sapo kemi shkuar n shtpi kemi br seks t divani i madh dhe n tok. Seksi ka zgjatur rreth 20 minuta dhe un m pas kam vajtur n banj. N at moment kur un isha n banj m ka marr n telefon mamaja ime dhe un i kam thn q nuk jam n shtpi dhe se do vij t t marr un n pun. N kt moment un i kam thn Fralets q t mblidhte kartopecetat shpejt pasi do vinte nna ime. Un jam nisur menjher n banj pr t’u shplar dhe n moment kam dgjuar nj zhurm sikur u rrzua vazoja dhe nj e brtitur njkohsisht. Un menjher kam dal nga banja dhe kam shkuar n kuzhin pr t par se far ndodhi dhe aty kam konstatuar se n ballkon ishte rrzuar nj vazo dhe kishte rn prtok, nj vazo ishte mnjanuar por nuk kishte rn dhe mermeri i parvazit t ballkonit kishte dal nga vendi. Kam par posht dhe kam vn re se Fraleta kishte rn nga ballkoni. Un menjher jam veshur, kam mbledhur rrobat e Fralets dhe i kam futur n antn e saj. Jam ngjitur nj kat m lart tek pallati dhe nga dritarja e korridorit kam hedhur antn e saj bashk me rrobat. Menjher kam zbritur nga shkallt dhe jam larguar nga pallati dhe m pas kam marr nj taksi dhe jam nisur pr tek dyqani i nns time. Mbasi nuk e gjeta maman n dyqan jam fshehur tek nj pallat afr dyqanit t nns sime dhe n mngjes kam ikur tek daja im I.M. n Fush-Kruj dhe pasi i kam treguar atij rreth ngjarjes dhe ai m ka thn t shkoj n Tiran dhe t dorzohem. M pas un jam nisur pr t’u dorzuar dhe kur kam arritur tek Drejtoria e Policis s Tirans dhe n afrsi t rrugs “Myslym Shyri” m ka ndaluar policia.

(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

Fushë Krujë, i dënuari me burg të përjetshëm tenton të vetëflijohet

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Fush Kruj, i dnuari me burg t prjetshm tenton t vetflijohetFUSHË KRUJË- Një i dënuar në Fushë Krujë tentoi të vetëvritet, duke i vënë vetes flakën. Ngjarja ndodhi paraditen e sotme në burgun e Haharisë, kur i dënuari Ilir Hallci tentoi të vetëdigjej.

Mbeten ende të paqarta rrethanat e ngjarjes, apo dhe shkaku që nxiti të dënuarin të vetëvritej, por ajo që dihet është se Hallci ka pësuar plagë të rënda në trup.

Mësohet gjithashtu se Ilir Hallci vuante dënimin me burg të përjetshëm për një vrasje në shtetin grek.
(el.me/BalkanWeb)

Fushë Krujë, zjarri shkrumbon banesën, s’ka të lënduar

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

Fush Kruj, zjarri shkrumbon banesn, ska t lnduarFUSHE KRUJE – Një shkëndije elektrike ka shkaktuar djegien e një banese në qytetin e Fushë Krujës.

Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme, në katin e parë të një pallati 5 katësh. Kanë qenë banorët e pallatit ata që kanë njoftuar shërbimin zjarrfikës të cilët ndërhynë menjëherë për shuarjen e flakëve, por nuk mundën të shmangnin djegien e plotë të marrëveshjes.

Gjithsesi ndërhyrja e efektivëve ka shmangur përhapjen e zjarrit në të gjithë pallatin. Mësohet se banesa ishte në pronësi të shtetasit Surja Curraj, i cili nuk ndodhej në shtëpi në momentin e rënies së zjarrit.

Fatmirësisht nuk pati të lënduar, por vetëm dëme të konsiderueshme materiale.

(er.nu/news24/BalkanWeb)

Durrës, bllokohet mbi 1 kg heroinë e kokainë, 2 në pranga

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

DURRËS- Dy persona janë arrestuar ndërkohë që janë sekuestraur 1 kg lëndë narkotike e tipit heroinë dhe kokainë.

Policia e Durrësit bën me dije se personave të arrestuarve u janë gjetur edhe dy pistoleta, një armë automatike si dhe një sasi fishekësh.

Nga hetimet paraprake mësohet se autovetura që lëvizte nga Shkodra drejt Tiranës është ndaluar në afërsi të Fushë Krujës dhe nga kontrolli është gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale më shumë se 1 kg drogë e tipit kokainë dhe heroinë.

Burimet e policisë së Durrësiot bënë të ditur se të dhëna më të detajuara lidhur me operacionin dhe identitetin e dy personave të arrestuar në flagrancë do të jepen gjatë orëve në vazhdim.
(e.m/BalkanWeb)

Arratiset për herë të tretë nga burgu

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

TIRANE-Dritan Rexhepi, një prej personave më të kërkuar në Shqipëri por jo vetëm, edhe një herë “i ka lënë targën” policëve duke u arratisur nga burgu i Merksplas në Antverp të Belgjikës, arratisje kjo e cila është e treta për Rexhepin.
Lajmi në fjalë bëhet i ditur nga mediat belge, por njëkohësisht dhe një shkresë zyrtare ka mbërritur në Drejtorin e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, sipas së cilës informohen autoritetet shqiptare për arratisjen e 31-vjeçarit dhe nisjen e kërkimeve për të edhe në shtetin tonë. Për herë të parë, Dritan Rexhepi, i akuzuar për vrasjen e 2 policëve u arratis nga qelitë e Durrësit dhe të Italisë.

Sipas mediave belge mësohet se arratisja e tij ka ndodhur ditën e dielë, ku ka kapërcyer me lehtësi murin rrethues dhe më pas është larguar me një automjet, i cili e priste jashtë rrethimit të burgut. “Koha ka qenë shumë e shkurtër, pasi të 120 të burgosurit që ndodhen në këtë burg, kanë qenë në ajrim. Rexhepi ka kërcyer murin duke mos i lënë asnjë mundësi reagimi rojeve që ndodheshin në kullat e vrojtimit”, – raportojnë këto media.

Ndërkohë i menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i ministrit të Drejtësisë së Belgjikës, Stefaan De Clerck i cili është shprehur se vetëm pas arratisjes së tij u njoftuan se ai ishte një kriminel i rrezikshëm dhe jo një “hajdut i thjeshtë”. Më tej ministri belg ka deklaruar se tani e tutje do të kryhen të gjitha verifikimet për të burgosurit në mënyrë që ata të mos vendosen në burgje të sigurisë së ulët siç është dhe ai i Markplas-it. “Tani policia, prokuroria dhe Drejtoria e burgut do të verifikojnë rrezikun e një të ndaluari. Ne do të krijojë një shërbim të tillë për të mbledhur të gjithë informacionin për profilin e secilit të paraburgosur. Kjo nuk është vetëm për t’i shpëtuar rrezikut, por edhe për historitë mjekësore, përdorimin e drogës dhe marrëdhëniet që ai ka”, – deklaroi ministri i Drejtësisë De Clerck. Nga ana tjetër dhe Laurent Sempot, zyrtar i Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, është shprehur se nuk kanë pasur dijeni për rrezikshmërinë e tij. “Ne nuk e dimë se çfarë ai ishte jashtë kufijve të Belgjikës dhe çfarë veprash kishte kryer. Askush nuk na kishte thënë. Ne nuk kemi aq burime për të kërkuar për gjithçka”, – deklaroi Sempot për mediat lokale.

Burgu ku ishte strehuar Rexhepi është një nga më të vjetër në Belgjikë dhe nuk konsiderohet i përshtatshëm për kriminelët serioze. “Ka vetëm dy roje të pranishëm për 120 persona, kështu që mundësia e arratisjes është shumë e lartë”, – shkruajnë mediat belge. Nga ana tjetër, të gjithë autoritetet policore të Belgjikës kanë nisur kontrollet për gjetjen e Dritan Rexhepit, por deri më tani nuk ka asnjë shenjë të tij.
Arrestimi ne Tirane
Dritan Rexhepi në vitin 2006 u arrestua në Tiranë nga forcat speciale të policisë, RENEA. Vlonjate akuzohet për vrasjen e dy efektivave të policisë, Arben Keqi dhe Durim Kasmi, të ekzekutuar me armë në Fushë-Krujë më 27 gusht 1999. Sipas akuzës, agjenti i Krimeve, Arben Keqi, ishte duke u kthyer nga Thumana, pasi kishte zhvilluar një operacion për kapjen e disa personave të kërkuar. Por, në rrugën që lidh Fushë-Krujën me Krujën, bie pre e një atentati ku mbetet i plagosur. Për fat të mirë, Keqi i shpëton vdekjes. Ai kishte dalluar se njëri prej personave që kishte tentuar ta vriste, ishte Enver Haka, një kontingjent i njohur i botës së krimit. Në korrik të vitit 1999, para Ministrisë së Jashtme në Tiranë, Haka ekzekutohet dhe për këtë krim familja e tij bënte përgjegjës punonjësin e policisë, Keqi. Për të marrë hak ndaj agjentit të Krimeve, vëllai i viktimës, Shkëlqim Haka (edhe ky i vrarë), paguan dy të rinjtë nga Vlora, Dritan Rexhepin dhe Sokol Halilajn. Dy kontingjentet e njohur të botës së krimit, në bashkëpunim me “udhërrëfyesin” e tyre, Shefqet Seferi, mbrëmjen e 27 gushtit 1999, në qendër të Krujës, pranë turizmit, ekzekutojnë uniformën blu. Tre muaj më vonë, më 6 tetor të vitit 1999, vrasin Durim Kasmin, mikun e ngushtë të Arben Keqit, teksa pinte kafe në një lokal në qytetin e Krujës. Në këtë ngjarje mbetet viktimë edhe pronari i lokalit, Ramë Bakiasi.
Arratia
Në atë kohë 28 vjeç, Dritan Rexhepi do të arrestohej më 31 mars të vitit 2008 pas një operacioni të policisë së Amsterdamit në Holandë dhe do te ekstradohej ne Itali ku kerkohej per krime te tjera.
Ekstradimi u kryer pas një kërkesë të Prokurorisë së AntiMafia të Venecias, pasi kishin kohë që hetonin Dritan Rexhepin për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike, krijim të organizatave kriminale e krime të tjera. Por me 18 Mars te vitit 2011 ai do te arratiset nga Italia dhe do te arrestohet me vone ne Spanje. Pas arratisjes nga Vogera në Itali, Dritan Rexhepi, është arrestuar në 26 korrik të këtij viti në Spanjë, si anëtar i një grupi të rrezikshëm që kishte për objektiv grabitjen e bankave dhe qendrave të mëdha tregtare. Spanja e akuzon për 16 grabitje. Pasi u kujtua se Rexhepi ishte ne burgjet e Spanjes, me pas u mesua nepermjet mediave, arratia e tij nga burgu belg.

(d.b/BalkanWeb)

Fushë Krujë, gjendet i vrarë një 50 vjecar

Written by admin on . Posted in Lajme Shqiperia

FUSHË KRUJË – Gjendet i vrarë në apartamentin e tij një 50 vjecar. Viktor Selimi është gjendur i vrarë në banesën e tij në lagjen fshat të Fushë Krujës.

Policia dyshon për një vetëvrasje të 50 vjecarit, por ndërkohë hetimet po zhvillohen në të gjitha pistat e mundshme.

Sipas policisë në apartamentin e viktimës, pranë trupit të pajetë është gjetur një pistoletë.

(a.h/BalkanWeb)

Air Kosova
Kosmobile - Kosova Mobile
Shpallje